„Najzbytočnejší startup na svete“ získal investora, ale aj vlnu hejtu od žien. Vymyslel ružové menštruačné rukavice

  • Niekedy sa dobrý nápad obráti na hotovú katastrofu
  • To sa stalo aj autorom Pinky Gloves, ktorí sú masovo vinení za stigmatizáciu menštruácie
Pinky Gloves
Instagram/Pinky Gloves, Orbisana
  • Niekedy sa dobrý nápad obráti na hotovú katastrofu
  • To sa stalo aj autorom Pinky Gloves, ktorí sú masovo vinení za stigmatizáciu menštruácie

Pinky Gloves vo svete rozpútali ostré diskusie. Podľa mnohých stigmatizujú už beztak tabuizovanú menštruáciu. Autori projektu ostali prekvapení, podľa ich slov Pinky Gloves vznikli práve preto, aby ženám ich prirodzený cyklus uľahčili. Bohužiaľ, ako to pri mnohých startupoch býva, zabudlo sa aj na jednu dôležitú stránku. Tou je ekológia.

Pomoc počas „tvojich dní“

Nápad hygienického odstraňovania menštruačných pomôcok môže znieť geniálne. V tomto prípade však ide len o obyčajné rukavice z plastu v ružovej farbe s lepiacim pásikom na ich konci pre uzatvorenie rukavíc ako obalu. Sú, samozrejme, na jednorazové použitie. Vzhľadom na fakt, že sa celosvetovo rozmáha trend znížiť produkciu odpadu prostredníctvom redukcie používania jednorazových plastov, sú Pinky Gloves mierne vedľa.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pinky Gloves® (@pinky_gloves)

Rukavice Pinky si získali globálnu pozornosť potom, ako ich zdieľala gynekologička Jen Gunter. „Takže títo chlapci navrhli ružové rukavice, aby bolo možné tampóny a vložky zlikvidovať správne a diskrétne. Fakt nie,“ píše na Twitteri spolu s preloženými screenshotmi z Instagramu značky Pinky Gloves, informuje Huffington Post.

Žiarivo ružová rukavica vo farbách ibuprofenu nie je ani diskrétna, ani praktická. Poukazuje na to na sociálnych sieťach mnoho žien. Pinky Gloves si dokonca vyslúžili aj prívlastok najzbytočnejšieho startupu na svete.

Pinky Gloves sa uchádzali o investora v nemeckom programe, v ktorom mecenáši posudzujú startupy a rozhodujú sa, či projekt podporia. Jednému z investorov sa nápad dokonca páčil a podporil ho. Vlna hejtu z radov žien však naznačuje, že produkt bude prepadákom.

https://twitter.com/DrJenGunter/status/1382182119670124544

Autori sa ospravedlnili

Proti trom mužom sa vzbúrili dve obrovské skupiny obyvateľstva. Jednou sú ženy, ktoré sa cítia dotknuté snahou mužov manažovať ich prirodzený cyklus. Druhou sú ekologickí aktivisti, ktorí upozorňujú na nezmyselnosť produktu. Autori ostali zaskočení a ospravedlnili sa.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pinky Gloves® (@pinky_gloves)

Podľa informácií DW News sa v televízii vyjadrili, že rozumejú ženám, pretože sú zosobášení a žijú s nimi v spoločnej domácnosti. „Po chvíli to proste nepríjemne zapácha a ešte aj môžeš vidieť, že to presakuje, keď otvoríš kôš, “ povedal Raimkulow, jeden z autorov.

Dümmel vo svojom ospravedlnení z Instagramu uviedol, že dostali „vážnu kritiku“, o ktorej ako muži „jednoducho nevedeli“. Z incidentu sa snažil vykľučkovať v pozitívnom svetle, keď tvrdil, že Pinky Gloves prostredníctvom „búrlivej debaty“ upozornil na „všeobecný pohľad na ženský cyklus“.

Absolútny „mansplaining“

Jednou z najväčších chýb je, že si autori naďalej razia cestu pre svoj produkt, ktorý už beztak nesie označenie „mansplaining“ vo svete. Tento výraz označuje pomerne pejoratívne či arogantné tvrdenia mužov o nežnejšom pohlaví s podtónom, ktorý jasne hovorí, že „tomu rozumejú“.

Tento sociologický jav sa môže týkať rôznych oblastí ženského života, akými sú nielen ich cyklus, ale aj pôrod, materstvo či, dokonca, kariéra. Namiesto snahy o hľadanie kompromisu, ktorým by sa značka zachránila, sa vydala strmhlav proti pobúreným ženám a v mnohých prípadoch aj mužom.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: DW News, Huffington Post

Najnovšie videá

Trendové videá