Objavili sme liek na večnú mladosť? Výskum dokázal, že vďaka spermidínu dokážeme oddialiť starnutie
- Spermidín sa nachádza v širokej škále potravín, ako sú pšeničné klíčky, zrejúci syr či huby. Nachádza sa aj v ejakuláte
- Podľa najnovšieho výskumu zlepšuje kognitívne funkcie
- Spermidín sa nachádza v širokej škále potravín, ako sú pšeničné klíčky, zrejúci syr či huby. Nachádza sa aj v ejakuláte
- Podľa najnovšieho výskumu zlepšuje kognitívne funkcie
Starnutie je neoddeliteľnou súčasťou každého života. Ľudstvo už stovky rokov hľadá liek na večný život alebo aspoň liek na to, aby sme si svoj život mohli predĺžiť. Vedci tentoraz prišli so zaujímavou štúdiou.
Spermidín je prírodná zlúčenina, ktorá je prítomná v širokej škále potravín, ako sú pšeničné klíčky, zrejúci syr či huby. Okrem iného sa nachádza aj v ejakuláte. Výskum preukázal, že má zázračné účinky.
Už v minulosti bolo dokázané, že spermidín posilňuje krvné cievy a stabilizuje krvný tlak. Podľa najnovšieho výskumu dosahuje zlepšenie aj kognitívnych funkcií. Medzinárodná štúdia, ktorá bola uverejnená vo vedeckom časopise The Scientist, poukazuje na výhody tejto látky a hovorí aj o tom, že dokáže posilniť činnosť srdca, imunitu a aj pamäť.
Zlepšil pamäť aj činnosť srdca
Vedci testovali spermidín na myšiach a vínných muškách. Vďaka tomu, že im do stravy dávali túto látku zistili, že sa im zlepšila aktivita v mozgu a ich kognitívne schopnosti. Uvádza sa to aj v dokumente Cell Reports. „Celkovo si myslím, že spermidín je pravdepodobne jednou z najsľubnejších molekúl pre výskum starnutia všeobecne,“ povedal gerontológ Valter Longo z University of Southern California pre The Scientist.
Spermidín je prírodná zlúčenina prítomná v širokej škále potravín, ako sú pšeničné klíčky a vyzretý syr, hoci bola pôvodne identifikovaná v ejakuláte. Táto zlúčenina podporuje autofágiu. Ide o akýsi druh samočistenia buniek. Hladina spermidínu a tým pádom aj autofágie v bunkách zvierat s vekom klesá. Už predchádzajúce výskumy však preukázali, že spermidín dokázal predĺžiť život zvierat, ako aj posilniť činnosť srdca, imunitné bunky a zlepšiť pamäť.
Zlepšenie pamäte
Spoluautori štúdie Frank Madeo a Stephan Sigrist sa už podieľali na pilotnej klinickej štúdii, kde 14 mesiacov testovali spermidín aj na ľuďoch. Seniorom ho dávali počas troch mesiacov do stravy. Podľa portálu Webnoviny vykázali v porovnaní so skupinou, kde im podávali placebo, mierne zlepšenie pamäte.
Pri starších myšiach bolo zlepšenie ešte badateľnejšie. Spermidín im bol podávaný vo vode šesť rokov, čo malo za následok nielen lepšiu pamäť, ale aj výborné výsledky v testoch učenia.
The Scientist informuje, že v hipokampe (časť mozgu) hlodavcov spermidín podporoval tzv. bunkové dýchanie a zvyšoval energiu mozgovej bunky. S rovnakým zámerom prišli vedci aj pri testovaní spermidínu u vínných mušiek.
Okrem štúdií na myšiach a muchách sa vedci zamerali aj na stravovacie záznamy 800 ľudí, z ktorých vypočítavali hodnoty spermidínu v prijatej strave. Odhadovaný príjem pozitívne koreloval s výsledkami kognitívnych testov, pričom vyšší príjem spermidínu znamenal aj nižšiu šancu na rozvoj kongnitívnych porúch. Podľa Webnovín sú však výživové doplnky so spermidínom zatiaľ pomerne drahé.
Zdroje: Cell Reports, The Scientist, Webnoviny