Dôchodca holdujúci alkoholu, ktorý neznáša Maďarov. Ján Slota je zjavom slovenskej politiky
- Ako 17-ročný na pár dní emigroval do Rakúska. Podľa záznamov ŠtB tesne predtým v Česko-Slovensku kradol, on to ale popiera
- Spoluzakladal SNS, ktorú spolu s mestom Žilina roky viedol. Jeho politická kariéra je spájaná s viacerými kauzami a škandálmi
- Problémy so zákonom má Slota kvôli alkoholu za volantom či stretávaniu sa s mladistvými dievčatami
- Podľa vlastných slov je dnes nemajetným dôchodcom, iní vravia, že chodí do vily v Chorvátsku vlastným lietadlom
- Ako 17-ročný na pár dní emigroval do Rakúska. Podľa záznamov ŠtB tesne predtým v Česko-Slovensku kradol, on to ale popiera
- Spoluzakladal SNS, ktorú spolu s mestom Žilina roky viedol. Jeho politická kariéra je spájaná s viacerými kauzami a škandálmi
- Problémy so zákonom má Slota kvôli alkoholu za volantom či stretávaniu sa s mladistvými dievčatami
- Podľa vlastných slov je dnes nemajetným dôchodcom, iní vravia, že chodí do vily v Chorvátsku vlastným lietadlom
Ján Slota je jednoducho nezabudnuteľný. Jeho pôsobenie a vyjadrovanie iný politik, či už v súkromí, v parlamente alebo v televíznych diskusiách, zrejme tak ľahko nenapodobní.
Nazvať policajtku „pi*ou“, novinárku „špinou a buzerantkou“ a iného politika „mentálne retardovaným satanovým synom“, k tomu verejne vyzvať na útok na susedný národ, pri ktorom zrovnáme so zemou jeho hlavné mesto, viackrát šoférovať či vystupovať pod vplyvom alkoholu, to sú jednoducho momenty, ktoré sa zabudnúť nedajú.
Zaujímavé je, že hoci niektorým Slovákom toto správanie a vyjadrovanie pochopiteľne prekážalo, u nemalej časti akoby skôr vyvolávalo pocit „nášho človeka, čo povie veci jednoducho a na rovinu“.
Pozreli sme sa na príbeh Ján Slotu, rodáka z Lietavskej Lúčky pri Žiline, ktorý študoval na banskej fakulte, no jeho kroky ho zaviedli do vrcholovej politiky.
S čím všetkým je spájaná jeho politická kariéra, ako vyzerá rodinný život presadzovateľa kresťanských a tradičných hodnôt, akým závažným obvineniam čelí na politickom dôchodku a ako sa dnes darí údajnému milionárovi, ktorý je podľa vlastných slov len skromným dôchodcom?
Toto je príbeh „úplného kráľa, ktorý oholil aj Fica“.
Párdňový útek z Československa a záznamy ŠtB z mladosti
Lietavská Lúčka je stredne veľká obec, len pár kilometrov od Žiliny, v ktorej sa pred 67 rokmi narodil Ján Slota. Jeho otec Milan Slota bol banský technik a rodina sa kvôli jeho práci párkrát sťahovala.
Neskorší predseda znovuzrodenej SNS a primátor Žiliny mal ďalších troch súrodencov: dve sestry a mladšieho brata, ktorý zahynul pri banskom nešťastí. K baníctvu sa priklonil aj budúci politik. Rozhodol sa totiž študovať na baníckej fakulte v Košiciach.
Z jeho mladosti je známy prípad, keď Slota ako 17-ročný spolu s ďalšími „chalanmi“ – jeden z nich bol aj členom pohraničnej stráže – emigroval z komunistického Česko-Slovenska do susedného Rakúska. Podľa záznamov tak urobil preto, lebo bol nešťastný, že ho neprijali na Vysokú školu chemickú do Bratislavy. Po pár dňoch sa ale vrátil a za svoj útek u nás dostal pol roka podmienečne.
Televízia Markíza informovala o tom, že tých pár dní vraj v Rakúsku vykrádal autá. Taktiež citovala zo spisu ŠtB iného emigranta zo Slotovej skupiny, Františka Filkorna.
„Pred útekom do Rakúska všetci vykradli predajňu textil a mäsové výrobky v obci Koš, okres Prievidza, ku škode Jednoty Prievidza vo výške 22 000 korún československých,“ píše sa v spomínanom spise.
