Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú
- Výbuch muničného skladu v obci Vrbětice z roku 2014, do ktorého mali byť zapletení príslušníci ruskej rozviedky GRU, vzbudzuje emócie
- Politici a diplomati ho označili ako akt štátneho terorizmu, aj keď premiér ČR Babiš najskôr terorizmus poprel
- Sabotáž v Česku nie je jedinou akciou v Európe, do ktorej mala byť ruská rozviedka GRU zapletená
- Jej jednotky podozrievajú z nekalých činnosti po celom svete. Od atentátov po kyberútoky
- Výbuch muničného skladu v obci Vrbětice z roku 2014, do ktorého mali byť zapletení príslušníci ruskej rozviedky GRU, vzbudzuje emócie
- Politici a diplomati ho označili ako akt štátneho terorizmu, aj keď premiér ČR Babiš najskôr terorizmus poprel
- Sabotáž v Česku nie je jedinou akciou v Európe, do ktorej mala byť ruská rozviedka GRU zapletená
- Jej jednotky podozrievajú z nekalých činnosti po celom svete. Od atentátov po kyberútoky
„Tým, čo Rusko previedlo, sú česko-ruské vzťahy na bode mrazu a nie je to naša vina. To je dôležité pripomínať – my sme to nechceli. To Ruská federácia urobila také kroky, ktoré je potrebné brať ako akt štátneho terorizmu a priame napadnutie Českej republiky,“ uviedol bývalý český diplomat v Rusku i USA Petr Kolář pre iROZHLAS ohľadom údajnej sabotáže v muničnom sklade v obci Vrbětice.
Pri výbuchoch muničného skladu v roku 2014 zahynuli dvaja českí občania.
Bývalý diplomat dokonca navrhol aktivovanie článku 5 Washingtonskej zmluvy. Článok 5 bol doteraz aktivovaný iba raz, pri teroristických útokoch z 11. septembra 2001.
Vtedy došlo k teroristickému útoku na americké Svetové obchodné centrum, takzvané Dvojičky, a Pentagon. Hovorí o tom, že napadnutie jedného člena NATO je napadnutím celej Aliancie.
Andrej Babiš to, že šlo o akt štátneho terorizmu, poprel. Podľa neho šlo o ruský útok na tovar bulharského obchodníka, ktorý sa z Vrbětic vyskladňoval. Diplomati, ale aj politici s jeho miernejšou formuláciou nesúhlasia. Neskôr sa Babiš ospravedlnil a uviedol, že ide naozaj o teroristický akt.
Do výbuchu majú byť zapletení dvaja ruskí agenti z jednotky GRU číslo 29155. Má ísť o Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu, ktorí stoja aj za otravou dvojitého britsko-ruského agenta Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii.
GRU má dlhú históriu, považuje sa za elitnú jednotku
Samotná ruská rozviedka GRU vznikla v roku 1918 po boľševickej revolúcii. Vtedy sa zameriavala na Spojené štáty a iné západné krajiny.
Ďalšie dve hlavné ruské spravodajské a bezpečnostné služby boli vytvorené z KGB z doby sovietskej éry – Zahraničná spravodajská služba (SVR) a Federálna bezpečnostná služba (FSB).
Dôstojníci skupiny GRU zohrali významné úlohy počas studenej vojny a postsovietskych dejín. Zapájaní boli od kubánskej raketovej krízy cez afganskú vojnu až po anexiu Krymu.
Podľa Reuters sa GRU zodpovedá priamo šéfovi generálneho štábu a ruskému ministrovi obrany.
Jej činnosť je prísne tajná. „Je to agresívna a dobre financovaná organizácia, ktorá má priamu podporu a prístup od ruského prezidenta Vladimira Putina, čo umožňuje slobodu jej činnosti a zhovievavosť v súvislosti s diplomatickou a legislatívnou kontrolou,“ uvádza Reuters.
Príslušníci GRU patria k ruskej elite v rámci bezpečnostných služieb: „Nemám rád rebríčky, ale GRU je na najvyšších úrovniach tejto práce,“ povedal agentúre Reuters Onno Eichelsheim, bývalý riaditeľ holandskej Obrannej spravodajskej a bezpečnostnej služby. „Sú obrovskou a skutočnou hrozbou.“
Brutálna a múdra, opísal GRU bezpečnostný analytik
V minulosti sa už jej činnosť podarilo podrobne zmapovať. Okrem sabotáže v Česku alebo otravy Skripaľa v Salisbury je spájaná s mnohými záškodníckymi činnosťami, odhalenými západnými bezpečnostnými službami.
