Najbohatšia žena na svete je dedičkou svetoznámej značky. Matku zbavila svojprávnosti a získala desiatky miliárd

  • Françoise Bettencourt Meyers je aktuálne najbohatšou ženou na svete
  • Médiám sa vyhýba a svoje súkromie si stráži
  • So 73 miliardami je najbohatšou ženou na svete
Françoise Bettencourt
  • Françoise Bettencourt Meyers je aktuálne najbohatšou ženou na svete
  • Médiám sa vyhýba a svoje súkromie si stráži
  • So 73 miliardami je najbohatšou ženou na svete

Prednedávnom sme ti priniesli príbeh Liliane Bettencourtovej, ktorá bola svojho času najbohatšou ženou na svete. Tentokrát sa pozrieme na príbeh z pohľadu jej dcéry – Françoise Bettencourt Meyers. Tá sa narodila 10. júla 1953 vo francúzskom Neuilly-sur-Seine.

Je jedinou dcérou spomínanej, už zosnulej miliardárky Liliane Bettencourtovej a francúzskeho politika Andrého Bettencourta. Françoise je aktuálne považovaná za najbohatšiu ženu sveta, pretože sa jej majetok vyšplhal na sumu 73,6 miliárd dolárov. Ak ale chceme pochopiť celý príbeh miliardárky, musíme pochopiť aj celé pozadie.

Chladné dieťa?

Ako sme uviedli, Françoise Bettencourt Meyers je dcérou Liliane Bettencourtovej a vnučkou Eugèneho, ktorý založil spoločnosť zaoberajúcou sa výrobou farieb na vlasy. Tá sa aj napriek nepriaznivým časom postupne rozrastala a Eugène ju rozšíril o niektoré druhy kozmetiky.

Liliane, matka spomínanej miliardárky, sa ako 15-ročná k otcovi pripojila ako „učeň“. V tom čase už boli výrobky kozmetickej značky L’Oréal dostupné v 17 krajinách. V roku 1950 sa Liliane Schuellerová vydala a o niekoľko rokov sa jej narodila dcéra Françoise.

V roku 1957 pán Schueller, teda starý otec Françoise, zomrel a dcére zanechal niekoľko miliárd aj kontrolný podiel v spoločnosti L’Oréal. Liliane sa tak objavovala aj v rebríčku najbohatších žien sveta a pod jej rukami sa z L’Oréalu stával svetový gigant.

Jej dcéra Françoise však na podnikanie nenahliadala rovnakou optikou ako matka. Fran sa omnoho radšej ponárala do sveta kníh či hraniu na klavíri. Nedá sa teda povedať, že by jej imponoval okázalý život jej rodičov.

Možno práve kvôli tomu, že na svet pozerali odlišne, bol vzťah matky a dcéry naštrbený už počas Françoisenej puberty. Business Insider uviedol, že jej matka sa o nej vyjadrila, že je chladným dieťaťom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @parismodeirresolue

Sláva jej nechutila

Odlišnosť záujmov sa prehlbovala aj v neskoršom živote. Aj napriek tomu, že bola Françoise vychovávaná v prísnej katolíckej rodine, za manžela si vzala Jeana-Victora Meyersa, vnuka rabína, ktorého zavraždili v Osvienčime.

Toto bolo pre mnohých prekvapením, nakoľko bol jej starý otec známy škandálom, súvisiacim so zapletením sa s nacistickými okupantmi Francúzska. Bolo očividné, že Françoise sa so štýlom svojich rodinných príslušníkov nestotožňuje a od zlatom posypaného života si drží určitý odstup.

Vyštudovala medzinárodné židovsko-kresťanské vzťahy a absolvovala aj štúdium genealógie gréckej mytológie. V dospelosti sa zamerala na svoju autorskú kariéru a od mnohých si tak vyslúžila aj nálepku vždy serióznej intelektuálky.

Françoise totiž napísala knihy počnúc tematikou gréckej mytológie, končiac židovsko-kresťanskými vzťahmi. Po narodení dvoch synov ostávala naďalej verná viere, na ktorú konvertovala a v nej vychovávala aj svoje deti.

