Tajomný Mossad, postrach aj legenda: Žiadny nacista si nemohol byť istý, či ho nenájdeme

  • Najuznávanejšia a najobávanejšia tajná služba sveta dokázala svojich nepriateľov nájsť a zneškodniť úplne kdekoľvek
  • Vypátrali nacistov i veliteľov teroristov, mali kľúčových informátorov po bokoch prezidentov a tajne prevážali desiatky tisíc Židov
  • Bezchybný ale nie je nik, ani legendárny Mossad. Niektoré akcie tajnej službe nevyšli a stáli Izraelčanov životy
Izraelská vlajka, Mossad logo
Unsplash/Oleg Vakhromov, Wikimedia/רונאלדיניו המלך
  • Najuznávanejšia a najobávanejšia tajná služba sveta dokázala svojich nepriateľov nájsť a zneškodniť úplne kdekoľvek
  • Vypátrali nacistov i veliteľov teroristov, mali kľúčových informátorov po bokoch prezidentov a tajne prevážali desiatky tisíc Židov
  • Bezchybný ale nie je nik, ani legendárny Mossad. Niektoré akcie tajnej službe nevyšli a stáli Izraelčanov životy

Nájsť superlatívy ohľadom izraelskej tajnej služby Mossad je naozaj jednoduché – „najuznávanejšia, najobávanejšia či najvýkonnejšia tajná služba sveta“ je len zopár z nich.

Mossad je doslova pojem, legenda, ktorá fascinuje. Niekoho pohoršuje, niekomu naháňa strach a u niekoho, naopak, upevňuje pocit bezpečia.

Schovať sa im nedokázali poprední nemeckí nacisti, velitelia známych teroristických skupín ani vládami strážení vedci, ktorí pracovali na jadrových programoch. 

zdroj: Facebook/ Avner Avraham - From Mossad to Hollywood

Popri odstraňovaní kľúčových osôb po celom svete a zháňaní dôležitých informácií, vďaka ktorým štát Izrael naďalej existuje, nechýbala ani záchrana desiatok tisíc Židov, ktorých agenti tajne prevážali do Izraela.

Je Mossad mierotvorca, či skôr vojnový štváč? Prináša len ďalší hnev a násilie, alebo môže zabitie jedného zachrániť oveľa viac ľudských životov?

Pozrieme sa na otázky, ktoré rezonujú aj v Izraeli a pripomenieme si najznámejšie a najneuveriteľnejšie akcie tejto tajnej služby, ktorá už desaťročia ovplyvňuje chod globálnej politiky.

Byť informovaný, znamená prežiť

13. december 1949 bol stanovený ako dátum založenia Mossadu,“ to sa dočítaš priamo na stránke tajnej služby v angličtine. Mimochodom, ak by si mal záujem o prácu, môžeš si skúsiť pozrieť sekciu kariéra.

V posledných rokoch sa hľadajú najmä počítačoví experti.

História tajných spravodajských služieb Izraela ale siaha ešte ďalej. Podľa niektorých odborníkov to boli práve dobre zohnané informácie a informátori na správnych miestach, ktorí pomohli Židom prežiť na Blízkom východe, vytvoriť vlastný štát a následne ho ochrániť pred útokmi Arabov, ktorí sa Židov opakovane snažili zahnať do mora.

zdroj: science.co.il. Izrael v arabskom svete

Z konkrétnych príkladov môžeme uviesť Jomkipurskú vojnu, keď sa Egypt a Sýria rozhodli spoločne v roku 1973, počas židovského sviatku Jom kipur, napadnúť štát Izrael.

Ten mal ale po boku egyptského prezidenta svojho informátora – Ashrafa Marwana, prezývaného „Anjel“. Tomu, že blízky poradca prezidenta nepriateľov je v skutočnosti „náš človek“, údajne nechceli uveriť ani niektorí agenti Mossadu.

zdroj: Unsplash/ Sergiu Nista

Izrael mal vďaka nemu kompletný prehľad o egyptskej armáde či charakteristike jednotlivých generálov a veliteľov.

Deň pred oficiálnym začatím Jomkipurskej vojny Marwan Izrael pred útokom na ich krajinu varoval. Židovský štát tak mohol začať mobilizovať svoje jednotky aspoň 14 hodín pred samotným útokom.

„Ako Egypťan zachránil Izrael,“ nazval príbeh Marwana server Aktuálne.cz.

Hoci sa to môže zdať ako úspech tajných služieb, z pohľadu spravodajskej služby Mossad ide skôr o jeden z neúspešnejších a nešťastnejších príbehov.

Prečo sa o útoku nevedelo skôr a bola reakcia na správy, ktorým niektorí vo vláde nechceli veriť, dostatočne adekvátna? To sa hneď stalo predmetom špekulácii a kritiky. Každopádne, viacerí nepochybujú, že bez Marwanovho varovania by boli následky vpádu arabských vojsk pre Izrael oveľa horšie.

Navyše, o 30 rokov neskôr sa to, že Marwan donášal Izraelu, prevalilo a onedlho za podivných okolností zomrel po páde z balkóna. To, že sa izraelského „Anjela“ nepodarilo ochrániť, jeden z bývalých agentov v dokumentárnom filme História Mossadu (The History of Mossad) otvorene označil ako jedno z najväčších sklamaní tajnej služby.

