Baláž: Boris Kollár ma blízko k lesníkom a developerom. Je proti ochrane národných parkov
Hosťom rozhovoru je podpredseda strany Spolu a ochranár Erik Baláž. Hovorili sme o kontroverznej výstavbe v stredisku Jasná. Ako hovorí Baláž, jeden hotel problém nie je. Horšie je, ak je výstavba nekontrolovaná a v Demänovskej doline to vyzerá ako na sídlisku. Akú výhodu má pri výstavbe developer a aké právomoci má v tomto smere štát?
Erik Baláž kritizuje súčasnú vládu za to, že verbálne je na tom dobre, ale výsledné skutky sa zatiaľ nedostavili. Ide najmä o zonáciu národných parkov a efektívnejšiu ochranu prírody. Kto rozhoduje o výstavbe hotelov v národnom parku? Kompetencia národného parku je slabá a aj napriek pripomienkovaniu nie je schopný ovplyvniť výstavbu. Erik Baláž hovorí, že to, že národné parky na Slovensku nefungujú, je účelové. Ľudí, ktorí z toho profitujú, je podľa Baláža viac.
Ako vie štát v tomto smere zakročiť a ako zabrániť zlyhávaniu úradov? Podpredseda strany Spolu hovorí, že pri výstavbe sa pri posudzovaní neberú do úvahy existujúce stavby a samotná výmera nového hotela sama nevytvára dôvod na zastavenie stavby či úpravu projektu. Zabúda sa však na strategický rozvoj väčšieho územia, koľko turistov znesie okolitá príroda a všetky súvisiace prvky spojené s výstavbou a následným užívaním. Nemalo by to vyzerať ako v meste na sídlisku. Ako bude Národný park Nízke Tatry vyzerať? Táto téma sa týka všetkých národných parkov na Slovensku. Ich ochrana je zatiaľ relatívne neefektívna.
V súčasnosti by zabralo približne 2 roky, aby si národné parky vytvorili usmernenie, ktorá bude širšie okolnosti spojené s výstavbou konkretizovať. Následne bude ešte potrebné, aby si dodržiavanie pravidiel vedel vynútiť. Ako sa z tejto komplikovanej situácie dostať a čo by malo Slovensko spraviť, aby chránené územia a národné parky, ale aj okolitá príroda ostali zachované a nestali sa skalpom ekonomických zámerov developerov? To všetko a oveľa viac ti prináša Startitup Diskusný Klub.
Moderuje Šimon Žďárský