Na heslá k účtom môžeš doslova zabudnúť. Slovensko-holandský startup štartuje výrobu kľúčeniek, ktoré ti zmenia život
- Slovensko sa opäť môže pochváliť skvelou podnikateľskou myšlienkou. Môže zmeniť svet počítačovej bezpečnosti
- Do masovej výroby sa posúva slovenský startup, ktorý nahradí zložité heslá. Uľahčí tak fungovanie firmám, ale aj jednotlivcom
- Slovensko sa opäť môže pochváliť skvelou podnikateľskou myšlienkou. Môže zmeniť svet počítačovej bezpečnosti
- Do masovej výroby sa posúva slovenský startup, ktorý nahradí zložité heslá. Uľahčí tak fungovanie firmám, ale aj jednotlivcom
Otravuje ťa vymýšľanie nepreniknuteľných hesiel na svoje účty? Vďaka slovensko-holandskému startupu možno už čoskoro nebudeš musieť. Firma Petra Kolarova, Michala Varcholu a Juraja Kacura sa zaoberá konceptom identity v digitálnom svete a kryptografickou oblasťou. Ich startup Crayonic si už všímajú doma aj v zahraničí. Informoval o tom Forbes.
Crayonic bol pôvodne založený na Slovensku na prelome rokov 2015/2016 Petrom Kolarovom. Išlo o projekt zameraný na elektronické podpisovanie dokumentov na mobilných zariadeniach, použitím biometrického a eID podpisu tak, aby plne spĺňal eIDAS legislatívu. Pomerne rýchlo sa k projektu pridal aj spoluzakladateľ Michal Varchola a expert na spracovanie signálov a behaviorálnu biometriu Juraj Kacur. Písali sme o tom ešte v roku 2018.
Masový predaj sa blíži
Spomínaný startup už od roku 2015 vyvíja a vyrába bezpečnostné produkty a riešenia v oblasti digitálnej identity. Firmu tvoria najmä experti so skúsenosťami v oblasti IT bezpečnosti, aplikovanej kryptografie, biometrie, IAM, ale aj priemyselného dizajnu a výroby bezpečnostných zariadení pre obranný priemysel a kritickú infraštruktúru.
Hoci sa ich výrobok do masového predaja ešte len chystá, už dnes sú držiteľmi významných ocenení, vrátane cien od organizácií ako One World Idenity, BBVA, či Enterprise Security Magazine.
O čo sa vlastne snažia? Ich cieľom je nahradiť heslá, ktoré sa dnes bežne používajú. V dnešnej dobe je však veľmi jednoduché stať sa obeťou phishingu aj napriek tomu, že máš bezpečné heslo. Traja muži sa to rozhodli zmeniť.
Svoje začiatky si zaplatili sami. Z vlastných úspor financovali svoj nápad, o ktorý sa dnes zaujímajú aj celosvetoví giganti ako Apple, Microsoft či Google. Crayonic dnes má významných amerických, japonských aj európskych investorov.
Koniec zložitým heslám
Dnes je bežnou realitou viacfázové overovanie prihlasovania, ktoré je už prakticky nevyhnutnosťou. Banky posielajú SMS kódy, chcú autorizáciu platieb v aplikácii a overovacie faktory využívajú aj mailové služby či sociálne siete. Bežní používatelia tak musia pred zaplatením alebo využitím svojho účtu spraviť niekoľko krokov, čo im často komplikuje bežné využívanie technológií.
Crayonic stavil na štandard FIDO, ktorý už do svojich zariadení a systémov postupne implementovali výrobcovia počítačov, smartfónov, internetových prehliadačov a operačných systémov, píše TREND. Už viac ako štyri miliardy kompatibilných zariadení využívajú bezheslové prihlasovanie. Podniky tak čelia nižšiemu množstvu útokov, šetria tiež náklady za ochranu účtov. Bežní používatelia zase vidia výhody v jednoduchosti používania.
Najväčšou výhodou ich autentifikačného kľúča Crayonic KeyVaultTM je bezpečnosť, spoľahlivosť , ale aj možnosť obnovy po strate či zničení. Zariadenie sa vyrába na v Košiciach, uvádza Denník N. Používateľ môže z hlavy vypustiť zložité heslá, prihlasuje sa odtlačkom prsta alebo jednoduchým PIN kódom, ktorý zadáva priamo na kľúč. Zariadenie dokáže rozpoznať vlastníka na základe hlasu, rukopisu aj odtlačku.
Produkt je už pripravený, certifikovaný a chystá sa jeho masový predaj. „Ochrana súkromia a bezpečnosť patria medzi základné hodnoty spoločnosti Crayonic od nášho založenia,“ uviedol Peter Kolarov, zakladateľ a CEO Crayonic pre TREND.
Dodáva, že pri návrhu našich riešení a produktov kladú veľký dôraz aj na jednoduchosť použitia. „Prihlasovacie mená a heslá postupne nahrádzajú kryptografické kľúče, ktoré sú ďaleko bezpečnejšie. Top manažéri, systémoví administrátori, ale aj bežní používatelia však nemusia rozumieť kryptografii ani si pamätať zložité heslá. Do svojich pracovných i súkromných účtov a služieb sa môžu bezpečne prihlasovať jednoduchým dotykom prsta na svojej elegantnej kľúčenke,“ povedal Peter Kolarov pre TREND.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Startitup.sk, TREND, Denník N