Pribudlo 642 nakazených a 72 úmrtí. Čoskoro nás na Slovensku čaká nedostatok záujemcov o očkovanie, tvrdí expert
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 642
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 959
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 642
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 959
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 972 855, za predchádzajúci deň pribudlo 8 114 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 355 925 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 425 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 642 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 729 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 8,07 % z 7 959 končených RT-PCR vyšetrení a 0,37 % z 196 518 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (164), nasleduje Prešovský (106), Trenčiansky (102), Košický (93), Banskobystrický (48), Bratislavský (48), Trnavský (46) a Nitriansky (35).
Je medzi nimi 303 mužov a 339 žien. Celkový počet nakazených mužov je 179 731 a žien 196 978. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 955 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 770 ľudí. Na JIS je 167 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 263 osôb.
Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 72 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 244 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 150. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 513 141, pričom takto bolo pozitívne testovaných 376 709 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 29 083 371, z čoho bolo pozitívne testovaných 370 011 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 630 896. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Záujem o očkovanie
Matematik Richard Kollár upozorňuje na tvrdenia vedcov, ktorí poukazujú na to, že nás už veľmi čoskoro čaká nedostatok záujemcov o očkovanie na Slovensku, čo je podľa jeho slov zrejme momentálne náš najväčší problém, ak si s ním dostatočne neporadíme.
„Môj tip je, že nás to znovu prekvapí, ako nedostatočná kapacita hygieny, nečakaný (ne)účinok plošného testovania, nečakane vysoká prítomnosť britského variantu, či nečakaná potreba mať pripravený registračný systém na očkovanie,“ tvrdí Kollár.
Uverejnil používateľ Richard Kollar Sobota 17. apríla 2021
Tvrdí tiež, že to vyzerá tak, že sme zvládli aj kritickú Veľkú noc. „Letné dovolenky sa približujú a svetlo, aj keď len asi v troch štvrtinách tunela už vidíme, len ešte nevieme na isto, či to nie je fatamorgána.“
Vakcíny pre Bratislavu
Primátor mesta Bratislava, Matúš Vallo na sociálnej sieti napísal, že už niekoľko týždňov sleduje, ako sa mnohí Bratislavčania a Bratislavčanky chodia očkovať do iných miest na Slovensku. Do Trnavy, do Skalice, do Trenčína, do Nitry a niektorí až do Lučenca.
Je to podľa jeho slov aj napriek tomu, že veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované samosprávnym krajom v Bratislave by bez problémov dokázalo zaočkovať výrazne viac obyvateľov, ako očkuje dnes.
„Stačilo by, aby Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne taký záujem nie je a zostávajú nevyužité. Zdá sa mi nedôstojné, zbytočne nákladné a trochu aj nebezpečné, aby Bratislavčania a Bratislavčanky cestovali za vakcínami po celom Slovensku, keď vakcíny môžu prísť k nám,“ tvrdí primátor.
Poukazuje na dostupné dáta, podľa ktorých práve obyvatelia Bratislavského kraja majú najväčší záujem zaočkovať sa už dnes dostupnými vakcínami. K 13. aprílu bolo v Bratislavskom kraji zaočkovaných 26,86 % obyvateľov, čo je najvyšší podiel na celom Slovensku.
„Rozumieme, že počet dávok vakcín dostupných na Slovensku je stále obmedzený. Vzhľadom na všeobecný konsenzus, že čo najrýchlejšie zaočkovanie obyvateľstva je jediná cesta von z pandémie a z obmedzujúcich opatrení, sme presvedčení, že dávky vakcín, ktoré dnes máme na Slovensku, by mali byť čo najefektívnejšie distribuované tam, kde je o ne najväčší záujem a najrýchlejšie tak pomôžu zvýšiť zaočkovanosť populácie.“
Držať dávky vakcín desiatky až stovky kilometrov od obyvateľov, ktorí sú dnes ochotní sa nimi zaočkovať, vytvára podľa Valla zbytočnú bariéru, odrádza ľudí od očkovania a v konečnom dôsledku aj spomaľuje očkovanie celého Slovenska. Prosí preto vládu, aby čo najskôr navýšili počet dávok a typov vakcín dostupných v Bratislave, kde je o ne záujem obyvateľov a zbytočne ich nedistribuovali tam, kde zostávajú nevyužité.
„Apelujem na všetkých Bratislavčanov a Bratislavčanky, aby sa zaregistrovali na vakcináciu do čakárne. Ja osobne som už tiež zaregistrovaný ako kategória 40+ a čakám na svoj termín. Chcem veriť, že vláda čím skôr zlepší dostupnosť dávok vakcín v našom meste, aby sme na ten náš termín čakali čo najkratšie.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, Facebook/ Matúš Vallo, MZSR, korona.gov.sk, Facebook/ Richard Kollár