Pomaly sa opäť vrátime do lietadiel. Vedci radia, ako v nich riziko nákazy znížiť až o 57 %

  • Riziko nákazy sa pri neobsadenom strednom sedadle v lietadle zníži
  • Podľa vedcov je však potrebný ďalší výskum
pjimage – 2021-04-19T182028.866
unplash/Matthew Huang, Hanson Lu
  • Riziko nákazy sa pri neobsadenom strednom sedadle v lietadle zníži
  • Podľa vedcov je však potrebný ďalší výskum

Hranice do sveta sa pomaly otvárajú. Letná dovolenka pri mori sa každý deň stáva reálnejšou a takisto aj letiská už nebudú zívať prázdnotou. Koronavírus však len tak nevymizne a s ňou nevymiznú ani opatrenia.

Rúška či respirátory sú v lietadlách stále povinné a s nimi aj odstupy medzi cestujúcimi. CNN informuje, že dodržanie voľných prostredných sedadiel medzi cestujúcimi v lietadle môže znížiť riziko nakazenia COVID-19 o 23 % až 57 %, a to v porovnaní s plným lietadlom. Hovoríme však o takých, ktoré majú jednu až dve uličky.

Vedci tvrdia, že chlórovaná voda zabije koronavírus za 30 sekúnd. Bazény sú podľa nich preto bezpečné

Prostredné sedadlá by nemali byť obsadené

Štúdiu zverejnilo Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Vedci z CDC a Kansas State University sa pomocou laboratórnych modelov zamerali na to, do akej miery je možné znížiť prenos choroby z jednej osoby na druhú, ak sú v lietadle voľné stredné sedadlá.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

Analýza bola založená na šírení aerosólov, bakteriofágov. Aerosóly sú častice zložené z kvapôčkových jadier a kvapôčok s veľkosťou 2 až 100 mikrónov. Jednoducho povedané, častice rozptýlené vo vzduchu sú aerosóly. Bakteriofágy sú vírusy, ktoré môžu infikovať baktérie.

Výskum sa nezameral na vplyv rúšok a respirátorov, ktoré sa v súčasnosti v lietadlách vyžadujú. Vedci však poznamenali, že z infikovaného pasažiera sa môže šíriť určitý vírusový aerosól, a preto by dodržaná vzdialenosť mala stále patriť k základným preventívnym opatreniam.

zdroj: Freepik/rawpixel

Pri neobsadených prostredných sedadlách sa zníženie rizika nákazy pohybovalo na úrovni 23 %. Pozorovaný bol jeden cestujúci, ktorý bol v rovnakom rade, ale bol vzdialený dve miesta od infekčného cestujúceho. „Keď boli odstránení infekční a ďalší cestujúci, ktorí sedeli na prostredných sedadlách, pričom pri okne a na sedadlách v uličke zostalo šesť infekčných pasažierov, tak z celkového počtu 12 cestujúcich bolo pozorované zníženie o 57 %,“ píšu vedci vo svojej štúdii.

Američania môžu cestovať po vlastnej krajine

Podľa vedcov je však potrebný ďalší výskum. Začiatkom tohto mesiaca CDC uviedla, že zaočkovaní ľudia proti COVID-19 môžu znova cestovať po Spojených štátoch, ak budú dodržiavať preventívne opatrenia, ako je nosenie rúška, sociálny odstup a vyhýbanie sa davom. V rámci USA však nebudú ani úplne zaočkovaní ľudia musieť po cestovaní absolvovať karanténu ani test na Covid-19.

Pred koronou nonsens, teraz realita. Vo Francúzsku či Španielsku si môžeš za pár eur na noc prenajať celý ostrov

Pasažieri zo zahraničia smerujúci do Spojených štátov by však mali mať negatívne výsledky testu pred nastúpením do lietadla, podstúpiť niekoľko dní po príchode test a nastúpiť do karantény, ak to budú tamojšie úrady vyžadovať, uviedlo CDC vo vyhlásení.

Zaočkovaní cestujúci podľa TASR môžu ísť do zahraničia bez predošlého testu na COVID-19, ak nie je takýto test vyžadovaný v ich cieľovej lokalite. Nezaočkovaní ľudia by sa podľa centra mali naďalej vyhýbať cestovaniu, ktoré nie je nevyhnutné. Všetci Američania, bez ohľadu na stav očkovania, by mali nosiť rúško a dodržiavať hygienické opatrenia či sociálny dištanc.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: CNN, CDC

Najnovšie videá

Trendové videá