Na trh sa dostali falošné vakcíny Pfizer. Objavili sa aj v susednom Poľsku, v Mexiku už nimi očkovali
- Vo svete sa vyskytli prípady súvisiace s predajom falošných vakcín
- V Mexiku mali byť napodobeninami ľudia aj zaočkovaní
- Vo svete sa vyskytli prípady súvisiace s predajom falošných vakcín
- V Mexiku mali byť napodobeninami ľudia aj zaočkovaní
Ako to už býva zvykom, strach je najlepšou zbraňou. Práve obavy o vlastné zdravie a dopyt ľudí po očkovaní si vyžiadali vedľajší produkt. Odhalená bola kriminálna aktivita súvisiaca s vakcínami proti COVID-19, pričom pramení z ich nedostatku, cituje DPA agentúra TASR. Výrobcovia vakcín pri odhaľovaní napodobenín aktuálne spolupracujú s policajnými zbormi po celom svete.
V Poľsku zareagovali včas
Ako informuje Business Insider, prvé dva odhalené prípady sa vyskytli v Mexiku aj susednom Poľsku.
V Mexiku už bolo týmito falošnými vakcínami dokonca zaočkovaných niekoľko ľudí. Podľa Wall Street Journal si približne 80 ľudí v Mexiku zaplatilo 1 000 dolárov za vakcínu, ktorá bola prezentovaná ako tá od Pfizeru. Nehlásili však žiadne nežiaduce účinky.
V Poľsku sa podarilo falošné vakcíny odhaliť skôr, než boli podané. Predpokladá sa, že vakcíny ktoré sa vyskytli u našich susedov boli naplnené prípravkom proti vráskam. Fakt, že sa na trhu vyskytli falošné vakcíny už potvrdila aj spoločnosť Pfizer.
„Firma Pfizer identifikovala falošné verzie svojej vakcíny proti COVID-19 v Mexiku a Poľsku. Uvedomujeme si, že v prostredí podporovanom pohodlným internetovým obchodom a anonymitou, ktorú poskytuje, môže dôjsť k zvýšeniu prevalencie podvodov, falšovania a iných nezákonných aktivít, súvisiacich s vakcínami a liečbou na COVID-19,“ citoval spoločnosť Business Insider.
Napodobenín stále pribúda
Práve firma Pfizer totiž vykonala testy, ktoré potvrdili, že v prípade týchto vakcín sa jedná o napodobeniny. Úrady v USA, Mexiku aj iných krajinách zabezpečili zrušenie viac ako desiatok webových stránok, ktoré predávajú falošné vakcíny a žiadajú od ľudí ich osobné údaje.
Ako ale uvádza TASR, napodobneniny vakcín už objavili aj úrady v Číne a Južnej Afrike.
Mexiko tiež vyšetruje zásielku zabavenú v súkromnom lietadle smerujúcom do Hondurasu. Ide o 6000 dávok látky, ktorá vyzerala ako ruská vakcína Sputnik V.
Na očkovanie e-shopy neslúžia
Business Insider tiež apeluje na výrok spoločnosti Pfizer, ktorá ľuďom objasnila, že nijaká legitímna vakcína sa ľuďom nepredáva prostredníctvom online priestoru. Uviedli, že v boji proti tomuto nelegálnemu obchodu ako firma spolupracujú s vládami, orgánmi činnými v trestnom konaní aj poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Čo ale platí pre zahraničie, platí aj pre nás Slovákov – vakcíny sa nenakupujú prostredníctvom e-shopov. Aj napriek tomu, že na našom území zatiaľ napodobeniny neboli spozorované, je nutné si pripomenúť, že očkovanie proti ochoreniu COVID–19 prebieha iba vo vakcinačných centrách.
Požiadať o očkovanie môžu všetci, ktorí patria do aktuálne otvorenej fázy a taktiež tí, ktorí patria do predchádzajúcich fáz očkovania.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: business insider, wall street journal, vakcinacia.nczisk.sk, TASR