Nenafúkaš promile, ale Covid. Vedci skúšajú novinku – koronavírus ti odhalia z dychu

  • Prístroj, ktorý vyzerá ako chladnička, chcú francúzski vedci používať na kultúrnych či športových akciách
  • Pokiaľ bude experiment úspešný, na testovanie na COVID-19 budú stačiť jedna až dve minúty
testovanie
TASR/AFP, Ina Fassbende, screen Lyon videoAFP
  • Prístroj, ktorý vyzerá ako chladnička, chcú francúzski vedci používať na kultúrnych či športových akciách
  • Pokiaľ bude experiment úspešný, na testovanie na COVID-19 budú stačiť jedna až dve minúty

Testovanie už ľuďom lezie na nervy. Výtery z nosa sú nepríjemné a pre mnohých aj bolestivé. Francúzski vedci si povedali dosť a rozhodli sa vymyslieť testy, ktoré odhalia koronavírus z dychu. Informoval o tom portál Le Dauphiné.

Tento experiment by mal ľuďom vytvoriť príjemný návrat do „normálneho života“. Stroj na testovanie vyzerá ako obrovská chladnička a koronavírus by mal odhaliť do dvoch minút. Za posledný mesiac sa fúkaciemu testu podrobilo 2 800 ľudí, uvádza portál CNN Prima News s odkazom na web Le Dauphiné.

„Fúkanie je oveľa lepšie, ako mať v nose kefku na umývanie fľaše,“ povedal s úsmevom virológ Alexandre Gaymard, zodpovedný za projekt COVIDAir.

Porovnávali testy

Cieľom tohto prístroja je, aby dokázal kvantifikovať molekuly prítomné vo vzorke vzduchu a pomocou hmotnostného spektrometra detekoval ľudí s Covid-19.

Prístroj, ktorý je veľký ako chladnička, má na konci rúrku, do ktorej sa pacienti pokúsia vydýchnuť čo najviac vzduchu z pľúc. Zariadenie, ktoré by ušetrilo čas a zrýchlilo návrat k bežnému životu, vyvinuli vedci z Palais des Sports vo francúzskom meste Lyon.

Prijal by si testovanie na koronavírus dychom?

Ľudia, ktorí sa experimentu zúčastnili, museli mať najprv urobený aj PCR test, aby bolo možné výsledky porovnať v laboratóriu. Pokiaľ bude experiment úspešný, na testovanie na COVID-19 by mohli stačiť jedna až dve minúty. „V skríningovom stredisku Gerland je dosť rušno, cieľom je spojazdniť prístroj pre všetkých čo najskôr,“ dodal doktor Gaymard.

CNN Prima News dodáva, že táto technológia by sa mohla používať na verejných miestach – pri športových alebo kultúrnych podujatiach, na letiskách alebo aj pri vstupe do nemocnice. „Tento stroj bude užitočný na všetkých miestach, kde bude nutné Covid rýchlo detekovať,“ dodáva Gaymard.

Podobná technológia sa používa najmä pri analýzach životného prostredia a na detekciu nebezpečných častíc vo vzduchu. Vedci dúfajú, že bude jej použitie možné aj pri odhaľovaní Covidu a iných respiračných chorôb. V nemocnici Croix-Rousse v meste Lyon predbežné výsledky hovoria o 95 % spoľahlivosti v porovnaní s PCR testovaním. Sú však potrebné ďalšie výskumy. 

Zaspievaš a oni ti povedia, či máš koronavírus

Minulý mesiac so zaujímavým výskumom, ako odhaliť COVID-19 v tele, prišiel aj holandský vynálezca Peter van Wees. Nepríjemné výtery z nosa chce nahradiť spevom. Princípom je, aby človek vošiel do vzduchotesnej kabíny a začali kričať alebo spievať.

Independent uvádza, že v kabíne sa nahromadia všetky emitované častice, ktoré budú následne analyzovať na prítomnosť vírusu.

„Ak máte koronavírus, ste infekční a kričíte a kričíte, rozširujete desiatky tisíc častíc, ktoré ho obsahujú,“ uviedol Wees s tým, že stroj by sa mohol používať na koncertoch, letiskách, v školách alebo v kanceláriách. Aj v tomto prípade sú potrebné ďalšie výskumy.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Le Dauphiné, CNN Prima News, Independent

Najnovšie videá

Trendové videá