Aj pivárom záleží na ekológii. Mobilný tank na prepravu piva oslavuje už 10. výročie, vynašli ho Slováci
- Presne pred 10 rokmi uzrel svetlo sveta prvý mobilný tank, ktorý sa využíva na prepravu piva
- Tento vynález zažíva veľký boom, tankové pivo si pocvhaľujú tisícky Slovákov
- Využíva sa aj pri exporte do zahraničia
- Spôsob prepravy mobilným tankom je oveľa ekologickejší, výrobcovia ho však aj naďalej inovujú, aby bol k prírode ešte viac šetrnejší
- Presne pred 10 rokmi uzrel svetlo sveta prvý mobilný tank, ktorý sa využíva na prepravu piva
- Tento vynález zažíva veľký boom, tankové pivo si pocvhaľujú tisícky Slovákov
- Využíva sa aj pri exporte do zahraničia
- Spôsob prepravy mobilným tankom je oveľa ekologickejší, výrobcovia ho však aj naďalej inovujú, aby bol k prírode ešte viac šetrnejší
Vďaka Plzeňskému Prazdroju a inovatívnym Slovákom si milovníci piva môžu užiť čapované aj s pocitom, že neublížili planéte. Práve na Slovensku uzrel pred 10 rokmi svetlo sveta mobilný tank. Tankové pivo je obľubované a slovenský koncept prepravy sa rozšíril aj do viacerých európskych metropol. Práve prevoz piva mobilným tankom je omnoho šetrnejší k prírode a nezanecháva až takú veľkú uhlíkovú stopu.
Ekologickí pivári
Príbeh mobilných tankov sa začal písať pred 10 rokmi. „Inovácia, s ktorou sme prišli spolu so spoločnosťou Nana, definitívne prepísala rozvoz tankového piva v Európe. Dôvod, prečo sme hľadali novú cestu, ako prepravovať tankové pivo, pritom nebol len ekonomický. Hľadali sme alternatívu, ktorá by pri väčších vzdialenostiach bola aj šetrnejšia k prírode. Mobilný tank je optimálnym riešením, ako presunúť na kolesách dokonalú chuť piva s čo najmenšou uhlíkovou stopou. Dá sa totiž prevážať spolu s ostatnými produktmi naloženými na paletách,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko Martin Grygařík.
I keď je pre mnohých Slovákov tankové pivo viac-menej samozrejmosťou, pred 10 rokmi bol vznik mobilného tanku trúfalý nápad. Vôbec prvý podnik, ktorý využil služby nezvyčajného transportu, bola krčma „Pod schodami“ v Spišskej Novej Vsi. Vzhľadom na polohu mesta asi nebude prekvapením, že išlo o pivo Šariš 12°.
Tankové pivo si Slovákov získalo vďaka famóznej chuti, málokto však tuší, že tankové pivo sa začalo čapovať v Československu už v roku 1968. „Za jedinečnou chuťou tankového piva stojí celý rad faktorov – je nepasterizované a dokonale chránené pred vzduchom. Počas prepravy a uskladnenia na prevádzke je pivo v ideálnych podmienkach aj teplote a vďaka tankovej technológii si zachováva svoje sýtenie z pivovaru. Preto má vždy optimálnu rezkosť a naplno sa prejaví jeho nenapodobiteľná chuť a vôňa,“ objasňuje obchodný sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko Ján Píry
Boom mobilného tanku
Mobilný tank sa teší veľkej popularite, aktuálne Plzeňský Prazdroj Slovensko rozváža tankové pivo do vyše 220 prevádzok, no a až 82 % objemu tankového piva sa rozváža práve mobilnými tankami. „Keď sme sa v roku 2011 púšťali do vývoja prvého mobilného tanku, ani sme si nepomysleli, že o 10 rokov sa bude takto prepravovať pivo po celej Európe. Zhotoviť prvý prototyp trvalo tímu štyroch ľudí asi pol roka, dnes to zvládneme zhruba za dva týždne. Z našej dielne doteraz vyšlo asi 600 mobilných tankov,“ vraví majiteľ spoločnosti Nana Štefan Vaško.
O mobilné tanky však nie je záujem iba na Slovensku, zažívajú boom po celej európe a využívajú sa najmä pri doprave na dlhšie vzdialenosti. Spôsob dopravy si pochvaľujú aj v Taliansku, Nemecku, Švédsku, Rakúsku, Írku či Veľkej Británii. Navyše, tanky sú vybavené aj GPS lokátorom, nie je teda možné aby sa pivo pri exporte „stratilo“.
Inovujú aj pomerne nový vynález
Spoločnosť Nana tvrdí, že neustále hľadá spôsoby, ako spraviť prepravu piva ešte viac ekologickejšou. Už 2 roky po prvom mobilnom tanku prišli na trh s druhou generáciou tankov – „bez plastového vaku vnútri, ktoré sa čistia podobne ako cisterny.“ Plzeňský prazdroj sa však snaží prírodu šetriť na viacerých bojových poliach. „Okrem investícií do mobilných tankov Plzeňský Prazdroj Slovensko uhlíkovú stopu znižuje aj ďalšou optimalizáciou distribúcie a pravidelnými investíciami do ekologickejšieho automobilového parku.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti