PRELOMOVÝ VYNÁLEZ: Na trh sa dostalo umelé srdce. Je schopné takmer úplne nahradiť to ľudské
- Prelomový vynález francúzskej spoločnosti môže zachrániť životy viacerých ľudí
- Na trhu je umelé srdce, ktoré by malo vedieť plne nahradiť funkciu srdca
- Výrobok je určený pre čakateľov na transplantáciu
- Výrobcovia však prorokujú, že by sa chceli zamerať aj na vývoj umelého srdca, ktoré bude slúžiť pacientom na celý život
- Prelomový vynález francúzskej spoločnosti môže zachrániť životy viacerých ľudí
- Na trhu je umelé srdce, ktoré by malo vedieť plne nahradiť funkciu srdca
- Výrobok je určený pre čakateľov na transplantáciu
- Výrobcovia však prorokujú, že by sa chceli zamerať aj na vývoj umelého srdca, ktoré bude slúžiť pacientom na celý život
Od detstva nás učili, že keď niekomu dáš svoje srdce, začnú sa diať zázračné veci. I keď tézu používame skôr v metaforickej rovine, pravdou je, že transplantáciu srdca možno k zázraku prirovnať. Je totižto zázrak sa k transplantácii vôbec dostať, mnoho pacientov v akútnom stave čaká na „nové“ srdce niekoľko rokov.
Čakanie si však mnohí z nich „dovoliť“ nemôžu, no a smutným faktom je, že najviac úmrtí na svete je spôsobených práve dôsledkom srdcových chorôb. V princípe teda úmrtí pribúda, zatiaľ čo sŕdc vhodných na transplantáciu ubúda. Francúzska spoločnosť však vyvinula umelé srdce, ktoré môže zachrániť životy čakateľov.
Ako uvádza CNN, Francúzska spoločnosť Carmat vyvinula umelé srdce, ktoré je schopné takmer úplne nahradiť to ľudské. „Funguje to ako ľudské srdce, takže ak pacient chodí, zvyšuje sa prietok krvi a ak je pacient v pokoji, je stabilný a nízky,“ vraví riaditeľ spoločnosti Stéphane Piat.
Similar in shape to a human heart and weighing 4 kilograms, the device is powered by two battery packs and replaces transplant patients‘ hearts until a donor can be found. https://t.co/J19YuazYh1
— CNN (@CNN) March 26, 2021
Podľa informácii France24,Stéphane Piat sa myšlienkou výroby umelého srdca zaoberal takmer 30 rokov . „Myšlienkou tohto srdca, ktorá sa zrodila pred takmer 30 rokmi, bolo vytvorenie prístroja, ktorý by nahradil transplantácie srdca, prístroj, ktorý funguje fyziologicky ako ľudské srdce, ktorý je pulzujúci, samoregulačný a kompatibilný s krvou,“ uviedol Stéphane Piat pre agentúru Reuters.
Zachráni francúzske srdce svet?
Umelé srdce francúzskej spoločnosti je takmer totožné s tým ľudským – tvarovo je takmer identické. Váži 4 kilogramy a funguje na princípe batérií, ktoré vydržia bez napojenia k elektrickej sieti takmer 4 hodiny. Pacienti by taktiež nemali hlásiť žiadne nežiadúce reakcie, pretože časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s ľudskou krvou, sú vyrobené z materiálu kompatibilného s ľudským telom. Má to však jeden háčik, srdce je vhodné skôr pre mužov, súčasný dizajn je na ženské telo priveľký.
Ak bude výrobok fungovať tak, ako sa predpokladá, išlo by o revolúciu v medicínskom odvetví. Ako pre CNN uviedol profesor kardiológie na Imperial College v Londýne Martin Cowie, vedci sa snažia už niekoľko desiatok rokov vytvoriť prístroj, ktorý by dokázal plne nahradiť funkciu srdca. Doposiaľ však výrobky úspešné neboli a často spôsobovali mozgové príhody, krvné zrazeniny a infekcie. Martin Cowie však tvrdí, že výrobok francúzskej spoločnosti Carmat by mohol byť skutočne efektívny. „Čas ukáže, ale páčia sa mi ich nápady.“
Inovácií chystajú ešte viac
Zariadenie bolo doposiaľ testované na 19-tich pacientoch, no a v decembri získala francúzska spoločnosť povolenie na predaj v Európskej únii. Do konca roku chcú vyrobiť 20 sŕdc, ktoré by predali nemocniciam. Za srdce si však budú musieť nemocnice priplatiť, cena bola vyčíslená na 160 000 eur.
Umelá náhrada srdca je určená pre čakateľov na transplantáciu, výrobcovia však avizujú, že budú pracovať aj na trvalej náhrade srdca. „Vyžaduje si to však viac času, keďže musíme zhromažďovať dlhodobejšie údaje,“ uzavrel Piat.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNN, France24