Táto krajina sa rozhodla bezdomovectvo riešiť kurióznym spôsobom. Bezdomovcom zaplatia jednosmerný lístok kamkoľvek

  • Švajčiarske mesto Bazilej zaplatí ľuďom bez domova jednosmerný lístok
  • Mnohí to považujú za necitlivé a označujú to za tzv. „čistenie ulíc“ a zbavenie sa zodpovednosti
  • Ponuku zatiaľ využilo celkovo 31 ľudí
pjimage – 2021-05-03T121816.019
TASR/ Martin Bauman, Pexels/leon Warnkin
  • Švajčiarske mesto Bazilej zaplatí ľuďom bez domova jednosmerný lístok
  • Mnohí to považujú za necitlivé a označujú to za tzv. „čistenie ulíc“ a zbavenie sa zodpovednosti
  • Ponuku zatiaľ využilo celkovo 31 ľudí

Absolútna chudoba predstavuje jeden z vážnych globálnych problémov ľudstva. Bezdomovectvo nie je problémom len v rozvojových krajinách, ale aj vo vyspelých, ekonomicky silných štátoch. Presný počet ľudí bez domova na Slovensku nie je známy. Pohybuje sa však v tisíckach.

https://www.startitup.sk/sona-je-vazenskou-hrdinkou-pise-listy-odsudenym-navstevuje-mafiana-borzu-aj-ucastnika-leopoldovskej-vzbury/

Celkovo sa predpokladá, že na našom území žije viac 30 000 bezdomovcov. Podľa portálu Zoznam v ubytovniach, nocľahárňach či útulkoch sa totiž nezdržiavajú len bezdomovci v pravom zmysle slova. To znamená, že ich využívajú aj slobodné matky s malými deťmi, páry či samotári, ktorí sa zo všetkých kútov Slovenska vybrali do väčších miest hľadať prácu. Mnoho ľudí bojujúcich s existenčnými problémami žije na uliciach miest a do útulkov ani len nezavítajú.

Švajčiarske mesto Bazilej, ktoré je tretím najväčším mestom v krajine a má niečo cez 170 000 obyvateľov, sa rozhodlo tento problém vyriešiť po svojom. Mesto chce ponúknuť ľuďom bez domova cestovný lístok zadarmo do akejkoľvek európskej krajiny.

zdroj: AP Photo/Charlie Riedel

Za porušenie hrozí vyhostenie

Mesto je podľa portálu Unilad známe svojou umeleckou scénou a historickou architektúru. Zdá sa, že miestnym úradom sa problematiku bezdomovectva do hĺbky veľmi riešiť nechce. Aj keď sa môže zdať, že ide o pozoruhodný čin – niekomu darovať jednosmerný lístok na vlak kdekoľvek do Európy, nie je tomu celkom tak. Denník 20 minutes informuje, že mesto človeku bez domova zaplatí, ale s tým, že sa do Švajčiarska istý čas nevráti.

Toprak Yergu, hovorca bazilejského ministerstva spravodlivosti, pre 20 minutes uviedol, že sa bezdomovci z iných krajín musia písomne zaviazať, že do Švajčiarska tak skoro neprídu. „Pri opätovnej kontrole im hrozí vyhostenie z našej krajiny.“

Ponuku zatiaľ využilo celkovo 31 ľudí, vrátane siedmich ľudí z Belgicka, siedmich z Nemecka, dvoch z Talianska, jedného z Francúzska a 14 osôb z Rumunska. Pre nich bol dokonca zabezpečený aj priamy let do Bukurešti.

zdroj: AP/TASR Steve Parsons

Letecká spoločnosť skutočne ponúka ľuďom bez domova lety, pričom majú k dispozícii aj all inclusive na palube. „Áno, už som urobil niekoľko rezervácií pre rumunských zákazníkov,“ potvrdzuje Roger Berberat z agentúry Travelpoint.

„Čistenie ulíc“ a zbavenie sa zodpovednosti

Bazilej nie je prvým mestom, ktoré prišlo s takýmto riešením bezdomovectva. Podobné ponuky sa objavili už aj po minulé roky v Spojenom kráľovstve. Kontroverzný systém teda nie je prvým prípadom, v ktorom úrady použili jednosmerné lístky na zníženie počtu bezdomovcov v uliciach.

The Guardian informoval, že od roku 2015 bolo v Anglicku a vo Walese využitých touto formou 6 810 cestovných lístkov. Cieľom tejto „politiky“ bolo povzbudiť tých, ktorí nemajú trvalý domov, aby sa dobrovoľne vrátili do oblastí , v ktorých majú svojich rodinných príslušníkov, aby sa o nich starali.

Vtedajšie miestne orgány povedali, že mnohí odišli do miest, kde nikdy predtým neboli a nedali im na výber. Tieto snahy označili niektorí ľudia ako takzvané „čistenie ulíc“ a zbavenie sa zodpovednosti.

zdroj: TASR/AP, Emilio Morenatti

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Zoznam, Unilad, 20 minutes, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá