Ceny domov a bytov budú na Slovensku rokmi rapídne klesať. Môžu za to dve veci
- Už v najbližších rokoch až desaťročiach budú ceny domov a bytov na mnohých miestach Slovenska výrazne nižšie než sú dnes
- Je pravdepodobné, že mnohé ostanú vďaka presídľovaniu či demografickému vývoju napokon úplne prázdne
- Už v najbližších rokoch až desaťročiach budú ceny domov a bytov na mnohých miestach Slovenska výrazne nižšie než sú dnes
- Je pravdepodobné, že mnohé ostanú vďaka presídľovaniu či demografickému vývoju napokon úplne prázdne
„Ceny bytov idú ďalej astronomicky nahor“ či „ceny bytov a domov dosahujú strop“ – na podobné správy sme si už priam zvykli, no už dnes je jasné, že mnohé miesta a regióny Slovenska začínajú zažívať ohľadom cien nehnuteľnosti presný opak.
Spôsobili to hlavne dve veci. Prvou je presídľovanie, sťahovanie sa obyvateľstva za lepšie platenou prácou do väčších miest (najmä Bratislavy) alebo do zahraničia, kde mladí ľudia napokon často aj ostávajú žiť.
Druhou vecou je demografický vývoj Slovenska – rodí sa u nás o vyše 15 000 detí menej než kedysi a vlani napríklad viac ľudí zomrelo, než sa narodilo.
„Dlhodobo nám klesá počet novonarodených detí. V budúcnosti preto nebude toľko záujemcov o kúpu nehnuteľností ako v súčasnosti. O približne päťdesiat rokov sa niektoré časti Slovenska zmenia na oblasti prázdnych domov a bytov,“ povedal pre ekonomický týždenník Trend ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.
Podľa neho už môžeme takýto trend prázdnych domov a bytov sledovať v niektorých dedinách, hlavne na východe Slovenska. Analytici sa zhodujú, že rovnaký osud v najbližších rokoch až desaťročiach (záleží od regiónu) dobehne aj ďalšie obce a regióny.
Tí, čo sa tam budú snažiť predať svoje nehnuteľnosti, budú musieť ísť kvôli minimálnemu dopytu s cenami výrazne dole a ani to im nezaručí, že ich dom bude niekto chcieť.
Naopak, trend rastúcich cien by mal podľa odborníkov naďalej pokračovať v niektorých veľkých mestách, obzvlášť v našom hlavnom meste.
„Tie by mali pokračovať v raste s tým, ako bude rásť životná úroveň a ako bude pokračovať prisťahovalectvo do týchto miest. Najmä, keď si zohľadníme fakt, že v najbližších rokoch nás čaká obdobie vyššej inflácie a finančnej represie a nehnuteľnosti budú slúžiť ako ochrana voči tomu,“ vysvetľuje pre Startitup.sk analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Okrem Bratislavy sa výrazný prepad cien nehnuteľností, ktorý analytici u nás očakávajú už v najbližších 10 rokoch, nedotkne ešte zopár ďalších miest a regiónov.
„S vysokou pravdepodobnosťou pôjde o oblasť takzvaného slovenského zlatého trojuholníka, ktorý leží medzi mestami Bratislava, Trnava a Nitra. Silne rozvinutý priemysel pravdepodobne aj v budúcnosti podrží osídlenie v povodí rieky Váh, kde je najviac rozvinutým mestom Žilina,“ venoval sa ďalej téme Trend.
Pred vyľudnením niektorých oblastí nás, pochopiteľne, nespasia ani cudzinci, ktorých stále skôr lákajú ekonomicky silnejšie krajiny Európskej únie smerom na západ.
A keď už sa predsa len nejakí rozhodnú prísť a ostať na Slovensku, väčšinou sú to väčšie mestá ako Bratislava, Nitra alebo Trnava.
„Šance na zvrat takéhoto vývoja samozrejme existujú a fungujú vo viacerých vyspelých krajinách. Je to najmä zvýšenie atraktivity bývania/žitia a pracovania na Slovensku, doplnené kvalitnou migračnou politikou,“ hovorí pre Startitup.sk o možnosti zmeniť trend i nepriaznivý demografický vývoj Slovenska ekonomicky analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: Trend