Na očkovanie sa vieš dostať aj bez poradovníka. Musíš však mať diagnózu, alebo kus šťastia

  • Zoznamy náhradníkov nie sú centralizované a vedú si ich jednotlivé nemocnice
  • V Bratislave radšej zaočkovali aj ne-náhradníkov, ako by mali vakcíny vyhodiť
očkovanie
TASR/AP, Sven Hoppe
  • Zoznamy náhradníkov nie sú centralizované a vedú si ich jednotlivé nemocnice
  • V Bratislave radšej zaočkovali aj ne-náhradníkov, ako by mali vakcíny vyhodiť

Očkovanie je v plnom prúde. Požiadať o vakcínu môžu všetci, ktorí patria do aktuálne otvorenej fázy a taktiež tí, ktorí patria do predchádzajúcich fáz očkovania.

V súčasnosti sa môžu ísť očkovať osoby staršie ako 50 rokov, alebo ľudia, ktorí patria do špecializovaných skupín. Nemocnice volajú náhradníkov v prípade, že sa nenaplnia všetky voľné miesta v danom termíne, alebo keď sa nedostaví niekto, kto bol zaregistrovaný na konkrétny termín.

Zoznamy nie sú centralizované

Práve toto je spôsob, ako byť zaočkovaný rýchlejšie a na druhej strane ide aj o plynulejší spôsob, kedy nemocnice dokážu zapĺňať voľné termíny. Aj náhradníci však musia spĺňať určite podmienky.

Zoznamy náhradníkov nie sú centralizované a vedú si ich jednotlivé nemocnice a očkovacie centrá samostatne. Funguje to veľmi jednoducho. Prihlásiš sa cez registračný formulár a ak neprídu na očkovanie ľudia, ktorí mali, tak ti zavolajú a ty sa jednoducho dostavíš, ak spĺňaš podmienky.

zdroj: TASR/AP Alvaro Barrientos

Ak sa náhradníci nedostavia

Každý má záujem na tom, aby očkovanie prebiehalo hladko, čo najrýchlejšie, aby sa vakcína dostala prednostne k potrebným a tiež aby nedochádzalo k jej znehodnocovaniu. Čo ak sa nedostavia ani náhradníci, čo bude s vakcínami?

Podľa našich informácií v Bratislave očkujú v podvečer ľudí, ktorí nie sú na zozname náhradníkov, a to v prípade, ak náhradníkom zavolali, ale oni sa včas nemohli dostaviť.

Na Facebooku sa o tento prípad podelil Samuel. „Práve ma zaočkovali na Tehelnom poli. Vek na to nemám a ani zdravotník nie som. Po 18:00 však očkujú každého, kto príde, inak by museli vakcíny vyhodiť. Idu prioritne podľa diagnóz. Takže, ak máte nejakého blízkeho, ktorý je rizikovou osobou, určite ho vezmú. Mňa vzali za to, že som v minulosti prekonal zápal pľúc.“

Na zozname náhradníkov Samuel nebol. „Najskôr berú samozrejme registrovaných náhradníkov, ale to môžu byť na štadióne iba ZŤP. Keď sa im ZŤP minú, tak berú všetkých ostatných.“

Ľudia sa teda očkujú najprv podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19.

Podobné skúsenosti, ako Samuel má aj Alexandra. Vraví, že očkujú ľudí podľa veku, diagnóz, ale ak sa im reálne vakcíny zvýšia a nie je nikto z ohrozených skupín na mieste, pokojne zaočkujú aj 18-ročných ľudí. 

Radšej nech ich zaočkujú, ako keby ich mali vyhodiť. Minule zaočkovali aj 18-ročné dievča, lebo inak by museli vakcínu zlikvidovať, a teda zobrali niekoho mimo systém.“

Dodáva však, že ide rádovo o jednotky dávok, približne do desať denne. Ak sa teda dostavíš do očkovacieho centra tesne pred jeho zatvorením, je tu nejaká šanca, že sa zvyšná dávka ujde aj tebe.

zdroj: TASR/AP Matthias Schrader,

Čo hovorí vyhláška?

Ak sa na očkovanie v daný deň nedostavili všetky osoby objednané prostredníctvom centrálneho objednávacieho systému alebo sa na očkovanie v daný deň objednalo menej osôb, ako umožňoval centrálny objednávací systém, prídu na rad náhradníci.

Ak je splnené toto kritérium, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže dávky očkovacej látky v počte, v akom sa z tohto dôvodu v daný deň nepoužili podať osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, so závažnou chorobou významne zvyšujúcou riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, s chronickým srdcovým zlyhaním, po cievnej mozgovej príhode s trvalými závažnými následkami, so závažnou poruchou imunity a pod.

Hrozí pokuta?

Agentúra TASR ešte v januári informovala, že sankcie sa týkajú dodržiavania poradia očkovania proti ochoreniu COVID-19. V prípade, že zdravotnícke zariadenia nedodržia národnú stratégiu očkovania a zaočkujú niekoho prednostne, môžu dostať pokutu do výšky 10-tisíc eur.

Spôsob stanovovania poradia upravuje všeobecne záväzný právny predpis vydaný Ministerstvom zdravotníctva SR. Neurčuje podmienky vykonania očkovania, len spôsob stanovenia poradia osôb. Môže byť však pokuta aj za to, že zaočkujú človeka síce s tým, že by nemali, ale na druhej strane by vakcína bola zbytočne zlikvidovaná? To zatiaľ nevieme.

Koncom mesiaca viac ako milión

Dáta bez pátosu informovali, že k 315-tisícom zaočkovaných ku koncu februára sme sa dostali na dnešných 750-tisíc zaočkovaných a pribudne k nim do konca apríla asi 550-tisíc spoluobčanov. Spolu nás bude 1,30 – 1,35 milióna, čo reprezentuje asi 30 % z celkovej očkovateľnej populácie nad 18 rokov. Po prvej dávke treba počkať cca 4 týždne, aby sme dostali druhú.

❗HOUSTON? Veď viete, tentokrát (NE)očkovanie🙏❤ Najprv rada: utekajte, rýchlo sa registrujte, na výber z druhov vakcín…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Sobota 3. apríla 2021

Krajina bude ku koncu apríla podľa nich stále v červenej farbe, niektoré okresy bordové, v nemocniciach vďaka slabému postupu očkovania rizikových skupín tisíce pacientov a týždenne stále stovky úmrtí. „Takmer pol milióna obyvateľov bude zaočkovaných aj II. dávkou. Po II. dávke treba počkať 2 týždne na maximálnu ochranu. Očkovanie sa skutočne rozbehne na Slovensku až v máji a v júni.“

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá