Diskriminácia v práci, o ktorej sa nehovorí. Stačí, že vyzeráš mladšie a považujú ťa za neschopného
- Výskumy v poslednom čase ukazujú, že s diskrimináciou na pracovisku sa nestretávajú len starší ľudia
- Naopak, mladí sú často považovaní za nespoľahlivých
- Problémy nemajú len najmladší, ale aj ľudia v strednom veku, ktorí len vyzerajú mlado
- Výskumy v poslednom čase ukazujú, že s diskrimináciou na pracovisku sa nestretávajú len starší ľudia
- Naopak, mladí sú často považovaní za nespoľahlivých
- Problémy nemajú len najmladší, ale aj ľudia v strednom veku, ktorí len vyzerajú mlado
Vyzerať mlado nie je vždy výhoda. Zatiaľ čo v súkromnom živote môže mladý vzhľad otvárať dvere, v práci môže byť problémom. Hovoria o tom skúsenosti ľudí z rôznych odborov, píše BBC.
Biznis proti starnutiu pritom každoročne rastie. Predpokladá sa, že do roku 2022 bude mať tento priemysel odhadovanú hodnotu 260 miliárd dolárov. Podľa BBC pritom niektorí ľudia už dnes míňajú viac peňazí na „omladnutie“ ako na hypotéku.
S problémami kvôli mladistvému výzoru sa stretávajú ľudia, pracujúci v rôznych profesiách. Oficiálne štatistiky o tom, koľko ľudí je v práci znevýhodnených kvôli mladému vzhľadu, neexistujú. Negatívne skúsenosti sa však objavujú na internete.
Ukazuje sa, že nejde len o vtipné historky ľudí, ktorých si niekto pomýlil so stážistom či študentom, ale o skutočný problém. Drobný vzhľad, moderné oblečenie alebo jemné detské črty môžu spôsobiť, že aj človek v strednom veku môže pôsobiť veľmi mlado.
Hrozí „vyhadzov“ aj kritika
Štúdie naznačujú, že tento neviditeľný faktor môže viesť k ukončeniu alebo k zmene kariéry. Mladšie vyzerajúci ľudia sú viac kontrolovaní zamestnávateľmi, viac sa uvažuje o ich kompetentnosti na zložitejšie úlohy.
Už v 80. rokoch sa hovorilo o „babyface overgeneralisation effect“. Znamená to, že ľudia zvyknú ľuďom s detskými a jemnými črtami prisudzovať aj obdobné povahové vlastnosti. Za mladších považujeme ľudí, ktorí majú malú tvár, nevýraznú čeľusť, veľké oči a drobný nos. Naopak, ľudia s výraznejšou čeľusťou a väčším nosom vyzerajú dospelejšie.
Spomínaný efekt pritom platí bez ohľadu na vek. Detské črty teda môžu komplikovať život aj ľuďom vo vyššom či v strednom veku, ktorí pôsobia mladšie ako ich rovesníci.
Od mladšie vyzerajúcich ľudí sa automaticky očakáva, že budú milí, srdeční a že je potrebné ich ochraňovať. Zatiaľ čo v súkromnom živote sú považovaní za atraktívnejších, v pracovnom sa im prideľujú jednoduchšie úlohy a niektoré výskumy naznačujú, že sa ťažšie dostávajú na manažérske či riaditeľské posty. Na vyššie posty sa podľa prieskumov uprednostňujú ľudia, ktorí majú tvrdšie črty a pôsobia dominantnejšie.
Existujú však aj výnimky. Je prekvapivé, že pri Afroameričanoch platí celý princíp naopak – uprednostňovaní sú ľudia s jemnejšími črtami. Podľa vedcov ide o dôsledky implicitného rasizmu. Keďže ľudia s tmavšou pleťou sú u mnohých podvedome považovaní za nebezpečných, jemné črty tento predpoklad zjemnia.
Ako ti v práci môže ublížiť, že vyzeráš mlado? Podľa BBC môžeš byť nespravodlivo prepustený, tvoje povýšenie môže byť odkladané, môžeš tiež čeliť väčšej kritike a odraziť sa to môže aj na nižšom plate.
Tolerovaná diskriminácia
The Guardian už dávnejšie upozorňoval, že diskriminácia na základe veku je vo všeobecnosti tolerovaná na celom svete. Automaticky sa predpokladá, že mladší ľudia majú kvôli nižšiemu veku aj menšie schopnosti. Naopak, u starších ľudí sa predpokladá, že neovládajú techniku a ich výkon je kvôli veku nižší. Dokazovanie diskriminácie kvôli veku, obzvlášť len vo fáze náboru na pracovné miesto, je náročné.
Aj Forbes upozornil, že sa čoraz častejšie objavujú správy o diskriminácii mladších ľudí. Zamestnávatelia často nechcú prijímať ľudí pod 30 rokov, považujú ich za nespoľahlivých.
Vo väčšine krajín zákon myslí na ochranu ľudí pred diskrimináciou kvôli vysokému veku, málokedy kvôli nízkemu a už vôbec nechráni ľudí, ktorí len vyzerajú mladšie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: BBC, Forbes, The Guardian