Chcel vyzbierať 5-tisíc eur, Slováci však na jedinečný projekt Daniela Heviera poslali už viac ako 21-tisíc eur.
- Spisovateľ Daniel Hevier láme rekordy na crowdfundingovej platforme Startlab
- Na jeho projekt zameraný na lepšie vzdelávanie detí vyzbieral za pár dní viac ako 21-tisíc eur od 760 podporovateľov
- Spisovateľ Daniel Hevier láme rekordy na crowdfundingovej platforme Startlab
- Na jeho projekt zameraný na lepšie vzdelávanie detí vyzbieral za pár dní viac ako 21-tisíc eur od 760 podporovateľov
Súčasná situácia odkryla mnohé nedostatky, ktorým musí čeliť naše školstvo. Okrem iného sa ukázalo aj to, že súčasný vzdelávací systém je absolútne nepripravený na budúcnosť, ktorá sa však začala už včera.
Medzery v systéme si veľmi pozorne všíma aj obľúbený spisovateľ Daniel Hevier, ktorý pravidelne navštevuje online hodiny vybraných tried. Táto skúsenosť ho inšpirovala k príprave špeciálnej „učebnice“ pre budúcnosť. Cieľom je, aby sa do nej žiaci mohli „ponoriť ako do napínavého príbehu.“ Jej názov bude Škola pre tvoju budúcnosť s podtitulom Nauč sa učiť sa pre seba.
Ide o projekt, na ktorom Daniel Hevier pracoval niekoľko rokov. Výsledkov má byť niečo medzi počítačovou adventúrou, Minicraftom, hľadaním pokémonov, fantasy seriálom alebo komiksom.
Viac ako vybrané slová či slovné príklady pôjde o stratégiu života, o to ako spolupracovať v tíme, no priestor dostane aj kritické skúmanie faktov, narábanie s financiami, vzťahy, sebaobrana proti šikane, životný time menežment či pestovanie vytrvalosti.
„Chcem inšpirovať deti, aby sa naučili kreatívnemu mysleniu, flexibilite, zvládaniu zmien a v konečnom dôsledku, aby si našli svoje miesto vo svete,“ tvrdí Hevier.
Dokonca aj priekopník informatiky, profesor Juraj Hromkovič (ETH Zurich, Švajčiarsky federálny technologický inštitút) sa vyjadril, že súčasné učebnice majú závažný nedostatok: nie sú robené tak, aby sa z nich mohli učiť deti samy, bez réžie učiteľa.
„Vzdelávacie obsahy sa robia bez účasti detí a mladých ľudí. Preto sa ich permanentne pýtam, čo sa chcú naučiť, čo chcú vedieť, čo by v živote chceli robiť. A verte, že deti to vedia pomerne jasne (alebo to aspoň intuitívne cítia.) Preto chcem úzko spolupracovať aj s vašimi deťmi, ktoré sa tak môžu stať mojimi konzultantmi, poradcami, mentormi alebo aj oponentmi a hodnotiteľmi,“ objasňuje Hevier.
Spomínaná kniha bude preto viac manuálom ako učebnicou. Papierová forma slúži ako základ, na ktorý budú nadväzovať ďalšie aktivity a ďalšie technológie. Či už YouTube kanál, QR kódy, alebo Instagram.
„Som si vedomý, že je to náročný projekt a sám by som ho nezvládol. Mám však okolo seba veľa pomocníkov, partnerov, dobrovoľníkov, mladých ľudí. Sme pripravení odovzdať svoje schopnosti a sily vašim deťom, pretože sú to v konečnom dôsledku deti nás všetkých, deti našej blízkej budúcnosti,“ hovorí.
Podľa predbežnej kalkulácie by pri náklade 1 000 kusov bolo možné pripraviť a vytlačiť túto knihu za 5 eur, t.j. spolu 5 000 eur. Aj preto bola v kampani stanovená ako finálna práve táto suma. Dnes je už jasné, že sa podarilo vyzbierať o 431 % viac, a teda 21 554 eur. To znamená, že tím stojaci za projektom bude vedieť vytlačiť oveľa viac exemplárov.
Okrem toho by chceli ku knihe vydať pracovný zošit, kolekciu zábavno-kreatívnych úloh, plagát, mapu budúcnosti personalizovanú pre konkrétne dieťa alebo „merč“ – napríklad tričká a zápisníky.
Ak bude k dispozícii dostatok financií, Daniel Hevier by ich rád venoval deťom – napríklad vo forme knihy ich literárnych a výtvarných prác. Hovorí sa však aj o vytvorení chatbota či aplikácie, ktorá posunie vzdelávacie aktivity na vyšší technologický level.
Zatiaľ platí, že kniha by sa mala vydať okolo 1. júna 2021.
„Nevieme, čo nás v najbližších týždňoch a mesiacoch čaká, ale jedno je isté: budúcnosť – aj tá blízka – bude ešte zložitejšia a komplikovanejšia ako doteraz. Naša Škola pre tvoju budúcnosť chce pomôcť vašim deťom, aby boli v živote úspešné a šťastné. Ďakujeme za vašu podporu,“ dodáva.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Daniel Hevier: Škola pre tvoju budúcnosť, Startlab