Okrem Egypta mal Mossad svojich ľudí a vlastných agentov aj v znepriatelenej Sýrii. Tým najznámejším sa stal Eli Kohen, o ktorom nájdeš zaujímavý seriál Agent (The Spy) na Netflixe.

Mossad ho naverboval, vycvičil, vytvoril mu falošnú identitu obchodníka a poslal ho do Sýrie, kde postupne úspešne nadviazal kontakty s generálmi i politikmi vládnucej strany. Svoju úlohu hral tak presvedčivo, že sa o ňom v Sýrii začalo hovoriť ako o možnom ministrovi či dokonca prezidentovi krajiny.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa J’ose soutenir Israël,et vous? (@soutien.a.israel)

So sýrskymi dôstojníkmi niekoľkokrát navštívil Golanské výšiny, na ktorých Izrael a Sýria viackrát bojovali. Vďaka vynikajúcej pamäti mu následne nerobilo problém informovať Izrael, kde presne má nepriateľ svoje bunkre, guľometné hniezda či iné prekvapenia.

Taktiež sa mal pomocou vysádzania eukalyptov podieľať na označení cieľov pre izraelskú armádu či zisťovať totožnosť sýrskych pilotov, ktorým sa Mossad následne mohol vyhrážať, že ak zhodia bomby na izraelské ciele, nájdu si ich aj s rodinnými príslušníkmi.

Práve preto vraj namiesto Tel Avivu zhodili sýrski piloti bomby radšej do mora. Ani Kohenov príbeh však nekončí šťastne. Odhalili ho, mučili a obesili uprostred Damasku.

Ide len o pár odhalených agentov. Môžeme sa iba domnievať, koľko takých Marwanov alebo Kohenov ešte Mossad mal či naďalej má po svete. A nielen Mossad, ale aj iné tajné spravodajské služby jednotlivých krajín.

zdroj: záber z dokumentárneho filmu the History of Mossad

Vďaka príbehom, ktoré možno poznáme len z časti, môžeme vidieť, aké dôležité je mať svojich ľudí na tých správnych miestach. Niekedy aj jedna informácia môže zachrániť množstvo životov alebo prikloniť víťazstvo na svoju stranu, aj keď proti vám stojí oveľa väčšia armáda.

Na to sa Izrael, maličký štát v Arabskom mori, musel spoliehať, ak chcel prežiť.

Aj preto podľa medializovaných informácií do spravodajských tajných služieb nalieva miliardy dolárov ročne a rozpočet pravidelne zvyšuje.

Terčom nacisti, teroristi i vedci

Mossad sa stal najznámejším vďaka vypátraniu i prípadnému likvidovaniu osôb kdekoľvek vo svete – či už šlo o bývalých nemeckých nacistov alebo neskôr kľúčových teroristov.

„Žiadny bývalý nacista si nemohol byť istý, či ho nenájdeme,“ spomína v dokumentárnom filme História Mossadu bývalý agent Rafael „Rafi“ Eitan.

TASR/AP/Sebastian Scheiner. Bývalý izraelský politik a dôstojník tajnej služby Rafael Eitan
zdroj: TAR/AP/Sebastian Scheiner

Práve on viedol operáciu, ktorej sa v roku 1960 podaril jeden z prvých obrovských úlovkov.

Agenti Mossadu vo vzdialenej Argentíne vypátrali, zajali a následne previezli do Izraela jedného z hlavných strojcov nacistického holokaustu a siete koncentračných táborov – Adolfa Eichamanna.

V Južnej Amerike sa skrýval pod identitou Ricardo Klement. „Čakal som na túto chvíľu vo dne v noci. Vedel som, že ma vy, Izraelci, raz nájdete,“ spomína na jeho slová po dolapení Rafi Eitan.

Eichmanna následne pred zrakmi médií z celého sveta odsúdili a obesili. Ako prezývaný Rafi hovorí, mohli ho zabiť už v Argentíne, no takto vyslali nacistom i nepriateľom jasný odkaz: nájdeme si vás, nech ste kdekoľvek.

zdroj: TASR/AP. Na snímke Adolf Eichmann

Svet taktiež s údivom sledoval záznamy videokamier z päťhviezdičkového dubajského hotela Al Bustan Rotana v roku 2010, kde si agenti Mossadu počkali a potom do výťahu nasledovali jedného z údajných veliteľov a distribútorov zbraní pre palestínsky Hamas. Mahmúda al-Mabhouha následne našli mŕtveho.

Izrael sa k podobným dôkazom príliš nevyjadruje. Je však známe, že Mossad občas podobné akcie robí viditeľne, aby svet dostal odkaz. Tak ako v Eichmannovom prípade.

Pripomenúť si môžeme napríklad aj šéfa Hizballáhu a zakladateľa „Libanonskej islamskej džihádistickej organizácie“ Imada Fayez Mughniyeho, ktorého v roku 2008 zabila v Damasku bomba v aute – údajne dielo spolupráce Mossadu so CIA.

Vodca Hamasu Izz El-Deen Sheikh Khalila, vodca palestínskeho džihádu Fathi Shqaqi, vodca Organizácie za oslobodenie Palestíny Wadie Haddada, členovia Čierneho septembra, ktorí stáli za zavraždením izraelských športovcov na olympiáde v Mníchove 1972.

To je len zlomok zavraždených, o ktorých smrť sa postaral Mossad.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Mossad, dokumentárny film the History of Mossad, Reuters, Aktualne.cz, Wikipedia (anglická verzia)

Najnovšie videá

Trendové videá