Legendárny Hollywoodsky herec mal matku z Humenného. V Amerike bol miláčikom, ktorý venoval milióny na charitu
- Paul Leonard Newman bol americký herec, režisér a podnikateľ
- Bol ocenený Oscarom a korene má na Slovensku
- Paul Leonard Newman bol americký herec, režisér a podnikateľ
- Bol ocenený Oscarom a korene má na Slovensku
Paul Leonard Newman sa narodil 26. januára 1925 v Clevelande, v štáte Ohio. Svoje detstvo strávil po boku staršieho brata Artura a jeho rodičov. Práve jeho mama, Terézia Fecková sa narodila na Slovensku, konkrétne v dedine Ptičie neďaleko Humenného. Terezin otec odišiel za prácou do Ameriky, keď bola ešte dieťaťom. Denník SME uvádza, že nakoľko Tereze umrela mama, iba 9-ročné dievčatko bolo nútené ísť za otcom do Ameriky.
Po rokoch si Terézia za manžela vzala Artura Sigmunda Newmana. Išlo o obchodníka so športovými potrebami. Práve tu sa začal písať príbeh jedného z najznámejších hercov – Paula Leonarda Newmana.
Vysoká škola mu neučarovala
Paulova matka ani počas pobytu v Amerike na svojich blízkych zo Slovenska nezabudla. Domov posielala balíky a písala listy. „Raz dokonca poslala aj Paulovu vojenskú uniformu,“ píše denník SME. Práve jeho mama v Paulovi pravdepodobne prebudila lásku k herectvu. Milovala totiž divadlo a predstavenia akéhokoľvek druhu.
Newman prvý raz k herectvu reálne pričuchol počas školských predstavení. Nemožno však povedať, že by šlo o lásku na prvý pohľad. Portál Biography uvádza, že Paul na strednej škole hrával futbal a pevne veril v to, že bude profesionálnym športovcom.
Po ukončení strednej školy, v roku 1943 začal Newman novú životnú etapu – štúdiom na vysokej škole. Neskôr sa však prihlásil k leteckému zboru amerického námorníctva. „Chcel byť pilotom. Povedali mu však, že lietadlo nikdy riadiť nemôže, nakoľko dobre nevidí. Nakoniec skončil ako radista a časť druhej svetovej vojny strávil v Tichomorí,“ píše Biography.
Po odchode z armády v roku 1946 sa Newman opäť rozhodol pre štúdium. Tentokrát na Kenyon College, v rodnom štáte Ohio. Študoval vďaka atletickému štipendiu, nakoľko hrával za školský futbalový tím. Ani tentokrát mu však vysoká škola príliš neučarovala. Po jej ukončení, v roku 1949, sa Paul prihlásil na letný divadelný tábor vo Wisconsine, kde sa stretol so svojou prvou manželkou, herečkou Jacqueline Witteovou.
Bola to láska na prvý pohľad a sobáš na seba nenechal dlho čakať. Počas toho, ako s manželkou vychovával syna Scotta, rozhodol sa skúsiť šťastie štúdiom dramatickej školy na Yale. „Došli mu peniaze a Newman musel po roku Yale opustiť. Znova to skúšal v New Yorku. Študoval u Lee Strasberga v slávnom hereckom štúdiu po boku Marlona Branda , Jamesa Deana a Geraldine Pageovej,“ píše Biography.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Oscar na seba nenechal čakať
Počas svojho prvého vážneho vystúpenia na Broadway stretol Joanne Woodward, s ktorou sa napokon v roku 1958 zosobášil. Mnohí dvojicu považovali za jeden z najtrvalejších hollywoodskych párov. V roku 1954 následne nakrútil svoj prvý celovečerný film The Silver Chalice. On sám s ním však spokojný nebol. Portál Britannica uvádza, že o filme Paul tvrdil, že bol najhorším filmom z 50. rokov.
Napriek nepriaznivému filmovému debutu však Newman získal pozitívne ohlasy súvisiace so živými televíznymi drámami. Mnohí uvádzajú, že Newman mal akúsi prirodzenú charizmu. Prenikavými modrými očami vraj doslova pôsobil ako magnet na príležitosti. Úlohy vo filmoch začali pribúdať a s nimi aj Newmanova sláva. Pôsobivým stvárnením boxera Rockyho Grazianoa, si zabezpečil niekoľko ďalších obsadení vo filmoch.
S nimi sa hromadili aj nominácie na cenu Oscara. Tú získal v roku 1987 za rolu vo filme Farba peňazí. Denník SME uvádza, že bol tiež nositeľom dvoch čestných Oscarov a spolupracoval so slávnymi režisérmi 20. storočia ako Johnom Hustonom, Robertom Altmanom, Martinom Scorsesom, alebo Alfredom Hitchcockom.
Filmy, za ktoré bol nominovaný na Oscara ako herec, patria Mačka na rozpálenej plechovej streche, Hustler, Hud, Farba peňazí a poslednú za réžiu filmu Rachel, Rachel.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Autá miloval
Aj napriek tomu, že Paula opisujeme ako legendárneho hollywoodskeho herca, známy bol aj ako skvelý profesionálny závodník. Preteky vyhrával vo veku, keď už mnohí v dôsledku obáv za volant ani nesadajú.
„Bol som nedbalý lyžiar. Odflákol som tenis, futbal aj tanec. Jediné, v čom som sa tak skutočne našiel, bolo závodné auto,“ opisuje slová Paula Newmana portál Skoda Motorsport. V roku 1979 dokonca obsadil druhé miesto v slávnom závode Le Mans.
Keď sa písal sa rok 2007, Paul sa pri posledných pretekoch na medzinárodnom závodnom okruhu Watkins Glen pripútal k Chevrolet Corvette s výkonom 700 koní. Cez cieľovú pásku prešiel ako štvrtý a číslom jeho auta bola 82. Symbolizovalo totiž jeho vek.
Pravdepodobne netreba nijako zvlášť poukazovať na to, že Paul bol vášnivým motoristom. Na sklonku života dokonca prepožičal svoj hlas hrdinovi z animovanej rozprávky Autá.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zanietený filantrop
The Guardian píše, že Paul bol ako producent a spoluzakladateľ niekoľkých spoločností zodpovedný za mnoho vlastných filmov a režíroval ich šesť celovečerných, pričom v štyroch z nich účinkovala jeho druhá manželka Joanne Woodward.
V roku 1982 založil spoločnosť Newman’s Own, ktorá podľa vlastných domácich receptov vyrábala omáčky na cestoviny. Celý zisk spoločnosti venoval organizáciám po celom svete. Newman sa aktívne venoval znevýhodneným mladým ľuďom a organizácii letných táborov.
V júni 2007 venoval 10 miliónov dolárov zo svojej charitatívnej nadácie na Kenyon College, ktorú sám v minulosti absolvoval. Nadácia sa tak postarala o najvyššie štipendium v histórii univerzity. Okrem toho s manželkou Joanne vyzbierali státisíce dolárov na ochranu pôdy v Connecticute. V podobných aktivitách sa angažoval počas celého života.
Modrooký filantrop zomrel 27. septembra 2008 vo veku 83 rokov na rakovinu pľúc.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: zena.sme.sk, biography.com, britannica.com, sme.sk, skoda motorsport.com, The Guardian