Ján Slota tieto informácie označil za nepravdivé. Vtedajšia hovorkyňa SNS sa snažila zdôrazniť, že záznamy ŠtB sa nedajú brať ako dôkaz, lebo sú nedôveryhodné. Jednotlivé reakcie na tento spis ŠtB zverejnil aj denník Pravda.
Slota žiadal televíziu Markíza o odvysielanie reportáže, ktorá „opraví“ informácie a ospravedlní sa mu. Prípad napokon skončil až na súde, kde sa predseda národniarov okrem ospravedlnenia už domáhal aj vysokého odškodného.
„Markíza vyhrala súd so Slotom, ktorý od nej žiadal 65 000 eur,“ informovala o rozhodnutí súdu tlačová agentúra SITA.
Zrod politika a národniara, ktorý sa pravidelne klaňal pred Tisovým domom
Ján Slota po skončení štúdia na baníckej fakulte, kde získal titul inžinier, pracoval ako banský technik v Prievidzi. Potom ako technik vo Východoslovenských kameňolomoch a štrkopieskoch. Následne od roku 1981 do roku 1990 ako vedúci strediska špeciálnych činností v štátnom podniku Prefmonta Bratislava.
„V roku 1983 dostal Slota ročnú podmienku za to, že ako vedúci banský technik dal svojim podriadeným nesprávny pokyn, na ktorého základe vznikol na pracovisku požiar,“ pripomenul z tohto ešte nepolitického obdobia Jána Slotu rozhodnutie Okresného súdu v Prievidzi denník Sme.
„Prvú štartovaciu vlnu politiky v novembri 1989 síce Slota zmeškal, ale veľmi rýchlo nabehol na prebudený nacionalizmus, ktorý dal šancu vystúpiť nahor aj ďalším ľuďom. V roku 1990 viacnásobný najlepší pracovník národného podniku Prefmonta Bratislava opúšťa stoličku vedúceho strediska špeciálnych činností…“ písali o začiatku politickej kariéry Jána Slotu Aktuality.sk.
Okrem iného je v článku spomínané aj to, ako sa Slota pravidelne chodil klaňať pred rodný dom Jozefa Tisa v Bytči a prikláňal sa k politikom, ktorí kritizovali postavenie Slovenska v Česko-Slovensku a takzvané Havlovské myšlienky či radi poukazovali na stále potenciálne nebezpečných Maďarov na juhu krajiny – otázka slovensko-maďarských vzťahov sa so Slotom ponesie celú jeho kariéru.
Ján Slota je považovaný sa spoluzakladateľa dnešnej Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá vznikla v 1990. „Nečakaný volebný úspech obnovenej Slovenskej národnej strany mu prihral post poslanca Federálneho zhromaždenia. Aj keď sa ustanovujúci snem národniarov udial v Slotovej osudovej Žiline, na post predsedu SNS tam ešte nesiahol,“ pripomínajú chopenie sa predsedníckej stoličky v SNS Aktuality.sk.
„Musel si naň štyri roky počkať, kým sa v kresle prvého muža strany vystriedali Víťazoslav Móric, Jozef Prokeš a Ľudovít Černák. Posledného menovaného zvrhli a vylúčili zo strany na mimoriadnom sneme strany vo februári 1994 opäť v Žiline a straníckych opratí sa prvý raz ujal práve Slota.“
Politik bez významnejšieho zákona a s vulgárnym vyjadrovaním
Slotovi sa s jeho SNS podarilo do vládnej koalície dostať dvakrát: Hneď v prvom roku, ako sa stal predsedom strany (1994), keď sa stal súčasťou vlády Vladimíra Mečiara.
A v roku 2006, keď tvoril vládnu koalíciu s Robertom Ficom a opäť s Vladimírom Mečiarom – práve z tejto vlády pochádza aj známa emisná kauza národniarov, kde Slota „neuveriteľne zarobil, dve miliardy“ a „oholil Fica ako úplný kráľ“.
Zaujímavé obdobie v strane národniarov nastalo v období rokov 1999 až 2003. Začalo to kritikou Jána Slotu za jeho kontroverzné vystupovania, ktoré prekážali najmä vtedajšej prvej tajomníčke strany Anny Malíkovej (dnes už Belousovej).
Slota ani v tomto prípade neostal svojej povesti kontroverzného až vulgárneho vyjadrovania nič dlžný a nazval Malíkovú monštrom i „šialenou kravou, ktorá by sa mala dať vyšetriť psychiatrom“.
Malíkovú napokon na sneme strany zvolili za šéfku SNS. Slota so svojimi nasledovníkmi založil novú stranu, ktorú nazval Pravá SNS.
