India kolabuje, pece v krematóriách sa roztavujú pod obrovským náporom mŕtvych, telá pália aj v uliciach
- India v poslednom týždni zaznamenala až 20 násobok nárastu prípadov COVID-19
- V pandemickom pekle sa tavia pece, ktoré nestíhajú spaľovať zomrelých
- Nová indická mutácia môže ohroziť aj účinnosť vakcíny
- India v poslednom týždni zaznamenala až 20 násobok nárastu prípadov COVID-19
- V pandemickom pekle sa tavia pece, ktoré nestíhajú spaľovať zomrelých
- Nová indická mutácia môže ohroziť aj účinnosť vakcíny
Masívna druhá vlna nákazy neustáva, India sa premenila na nočnú moru. Stovky mŕtvych a státisíce nových prípadov každý deň. Ľudia ležiaci na zemi pred nemocnicami často takmer nemajú nádej na záchranu. Krajina eviduje 15 321 089 prípadov nákazy koronavírusom a jeho variantmi. Jednou zo zlých správ je, že má táto krajina vlastnú mutáciu vírusu SARS-CoV-2, ktorá závažne komplikuje situáciu. 100 Prípadov tejto mutácie už zaznamenali aj v Británii.
Pre 29 miliónov ľudí len 100 pľúcnych ventilátorov
Po neúspešných pokusoch sanitiek nájsť pre pacientov voľnú posteľ, napriek tomu, že premávali od jednej nemocnice k druhej, sa Dillí, mesto s 29 miliónmi obyvateľov, rozhodlo ohlásiť týždňový lockdown. Na celkový počet obyvateľov disponuje len jedinou stovkou pľúcnych ventilácií a 150 lôžkami intenzívnej starostlivosti.
V západnom štáte Gudžarát pracuje veľa krematórií v mestách Surat, Rajkot, Jamnagar a Ahmedabad nepretržite s trikrát až štyrikrát viac telami, ako je obvyklé. Komín jednej elektrickej pece v Ahmedabáde praskol a zrútil sa po tom, čo bol posledné dva týždne v neustálom používaní až 20 hodín každý deň. Železné rámy vo vnútri ďalšieho krematória Suratu sa roztavili, pretože nebol čas nechať pece vychladnúť, informuje Daily Mail.
Pre množstvo zomrelých nie je možné ani vykopať hroby. Pracovníci tak pália telá mimo krematórií na jednoduchých hraniciach z dreva. „Do minulého mesiaca sme spaľovali 20 tiel denne, ale od začiatku apríla každý deň manipulujeme s viac ako 80 telami,“ uviedol miestny úradník v krematóriu.
S čakacími dobami až osem hodín zriadil Rajkot vyhradenú velínu s nepretržitou prevádzkou, ktorá riadi tok v štyroch krematóriách mesta. V dvoch krematóriách v severnom Lucknowu dostávajú príbuzní očíslované žetóny a nechávajú ich čakať až 12 hodín. Jedno začalo telá spaľovať v priľahlom parku.
Hrôza prvej vlny sa zopakovala
Ako upozorňuje Al Jazeera, India prežila prvú vlnu nákazy len tak-tak. Rozsiahly lockdown zdevastoval miestnu ekonomiku a India je doslova len krôčik k absolútnej humanitárnej kríze. Už v prvej vlne, dokonca aj v lete, bol v Indii problém umiestňovať chorých do nemocníc, to platilo aj pre majetnejších Indov. Tí chudobní sa často pomoci ani nedočkali.
Nemocnice si už začiatkom roka 2020 prešli peklom. Nedočkali sa nielen zaslúženej finančnej odmeny, ale často sa im nedostávalo ani ochranných pomôcok. Vyčerpaní, slabo zaplatení a nechránení zdravotníci začali vo veľkom chytať a šíriť vírus. Otrasné bolo aj zaobchádzanie s mŕtvymi. Telá obetí sa často doslova váľali po chodbách, na zemi v nemocničných izbách, márniciach, ale aj len tak, vonku.
Nebezpečná mutácia má potenciál naštrbiť účinnosť vakcíny
Nový indický variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý zaznamenali v Británii, má všetky charakteristiky veľmi nebezpečného vírusu. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica Sky News, píše TASR.
Tento variant má dve nové výrazné mutácie „spike proteínu“, teda glykoproteínového hrotu, ktorý vírusu umožňuje vstúpiť do buniek a napadnúť bunky imunitného systému.
Indický variant s označením B.1.617 podľa údajov anglického úradu pre verejné zdravie Public Health England (PHE) zaznamenali u 73 infikovaných v Anglicku a v štyroch prípadov v Škótsku. Takisto ho zaznamenali v najmenej piatich indických zväzových štátoch, ktoré sú ohniskami šírenia vírusu v tejto krajine, pripomína Sky News.
Tento variant vírusu sa dokáže vyhýbať vakcíne. V akom rozsahu však ešte nie je známe. Vedci nepredpokladajú, že bude smrtnejší, ako predošlé varianty.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Daily Mail, Youtube/The Quint, Startitup