Preteky v zbrojení ako za studenej vojny. Ruská armáda je pre USA „existenčná hrozba“, varuje dôstojník
- Predstaviteľ amerického vojenského spravodajstva uviedol, že ruská armáda je pre USA „existenčnú hrozbou“
- Generál uviedol, že ruská armáda súťaží s tou americkou o globálne prvenstvo, a snaží sa zastrašiť svojich protivníkov
- Rusko neustále vynovuje svoj výrobný komplex jadrových hlavíc a každý rok vyrába „stovky jadrových hlavíc“
- Medzi novou americkou administratívou a Ruskom sú napäté vzťahy. Zmierniť by ich mohol samit
- Predstaviteľ amerického vojenského spravodajstva uviedol, že ruská armáda je pre USA „existenčnú hrozbou“
- Generál uviedol, že ruská armáda súťaží s tou americkou o globálne prvenstvo, a snaží sa zastrašiť svojich protivníkov
- Rusko neustále vynovuje svoj výrobný komplex jadrových hlavíc a každý rok vyrába „stovky jadrových hlavíc“
- Medzi novou americkou administratívou a Ruskom sú napäté vzťahy. Zmierniť by ich mohol samit
Jeden z najvyšších predstaviteľov amerického vojenského spravodajstva počas tohto týždňového zasadania Kongresu uviedol, že ruská armáda predstavuje pre USA „existenčnú hrozbu“. Informuje CNN.
„Ruská armáda predstavuje pre USA existenčnú hrozbu,“ uviedol generál Scott Berrier, riaditeľ Obrannej spravodajskej agentúry (Defense Intelligence Agency), v Kongrese, kde sa rokovalo o svetových hrozbách. Ruská armáda sa podľa neho snaží konkurovať tej americkej a súťaží s ňou o globálne prvenstvo. Zároveň sa pokúša odstrašiť protivníkov, ktorí ohrozujú národné záujmy Ruska.
Moskva naďalej investuje do jadrových síl
„Moskva naďalej investuje do svojich strategických jadrových síl a do nových kapacít na zvýšenie svojho strategického odstrašenia, čo ohrozuje USA,“ cituje Berriera CNN.
Berrier zdôraznil, že sila ruskej armády pochádza z investícií do vývoja jadrových zbraní, ako aj z jej „konvenčných síl určených predovšetkým na obranné a regionálne operácie“.
„Rusko má čoraz väčšiu schopnosť ukázať silu pomocou presných riadených striel dlhého doletu“ dodal. Berrier tiež potvrdil hodnotenie agentúry z roku 2018, podľa ktorej Rusko neustále vynovuje svoj výrobný komplex jadrových hlavíc a každý rok vyrába „stovky jadrových hlavíc“.
Uviedol tiež, že Rusko „pravdepodobne nedodržiava moratórium na nukleárne skúšky spôsobom, ktorý je v súlade s výnosom alebo so štandardom nulového výťažku. Spojené štáty, naopak, dodržiavajú štandard s nulovým výťažkom,“ uviedol Berrier.
Napäté vzťahy
Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom sú už dlhodobo napäté. Výrazné zhoršenie zaznamenali po nástupe novej administratívy prezidenta Joea Bidena. Nový prezident nazval ruského prezidenta Vladmira Putina „vrahom“, ktorý zaplatí za vmiešavanie sa do amerických vnútorných záležitostí.
USA oznámili vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí. Tieto ekonomické sankcie boli uvalené na 16 organizácií a 16 jednotlivcov, ktorí sú údajne spojení so zasahovaním Ruska do vlaňajších volieb v USA. „Akcie budú mať následky, ak sa ukážu ako pravdivé, a ukázalo sa, že sú pravdivé,“ okomentoval sankcie Biden vo svojej reči pre Kongresom, pripomínajú CNN.
Napätie do vzťahu priniesli aj ruské vojenské cvičenia pri hranici s Ukrajinou, kde sa zhromaždil najväčší počet ruských vojakov a vojenskej techniky od anexie Krymu v roku 2014. Rusi oznámili, že začínajú sťahovať vojakov z hraníc. The Ukrainian Weekly tvrdí, že hrozba ruského zásahu aj napriek stiahnutiu vojsk celkom nepominula a Rusi sa môžu kedykoľvek vrátiť. To potvrdzujú aj slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý uviedol, že Ukrajina „musí byť vždy pripravená.“
Zaznamená bola aj čoraz väčšia ruská aktivita na Arktíde a Insider hlási aj zvýšenú aktivitu ruských vojenských lietadiel vo vzdušnom priestore Aljašky.
Veľvyslanectvo USA prestane poskytovať konzulárne služby
Dôvodom sankcií sú tiež údajné odmeny ponúkané Ruskom za útoky na amerických vojakov v Afganistane, ktoré mali mať na svedomí práve agenti GRU a rozsiahly hackerský útok na americké ciele prostredníctvom softvéru SolarWind.
Rusi na sankcie USA odpovedali vyhostením desiatich amerických diplomatov a zaradením USA na zoznam „nepriateľov krajiny“. Ten okliešťuje počet ruských zamestnancov na ambasádach v Rusku, tých krajín, ktoré na zozname sú. Dokonca môže úplne zakázať najímanie ruských občanov.
Podľa TASR veľvyslanectvo USA v Moskve v súvislosti so zákazom prijímania cudzích štátnych príslušníkov zníži počet zamestnancov svojho konzulárneho oddelenia o 75 percent.
V súvislosti s tým veľvyslanectvo USA v Moskve od 12. mája prakticky prestane poskytovať konzulárne služby – výnimku spraví v mimoriadnych prípadoch týkajúcich sa občanov USA a vydávania víz ruským občanov Rusom, a to iba vo výnimočných situáciách – ak pôjde „o otázky života a smrti“, informovala agentúra Interfax.
Veľvyslanectvo USA súčasne odporučilo Američanom, ktorí sú v Rusku s vízami s končiacou sa platnosťou, aby územie Ruskej federácie opustili do 15. júna.
Na samite sa údajne pracuje
Nová americká administratíva viackrát zopakovala, že chce mať vzťah s Ruskom „stabilný a predvídateľný.“ V telefonickom rozhovore mal Biden vyzvať Putina na samit, ktorý by sa uskutočnil v lete v Európe.
https://www.startitup.sk/pribeh-milosa-zemana-spasitel-cssd-i-pomstychtivy-a-vulgarny-prezident-ktory-taha-za-nitky-a-ma-blizko-k-putinovi/
Fox News uvádza, že o samite majú rokovať obe zúčastnené strany. Odvoláva sa na slová Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana.
„Prezident Biden vo svojich rozhovoroch s prezidentom Putinom naznačil a verejne sa domnieva, že takýto samit by bol cenný pre nastolenie lepšieho porozumenia medzi našimi dvoma krajinami a možnosti dostať tento vzťah na stabilnejšiu a predvídateľnejšiu cestu,“ dodal Sullivan.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, TASR, The Ukrainian Weekly, Insider, FOX News