„GRU je veľmi brutálna a múdra. Taktiež nám to ukazuje, že nám nič neprinesie, pokiaľ sa ku Kremľu budeme správať pekne. Český prezident Miloš Zeman veľakrát uviedol, že svoje vzťahy k Rusku musíme zmeniť a nebyť tak konfrontační. Ako ale vidíme, toto nám žiadne výhody neprináša. Musíme byť na ruských špiónov omnoho tvrdší. Oni nielen kradnú tajné informácie, čo je zlé, ale taktiež spôsobujú konkrétne škody a zabíjajú ľudí. Musíme k nim pristupovať ako ku Al-Káide alebo Islamskému štátu, a nie k ďalšej spravodajskej službe,“ uviedol americký bezpečnostný analytik Edward Lucas pre pre 90′ ČT24.
GRU má viac jednotiek, o niektorých možno doteraz ani netušíme. Celkový počet príslušníkov rozviedky sa odhaduje na 13-tisíc členov.
Špinavá práca po celej Európe aj Blízkom východe
Momentálne najdiskutovanejšou jednotkou GRU je jednotka 29155. Práve tá sa spája so „špinavou prácou“, vraždením, sabotážami a špionážou.
Podľa Bellingcat boli jej príslušníci zapletení aj do otravy bulharského výrobcu zbraní Emiliana Gebreva, ktorému mala patriť aj munícia v skladoch v obci Vrbětice.
České médiá priniesli informácie, ktoré hovoria, že munícia z Čiech mala byť zaslaná na Ukrajinu alebo do Sýrie. Gebrev tieto informácie poprel.
Podľa New York Times mala GRU podplácať teroristickú organizáciu Taliban, aby zabíjala a útočila na koaličné vojská NATO a Američanov v Afganistane.
Jednotka taktiež zohrala nemalú úlohu pri anexii Krymu, v konflikte na východnej Ukrajine a taktiež v konflikte s Gruzínskom. Príslušníci jednotky majú regrutovať vojnových veteránov z Čečenska, ktorí majú následne operovať v bojoch na Donbase.
Podľa Reutres GRU mala viesť aj destabilizačné kampane v Moldavsku (2014), zapojiť sa do neúspešného puču v Čiernej Hore (2016) pri pokuse dosadiť proruskú vládu a operácií spojených s antidopingovou agentúrou WADA vo Švajčiarsku (2016 – 2017).
GRU je vyšetrovaná aj v Španielsku, kvôli cestám do Barcelony pred referendom o nezávislosti Katalánska a počas neho v roku 2017.
O existencii jednotky nemuseli vedieť ani príslušníci GRU
Jednotka 29155 mala vzniknúť približne v roku 2008 a má mať okolo 20 príslušníkov.
„Účel jednotky 29155, ktorý nebol doteraz oznámený, podčiarkuje mieru, do akej ruský prezident Vladimir Putin aktívne bojuje proti západu prostredníctvom takzvanej hybridnej vojny – zmesi propagandy, hackerských útokov a dezinformácií – ako aj otvorenej vojenskej konfrontácie,“ uvádza denník New York Times, podľa ktorého je jednotka zameraná predovšetkým na destabilizáciu v Európe.
Denník uvádza, že jednotka dlho unikala hľadáčiku západných spravodajských služieb a jej operácie mali byť také tajné, že o existencii jednotky nemuseli vedieť ani samotní členovia GRU z iných oddelení. Západné spravodajské služby si mali jednotlivé body pospájať až po otrave Skripaľa.
„Toto je jednotka skupiny GRU, ktorá je v priebehu rokov aktívna v celej Európe,“ uviedol jeden z európskych bezpečnostných úradníkov pod podmienkou anonymity pre New York Times.
„Bolo prekvapením, že Rusi, skupina GRU a táto jednotka mohli slobodne pokračovať v uskutočňovaní extrémnej škodlivej činnosti v spriatelených krajinách. To bol šok.“
Oklieštený rozpočet?
Jednotka má disponovať rozsiahlym arzenálom zbraní. Jej príslušníci majú prejsť bojovým výcvikom, ktorý zahŕňa rôzne taktiky. Jednotka sa síce považuje za elitnú, ale denník predpokladá, že môže pracovať s oklieštením rozpočtom, čo dokazuje využívanie nízkonákladovej dopravy alebo lacného ubytovania pre agentov jednotky.
Môže ísť aj o krytie, no ponúka vysvetlenie pre spackané otravy Skripaľa či Gebreva a slabé zametanie stôp. Niektorí si myslia, že je to zámerné a má to svoje opodstatnenie.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako tajné ruské jednotky pracujú a ako sú prepojené
- Ako mohli ovplyvniť americké voľby a čo to znamenalo pre USA
- Dočítaš sa aj, prečo cieľom tajnej služby boli aj Pussy Riot či Svetová antidopingová agentúra
- Ďalšiu jednotku pomáhal vyšetrovať aj ESET, Slováci pomohli Ukrajine
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity