Mladý Rockefeller sa stal najbohatším mužom v USA. Známa rodina je spájaná s konšpiráciami, že ovláda svet

  • Pochádzal zo skromnej rodiny a jeho otec bol podvodník, ktorý zanedbával rodinu
  • Napriek tomu sa z Johna Davidsona Rockefellera stal jeden z prvých boháčov v USA
  • Posledný vnuk ropného magnáta zomrel v roku 2017 ako 101-ročný
rockefellerovci
Facebook/John D. Rockefeller, TASR/AP Photo/D. Pickoff, File
  • Pochádzal zo skromnej rodiny a jeho otec bol podvodník, ktorý zanedbával rodinu
  • Napriek tomu sa z Johna Davidsona Rockefellera stal jeden z prvých boháčov v USA
  • Posledný vnuk ropného magnáta zomrel v roku 2017 ako 101-ročný

Z Nemecka emigrovali do USA v 20. rokoch 18. storočia. Ich údajným domovským mestom bol Neuwied. Konšpirační teoretici ich považujú za predsedov tajnej svetovej vlády. Forbes uvádza, že podľa rôznych zdrojov sa ich majetok odhaduje na 1 až 3 bilióny dolárov. Jeden čas dokonca ovládali až 90 % ropného trhu v USA.

Najvplyvnejšia rodina bohatla aj počas prvej a druhej svetovej vojny. Pomocnú ruku podávali Nemcom i ďalším spojencom. Okrem ropy im do karát hralo podnikanie s bankami, pomoc charite a v súčasnosti aj kryptomeny. 

Rodina Rockefellerovcov je známa najmä vďaka Johnovi Davisonovi Rockefellerovi, prvému americkému milionárovi a ropnému magnátovi.

John Rockefeller bol synom podvodníka

John Davison Rockefeller sa narodil v meste Richford v americkom štáte New York v roku 1839 do skromnej rodiny. Jeho otec William Rockefeller bol údajne podvodník. Vydával sa za obchodníka s bylinkami, ktorý o svojich „elixíroch“ hovoril ako o liečivých. Opak bol však pravdou, išlo len o placebo.

Z dôvodu zväčša neznámeho pôvodu jeho peňazí ho prezývali ho Devil Bill. Okrem toho veľmi často zanedbával rodinu. Jeho kroky každú chvíľu viedli na pochybné cesty na divokom západe.

Do pozornosti verejnosti sa dostal aj vďaka tomu, že v jednom dome žil nielen so svojou manželkou Elizou, ale aj s milenkou Nancy, s ktorou mal dve nemanželské dcéry.

William bol dokonca obvinený zo znásilnenia. Časom zmenil identitu a opustil svoju rodinu. Neskôr sa oženil znova, a to aj bez predošlého rozvodu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rockefeller Archive Center (@rockefellerarchivecenter)

Pracovitý bol už v detstve

Napriek tomu, že bol synom podvodníka, on sám tvrdo pracoval už ako chlapec. Budúci ropný magnát si zarábal peniaze chovom moriek, predajom cukríkov či prácou u susedov.

V roku 1853 sa rodina Rockefellerovcov presťahovala do Clevelandu v štáte Ohio, kde John navštevoval strednú školu a potom vyštudoval účtovníctvo na obchodnej škole. Podľa portálu History svoje prvé peniaze zarobil ako 16-ročný.

Pracoval ako administratívny pracovník v Clevelandskej komisionárskej firme, ktorá nakupovala a predávala obilie, uhlie a ďalšie komodity.

Vstup do ropného obchodu a svadba

Oficiálne vstúpil do podnikania 26. septembra 1855. Tento deň považoval za tak významný, že si ho ako dospelý pripomínal výročnou oslavou. V roku 1859 si John Rockefeller založil vlastnú komisionálnu firmu a o štyri roky neskôr vstúpil do začínajúceho ropného obchodu v Clevelande, čím si splnil svoj „americký sen“.

Po vstupe do podnikania si John našiel lásku svojho života, Lauru Celestiu „Cettie“ Spelmanovú, rodáčku z Ohia, ktorej otcom bol prosperujúci obchodník, politik a abolicionista. Na svet priviedli päť detí, štyri dcéry a jedného syna.

Vo svojich deťoch vzbudzovali podnikateľské duše. Ako informuje portál History, platili im za prácu: 10 centov za brúsenie ceruziek, dva centy za zabíjanie múch, päť centov za hudobnú prax, 15 centov za hodinu za sekanie dreva a povzbudzovali ich vo verejnej službe a prácach pre komumitu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rockefeller Archive Center (@rockefellerarchivecenter)

Boháč ako symbol podnikovej chamtivosti? 

Zlomový okamih však v podnikaní Rockefellera nastal v roku 1870, kedy na trh uviedol spoločnosť Standard Oil Company z Ohia, v ktorej spolupracoval so svojím mladším bratom Williamom, Henrym Flaglerom a skupinou ďalších mužov. John Rockefeller bol prezidentom spoločnosti a taktiež jej najväčším akcionárom. Standard Oil Company si začiatkom 80. rokov 19. storočia podmanila až 90 % amerických rafinérií a ropovodov.

Ropný magnát neustále skupoval rafinérie, ktoré z neho napokon spravili najbohatšieho a najmajetnejšieho muža Spojených štátov. Kritici ho však neraz obviňovali z neetických praktík, napríklad predátorského určovania výšky cien a dohody so železnicami, ktoré eliminovali jeho konkurentov s cieľom dopomôcť mu k monopolu v celom priemysle.

Mnohí ho dokonca považovali za symbol podnikovej chamtivosti a kritizovali jeho pracovné metódy. John svoje obchodné praktiky zdôvodňoval darwinistickými výrazmi: „Rast veľkého podniku je iba prežitím tých najschopnejších. Americká ruža krásy sa dá vyrobiť v kráse a vôni, ktorá priťahuje pozornosť jej diváka, iba obetovaním prvých púčikov, ktoré okolo neho vyrastajú.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rockefeller Archive Center (@rockefellerarchivecenter)

Ropný magnát verzus novinárka

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: finweb.hnonline.sk, forbes.sk, dennikn.sk, zenskyweb.com, nytimes.com, history.com, theguardian.com, topdesat.sk

Najnovšie videá

Trendové videá