V najbližších voľbách 2002 sa SNS a ani Pravá SNS nedostali do parlamentu, čo viedlo k akémusi donútenému zmiereniu sa a opätovnému spájaniu. Ján Slota preto opäť, ako staro-nový predseda, doviedol SNS do NR SR aj do vládnej koalície s Ficom a Mečiarom v roku 2006.
Napäté vzťahy s Malíkovou sa však prejavovali aj neskôr. Oboch napokon zastihol rovnaký osud. V SNS skončili a založili strany, ktoré už neuspeli.
Napriek dvom volebným obdobiam Jána Slotu ako predsedu SNS vo vláde, hodnotia novinári – napríklad spomínané Aktuality.sk, jeho pôsobenie v politike biedne.
„Nestal (sa) nositeľom žiadneho významnejšieho zákona a ani nestaval na presadzovaní občianskych či ekonomických hodnôt.“ Dalo by sa povedať, že viac ľudí spomína na Slotu vďaka jeho expresívnemu slovníku, vyjadreniam k Maďarom či k záľube k alkoholu než kvôli konkrétnym zákonom a reformám.
„Vyj… Maďari“ a ako zrovnáme Budapešť
Z jeho nezabudnuteľných výrokov môžeme pripomenúť aspoň tie najlepšie: „Už v roku 1248 sa jeden franský biskup po návšteve Karpatskej kotliny čudoval, ako mohol pán Boh dať takú krásnu krajinu takým škaredým ľuďom. Myslel tým starých Maďarov, lebo to boli mongoloidné typy s krivými nohami a ešte hnusnejšími koňmi.“
Alebo aj oveľa vulgárnejšie a primitívnejšie: „Vyj… Maďari, všetci ste tu Maďari sku…ní…“
Azda najlegendárnejší jeho prejav zaznel na spoločnom mítingu HZDS a SNS v Kysuckom Novom Meste: „Toto chceme my? Slováci? Aby sa to vrátilo? Aby nás vešali po kandelábroch, aby sme sa my učili Otčenáš po maďarsky? Tak to teda nie! My pôjdeme do tankoch a pôjdeme a zrovnáme Budapešť.“
Podľa nahrávky z tohto mítingu, ktoré vysielalo rádio Twist, viacerí tipujú, že ani v tomto prípade nebol Ján Slota úplne bez vplyvu alkoholu.
Slotova Žilina a dva pohľady na jeho vládu nad mestom
Okrem celoštátnej politiky sa Ján Slota výrazne zapísal aj do tej regionálnej, najmä v Žiline. Od roku 1990 až do roku 2006 pôsobil ako jej primátor – teda neuveriteľných 16 rokov. Taktiež bol bol poslancom žilinského VÚC.
Spomienky a názory na Jána Slotu sú medzi Žilinčanmi rozdielne. Niektorí spomínajú na jeho primátorovanie skôr v pozitívnom duchu: že bol v meste poriadok, stavalo sa a darilo napríklad aj miestnemu športu, ktorý Slota v meste výrazne podporoval a doslova viedol.
Okrem majstrovských titulov vo futbale môžeme pripomenúť napríklad hokejový titul MsHK Žilina v čase, keď bol primátorom i prezidentom klubu práve Ján Slota.
Bez neho a jeho peňazí bol tím v nasledujúcich sezónach už pravidelne na posledných miestach, napokon vypadol do nižšej ligy. Známa je aj nahrávka Slotu zo šatne hráčov, ktorým sa prihovára pred finálne s Popradom. Sľubuje im odmeny, do ktorých zainvestuje mesto Žilina. Samozrejme, opäť nechýba niekoľko tradičných vulgarizmov.
No nájdu sa aj Žilinčania, ktorí na primátora Slotu spomínajú úplne inak. Negatívne následky jeho vlády údajne cítia dodnes. „Slota rozpredal mesto a ešte nám tu nechal pokuty,“ opisoval situáciu žilinský nezávislý poslanec Peter Cibulka, ktorého citoval denník Sme.
Cibulka neskôr vo svojom blogu na Denníku N vysvetľoval napríklad zvláštny predaj známej športovej haly s pozemkami na Bôriku v Žiline, ktorý sa udial posledný rok vládnutia Jána Slotu. Na netransparentný predaj mestského majetku poukazovali predtým aj iní, napríklad bývalý mestský poslanec Peter Ničík.