So svojou rodinou sa držala viac v úzadí a vyhýbala sa médiám aj rozhovorom pred bleskami fotoaparátov. Portál Money dokonca uviedol, že ide o veľmi triezvu osobu, ktorej viac vyhovuje klavír a knihy ako svet plný biznisu a financií.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝗟𝗮 𝗡𝗲𝘁𝗮 (@lanetasiempre)

Nesvojprávna matka

Odlišné hodnoty však neboli tým, čo vzťah Françoise a jej matky definitívne naštrbilo. Zlom prišiel v roku 2001 a na obrátkach nabral v v roku 2007. V tom čase sa jej matka totiž začala stretávať s charizmatickým fotografom Françoisem-Marie Banierom.

Francúzky homosexuál padol jej matke do oka počas jedného z fotení. Nie však po sexuálnej stránke, hovoríme skôr o pute, ktoré bolo založené na spoločných dialógoch a trávení voľného času. Aktivity, ktoré Liliane vykonávala po jeho boku, išli poriadne do peňazí.

Vďaka svojej známej získal majetok v hodnote približne 1,3 miliardy eur, ostrov na Seychelách aj obrazy od Picassa. Podobné kroky dcéra Françoise pochopiteľne nevedela vystáť. Nechcela sa totiž nečinne prizerať na to, ako cudzí muž jej matku postupne pripravuje o majetok.

Tá to nechcela chápať a neustále uvádzala, že sa v jeho spoločnosti cíti príjemne. Portál Vanity Fair poukazuje opísal, že matka hnev jej dcéry dokonca považovala za prejav nevďačnosti. Český Reflex zas uvádza, že ľudia, ktorí boli s Liliane v bezprostrednom kontakte, tvrdili, ako sa ju Banier snaží presvedčiť, aby si ho adoptovala ako syna, ktorého nikdy nemala.

Nakoľko by podobné kroky mohli súvisieť s nasledujúcim dedičstvom, Françoise musela zakročiť. Podala na súd žiadosť o zbavenie svojprávnosti jej matky. Podložila ju nahrávkami, ktoré zabezpečil komorník Pascal Bonnefoy. Do pracovne položil diktafón, na ktorý zaznamenal všetky potrebné rozhovory, ktoré Liliane viedla.

Miliardárka si však stála jasne za svojim názorom. Neustále tvrdila, že peniaze môže míňať, ako uzná za vhodné. Rovnako tiež pristupovala k vyšetreniam, ktoré spočiatku dlhú dobu odmietala. Blízki totiž nadobudli dojem, že môže trpieť demenciou a Alzheimerovou chorobou.

Súd ju napokon svojprávnosti zbavil v roku 2011.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 🎩 (@posh_life_world)

Peniaze nerozhadzuje

Liliane neskôr nespoznávala ani dcéru Françoise a dvoch vnukov. „Najskôr matka zmasakrovala dcéru, potom dcéra zmasakrovala matku,“ citoval portál Business Insider advokáta, ktorý sa prípadu venoval. Žalobe sa ale nevyhla ani samotná Françoise.

Tá sa pred súdom ocitla kvôli údajnému podplácaniu svedka. Išlo o kľúčovú nahrávku, ktorú zabezpečil vyššie uvedený komorník Pascal Bonnefoy. Ako však uvádza Vanity Fair, Françoise tvrdila že šlo o osobnú pôžičku nie úplatok za poskytnutie nahrávky.

Zhodou okolností, v deň smrti jej matky Liliane, ktorá bojovala posledné roky života s Alzheimerom, súd v Bordeaux oslobodil Pascala Bonnefoya z obžaloby z narušenia súkromia.

Françoise Bettencourt Meyers tak po smrti matky v roku 2017 zdedila desiatky miliárd, vilu aj sídlo s výhľadom na francúzske pobrežie. Peniaze si však neužívala na svoje radovánky a prispieva mnohým charitám.

Patrila tiež medzi Francúzov, ktorí sa zaviazali venovať príspevok na opravu katedrály Notre-Dame po tom, ako ju zničil požiar. Françoise v tom čase prisľúbila na obnovu 226 miliónov dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Business Insider, money.com, Vanity Fair poukazuje, reflex

Najnovšie videá

Trendové videá