Prelomový objav: Vedci z Pentagónu vyvinuli mikročip, ktorý v tele objaví COVID-19 ešte pred prvými príznakmi
- Vedci z DARPA sa už dlhé roky venujú skúmaniu riešení, vďaka ktorým by bolo možné predchádzať pandémiám
- V súvislosti s Covid-19 prišli s mikročipom, ktorý má objaviť vírus v tele
- Spolu s ním prišli aj s filtrom, ktorý má vírus v tele vyliečiť
- Vedci z DARPA sa už dlhé roky venujú skúmaniu riešení, vďaka ktorým by bolo možné predchádzať pandémiám
- V súvislosti s Covid-19 prišli s mikročipom, ktorý má objaviť vírus v tele
- Spolu s ním prišli aj s filtrom, ktorý má vírus v tele vyliečiť
Tím vedcov z Agentúry pre pokročilé výskumné projekty obrany (DARPA) roky pracuje na spôsoboch, ktorými by sa dalo predchádzať pandémiám. V rámci svojej práce posudzujú problémy a prichádzajú s riešeniami.
Tie sa však niekedy podobajú skôr na vedecko-fantastický román, než na výsledky fungujúceho laboratória. Jeden z ich nedávnych vynálezov predstavili v nedeľu večer v relácii 60 Minutes. Ako uviedli, ide o mikročip, ktorý sníma infekciu koronavírusu skôr, než prepuknú príznaky.
Ako vedci z Pentagónu opísali, mikročip sa má vložiť pod kožu. Následne deteguje prípadnú infekciu. Spolu s mikročipom vyvinuli aj revolučný filter, ktorý vraj dokáže odstrániť vírus z krvi, keď je pripojený k dialyzačnému prístroju.
Mikročip môže vyvolať obavy
V súvislosti s konšpiračnými teóriami o čipovaní môže tento mikročip priliať olej do ohňa. V relácii 60 Minutes vedci uviedli, že ich cieľom nie je sledovať každý náš krok. Podrobnejšie vysvetlenie však neposkytli, uvádza Today UK News.
Matt Hepburn, armádny lekár pre infekčné choroby, v relácii ukázal tkanivový gél, ktorý bol skonštruovaný tak, aby neustále testoval našu krv. Práve tento gél obsahuje daný mikročip, ktorý dokáže snímať infikovaný organizmus.
Uviedol, že ich inšpiroval boj za zastavenie šírenia vírusu na palube lode USS Theodore Roosevelt, kde bolo na koronavírus pozitívne testovaných 1 271 členov posádky. „Námorníci by vďaka čipu dostali signál, následne by sami vykonali odber krvi a otestovali sa na mieste,“ opísal Hepburn.
Ako Hepburn v relácii dodal, celý tento proces má trvať len niekoľko minút. Je však pravdepodobné, že vojaci budú voči novému vynálezu veľmi skeptickí.
Vo februári denník The New York Times informoval, že tretina vojakov odmietla vakcínu proti koronavírusu. Obávajú sa, že vakcína obsahuje mikročip určený na sledovanie, vďaka čomu by sa dostali pod kontrolu vlády.
Filter použili na liečbu takmer 300 chorých ľudí
Ďalším vynálezom Hepburnovho tímu je filter, ktorý je umiestnený na dialýze. Jeho úlohou je odstraňovanie vírusu z krvi.
Aby vedci tento mikročip otestovali, vyskúšali experimentálnu štvordňovú liečbu. Podstúpil ju takzvaný „pacient 16“. Jedná sa o vojaka, ktorý bol umiestnený na ICU so zlyhaním orgánov a septickým šokom.
Ako Today UK News informuje, tento pacient sa v priebehu niekoľkých dní úplne zotavil. Následne vedci použili filter na liečbu takmer 300 chorých pacientov.
Ďalšia skupina vedcov z Pentagónu študuje vzorky tkanív vojakov a námorníkov infikovaných patogénmi z celého sveta. Vo svojich laboratóriách majú tkanivo od pacientov infikovaných španielskou chrípkou pred 100 rokmi.
V roku 2005 sa tímu z nemocnice v Mount Sinai a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) podarilo vírus znovu vytvoriť. Našli tiež preživších a vytvorili protilátky proti smrtiacemu vírusu.
Vedec sa snaží vytvoriť vakcínu proti všetkým koronavírusom
Člen tímu, Dr. James Crowe, vyvinul technológiu, ktorá bola použitá na pomoc pri tvorbe protilátok proti COVID-19. Vedci z Pentagónu v súčasnosti pracujú na spôsoboch, ako urýchliť rast protilátok ešte viac.
„Vychádzame zo vzorky krvi človeka, ktorý koronavírus prekonal, pričom do 60 dní vám poskytneme injekciu s liečbou,“ uviedol Crowe v relácii.
Zaujímavosťou je, že ďalší vedec z Pentagónu, Dr. Kayvon Modjarrad, sa v súčasnosti snaží vytvoriť vakcínu proti všetkým koronavírusom. „Toto nie je sci-fi, toto je vedecký fakt,“ povedal.
„Máme nástroje a technológiu, aby sme to mohli urobiť,“ uviedol na záver relácie. Ako dodal, cieľom je dokázať ľudí zaočkovať proti smrteľným vírusom, ktoré ešte ani neboli identifikované.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: 60 Minutes, Today UK News, The New York Times