„Nemám rád, keď je niekto agresívny, arogantný, keď si myslí, že je nad zákonom, že je pánom sveta. Pán Slota ponižoval ľudí, porušoval zákony, organizoval čudné predaje mestského majetku, tak som sa proti tomu vzbúril,“ povedal Ničík pred pár rokmi Denníku N.
V roku 2006 v Žiline Jána Slotu prvýkrát niekto porazil a vzal mu tak po 16-ročné primátorské kreslo. Novým primátorom sa stal Ivan Harman, kandidát koalície SDKÚ-DS, KDH, SF a OKS.
V tomto istom roku prebehli aj parlamentné voľby, po ktorých sa Slota ocitol vo vládnej koalícii spolu s Ficom a Mečiarom. Bolo to poslednýkrát, čo sa stal súčasťou vlády. Jeho postupný politický koniec sa po Žiline blížil aj v slovenskom parlamente a napokon tiež v samotnej SNS.
Politický koniec. Moc preberá Andrej Danko a Slotu vyhadzujú zo strany
Po vláde Fico – Mečiar – Slota (2006 – 2010) prevzala premiérsku stoličku Iveta Radičová z SDKÚ-DS. Jej vláda však trvala len 2 roky. Po predčasných voľbách 2012 sa k moci vrátil Robert Fico a jeho Smer-SD. Tentokrát mal ale dostatok hlasov na to, aby vládol sám.
Jeho bývalí vládni partneri Vladimír Mečiar a Ján Slota sa do parlamentu ani nedostali. SNS skončilo so 4,55 % hlasov pred jeho bránami a reči o konci Jána Slotu ako predsedu SNS po volebnom neúspechu zosilneli, či už na verejnosti alebo vo vnútri strany.
V roku 2012 obletela Slovensko správa, ktorú už viacerí očakávali a naznačoval ju postupne aj Ján Slota. „Slota ako šéf národniarov končí. Nahradí ho Danko,“ oznamovali médiá, napríklad televízia Joj.
„Ja z politiky neodchádzam. Budem nápomocný predsedovi Dankovi a v strane budem veľmi aktívne pôsobiť. Čiže na tom sa absolútne nič nemení. Len mladí majú asi viac energie ako my starší. To je bez debaty. Preto došlo aj k tej výmene, bolo to z praktických dôvodov,“ oznamoval túto takzvanú generačnú výmenu pred novinármi Slota.
Jeho plány však nevyšli, nová generácia na čele s Dankom ho zo strany vytlačila úplne a už o niekoľko mesiacov mali médiá nové titulky. „SNS: Ján Slota je zo strany vylúčený definitívne a právoplatne,“ znel napríklad titulok na Aktuality.sk.
O tom, že bývalému a súčasnému predsedovi SNS neostali ideálne vzťahy, svedčí aj Slotovo video, kde prehlásil, že „kapitán Danko“ stratil národný a kresťanský charakter. Vyzval voličov i členov SNS, aby dali radšej hlas Harabinovej strane Vlasť.
Dá sa povedať, že po vylúčení z SNS sa veľká politická kariéra Jána Slotu skončila. Pokusy o návrat však ešte boli.
Na kreslo primátora Žiliny alebo do parlamentu, napríklad s novou stranou Kresťanská SNS, ktorej súd neskôr prikázal zmeniť meno. Žiadny väčší politický úspech už ale neprišiel.
Škandály aj na dôchodku
Ak ste si mysleli, že po politickom konci už o Jánovi Slotovi počuť nebudete, mýlili ste sa. Národniar z Lietavskej Lúčky dáva o sebe vedieť aj na dôchodku.
Médiá spomínali napríklad autonehodu, údajne pod vplyvom alkoholu. Bývalý primátor a bývalý predseda vládnucej strany nabúral so svojim Porsche do ďalšieho auta vo svojej rodnej obci.
„Exprimátor Žiliny odmietol na mieste nehody skúšku na alkohol (nie prvýkrát). Ďalší účastník nehody tvrdil, že Slota vyšiel z auta a núkal mu peniaze za to, že sa dohodnú na mieste, aby nevolal policajtov… Bývalý predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota dostal za januárovú nehodu šesťtisícovú pokutu a zákaz šoférovať na šesť rokov. Rozhodol o tom dnes okresný súd v Žiline,“ písali o tomto prípade Aktuality.sk koncom roka 2016.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Milionár alebo skromný nemajetný dôchodca? Príbeh bývalého politika je zaujímavý
- Dočítaš sa o tom, ako „oholil Fica a je úplný kráľ“
- Za čo Slotovi hrozilo väzenie a ako to nakoniec dopadlo
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity