Pribudlo 381 nakazených a desiatky úmrtí. Slovensko by sa malo pripraviť na tretiu vlnu pandémie, mnohé štáty jej už čelia

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 381
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 225
pandemia, koronavirus
TASR/Milan Kapusta
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 381
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 225

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 138 912 za predchádzajúci deň pribudlo 15 507 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 514 091 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 049 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 381 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 521 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 5,27 % z 7 225 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,44 % z 117 626 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (97), nasleduje Prešovský (68), Trenčiansky (60), Bratislavský (37), Košickom (37), Nitriansky (32), Banskobystrický (30) a Trnavský (20). Je medzi nimi 192 mužov a 189 žien. Celkový počet nakazených mužov je 183 129 a žien 200 480. 

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Pondelok 3. mája 2021

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 343 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 191 ľudí. Na JIS je 130 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 176 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 48 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 855 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 302.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 683 618 pričom takto bolo pozitívne testovaných 383 609 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 32 661 665, z čoho bolo pozitívne testovaných 377 711 osôb.

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Nedeľa 2. mája 2021

Celkový počet neaktívnych prípadov je 661 243. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Tretia vlna?

Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je na Slovensku stabilizovaná, avšak mnohé štáty už čelia tretej vlne pandémie. Malo by sa na ňu pripraviť aj Slovensko. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR preto okrem ekonomického „desatora“ prináša aj súbor odporúčaní krátkodobého charakteru.

Odborári varujú vládnych predstaviteľov, poslancov a všetkých kompetentných, aby v čase priaznivej epidemiologickej situácie „nezaspali na vavrínoch“ a pripravili potrebné opatrenia na prípadnú tretiu vlnu vopred.

KOZ navrhuje personálne posilniť regionálne úrady verejného zdravotníctva s cieľom zabezpečiť trasovanie kontaktov pozitívnych občanov. Taktiež vyzdvihuje potrebu využiť aplikáciu na trasovanie, ak je to možné.

Myslíš si, že na ukončenie pandémie je potrebná vakcinácia?

„Testovať obyvateľov len cielene, a to PCR testami, respektíve LAMP testami. Každý testovaný by mal dostať určitý manuál, čo robiť v prípade, že bude mať pozitívny test, zároveň by mal každý testovaný preventívne dostať respirátor,“ znie ďalšie odporúčanie odborárov. Navrhujú tiež aktualizovať liečebné protokoly pre zdravotné ambulancie.

Odporúčajú tiež zavedenie pandemickej OČR pre rodiča vo výške 100 % jeho čistej mzdy v prípade, že školy a škôlky budú zatvorené z nariadenia štátu, a takisto zavedenie PN počas pandémie vo výške 100 % čistej mzdy pre zamestnancov v prvej línii.

Navrhujú, aby v prípade, že zamestnanci v prvej línii majú po prekonaní choroby trvalé následky, prípadne došlo k úmrtiu, mohli byť oni alebo ich pozostalí odškodnení.

„Ak je vyhlásená pandémia, automaticky zrušiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na zdravotnícke a ochranné pomôcky, podporné vitamíny odporúčané lekármi,“ vymenovali odborári ďalšie z ich odporúčaní.

Navrhujú tiež odpustiť úroky pri odklade splátok úverov v súvislosti s pandémiou a aktualizovať jednotlivé schémy pomoci pre zamestnancov, firmy, verejné podniky, živnostníkov či iné organizácie postihnuté rozhodnutím úradnej moci, ktoré nemôžu plnohodnotne vykonávať svoju činnosť.

Volajú tiež po pandemickej legislatíve, ktorá bude aplikovaná aj bez vyhlásenia núdzového stavu, vrátane aktualizácie COVID automatu. Takisto odporúčajú pokračovať vo vakcinácii, ale zmeniť stratégiu tak, aby si občania mohli vakcínu vybrať.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR

Najnovšie videá

Trendové videá