NÁZOR: Slováci to tentokrát prehnali, prirovnať zľavy pre zaočkovaných k rasizmu je vážne cez čiaru
- Cestovná kancelária Bubo už ponúkala množstvo zliav, napríklad pre páry, ktoré splodia dieťa na ich zájazde. O diskriminácii starých, neplodných či slobodných vtedy nepísal nikto
- Zľavy pre zaočkovaných spustili vlnu ostrej kritiky, hovoriacej doslova o apartheide či situácii podobnej pre Židov za 2. svetovej vojny
- Zaočkovaných ale očakávajú aj samotné destinácie. Robia apartheid alebo jednoducho nechcú riskovať?
- Cestovná kancelária Bubo už ponúkala množstvo zliav, napríklad pre páry, ktoré splodia dieťa na ich zájazde. O diskriminácii starých, neplodných či slobodných vtedy nepísal nikto
- Zľavy pre zaočkovaných spustili vlnu ostrej kritiky, hovoriacej doslova o apartheide či situácii podobnej pre Židov za 2. svetovej vojny
- Zaočkovaných ale očakávajú aj samotné destinácie. Robia apartheid alebo jednoducho nechcú riskovať?
„Zľavy pre zaočkovaných. Získajte teraz zľavu 15 % na akýkoľvek zájazd s odchodom od 1.7.,“ vyskočí na teba hneď, keď prídeš na stránku cestovnej kancelárie Bubo.
V zahraničí podobné aktivity realizuje viacero súkromných firiem – napríklad svetoznámy pivovar Budweiser a spoločnosť Sam Adams ponúkajú tým, ktorí sa dajú zaočkovať, pivo zadarmo.
V Arabských Emirátoch sa svetové siete fitness centier ako Golden’s Gym rozhodli dať voľné vstupy na dva týždne a mnohé hotely ponúkajú zľavy až do výšky 25 % pre očkovaných turistov.
Okrem súkromných spoločností to však pochopili aj niektoré štáty. Izrael ponúka očkovaným tradičné jedlá po očkovaní a v USA stavili na motiváciu v podobe 100 dolárov pre záujemcov pod 35 rokov. Jednoducho, inde pochopili, že ak sa máme vrátiť do normálneho života, nepôjde to bez očkovania a motivuje k tomu štát, aj súkromné spoločnosti.
Kde Bubo spravilo chybu?
Pri Bube si väčšina ľudí predstaví hlavne majiteľa tejto cestovky Ľuboša Fellnera, ktorý vlani pred kamerami na seba a svoju firmu nakreslil istý terč, a odvtedy si niektorí do nich jednoducho radi prichádzajú kopnúť.
To je celkom pochopiteľné aj po čase – prvotné vyjadrenia o tom, ako vírusy neprežijú v teple na dovolenke, dnes celkom iná minca, kedy motivujú ľudí k očkovaniu.
Krok motivujúci k očkovaniu sa vzhľadom k ich podnikaniu zdá byť pochopiteľný a racionálny. Očkovanie je dnes akoby kľúčom a zatiaľ jedinou možnosťou, ako takmer bezproblémovo začať cestovať do sveta a nestráviť napríklad hneď prvé dni dovolenky v karanténe na izbe, ako to majú v niektorých krajinách nariadené.
Čím skôr budú ľudia zaočkovaní, tým skôr sa bude dať slobodnejšie cestovať, a tým skôr bude môcť obrovské množstvo ľudí v rámci cestovného ruchu (či naň naviazaného) začať naplno pracovať, zarábať a živiť rodiny.
Ľudia pracujúci na letiskách, v aerolinkách, v lokálnych spoločnostiach (miestni sprievodcovia, miestni šoféri…), zamestnanci hotelov, gastra, dokonca, aj ten trochu dotieravý predajca suvenírov na pláži – pre všetkých týchto a mnohých ďalších, posledné mesiace ťažko skúšaných, je očkovanie doslova nádej.
„Cestovný ruch sa bez očkovania nepohne. Môže nás to mrzieť, ale nepomôžeme si, ak sa chceme vrátiť k životu, ktorý milujeme. A z opačného brehu sme zatiaľ nepočuli nijaký návrh riešenia,“ vysvetľoval aj jeden z kľúčových manažérov CK Bubo Tomáš Hušek.
Je teda naozaj tak zlé od cestovných kancelárií, ktoré majú posledný rok minimálny príjem, ak by chceli tento proces nejako podporiť, urýchliť a vrátiť sa k aspoň ako takému fungovaniu, napríklad ponúknutím 15 % zľavy pre tých, ktorí sa dajú zaočkovať?
Pritom nejde iba o Bubo a cestovné kancelárie, ale aj ostatné súkromné spoločnosti na Slovensku, ktoré môžu (alebo mohli ale kalkulovali) podporiť iniciatívu očkovať čo najväčšie množstvo ľudí a pomôcť tam, kde opäť zlyhal štát.
Mnohým Slovákom to ale príde priam škandalózne, diskriminačné a poburujúce. Ihneď po zverejnení tejto zľavy sa na sociálnych sieťach Buba objavilo množstvo komentárov, ktoré napríklad citujú zákony o diskriminácii, hovoria o apartheide či nechýba porovnávanie so Židmi v 30. a 40. rokoch minulého storočia.
Jeden z komentujúcich napríklad zverejnil vyhlášku z roku 1941, kde sa Židom zakazovalo zdržovať na námestí a v mestskom parku v Trenčíne, čo má byť podobné tomu, čo si práve dovolila táto cestovka.
Prečo sú tieto prirovnania absolútne nemiestne
Bubo vo svojej minulosti zverejnilo už viacero zliav, či už šlo o typické zľavy pre deti, rodiny alebo pamätnou je napríklad ich kampaň z roku 2017: „Choďte dvaja, vráťte sa traja“. Cestovná kancelária vtedy sľúbila uhradiť celú dovolenku žene, ktorá s partnerom splodí na ich zájazde dieťa.
Bubo tak údajne chcelo podporiť demografický vývoj Slovenska. „Prepláca im aj business triedu v lietadle, päťhviezdičkové hotely či stravovanie formou all inclusive, ale aj výlet vrtuľníkom nad New Yorkom či safari v Afrike,“ takto vtedy lákala partnerov cestovka.
Samozrejme, predchádzajúce prípady a zľavy ostali bez podobného ohlasu, aký sa valí na cestovnú kanceláriu dnes. Žiadna diskriminácia či apartheid na neplodných, starých či slobodných sa vtedy neriešil.
Očkovanie je očividne iná téma, pri ktorej si mnoho Slovákov už vybudovalo istý automatický reflex okamžitej reakcie.
Príde mi až hlúpe vysvetľovať rozdiely medzi 15 % zľavou cestovky a apartheidom či židovskou situáciou počas 2. svetovej vojny, kedy boli ľudia pre svoje etnikum prenasledovaní a vraždení. Nevidieť rozdiel je jednoducho istá, naozaj prehnaná forma zaslepenia touto, zjavne dosť citlivou, témou.
Akoby sa neočkovaným niekto chystal naozaj ublížiť či už ich vôbec nepustiť na svoj zájazd, čo samozrejme cestovná kancelária nerobí, cestovať s ňou môžu naďalej aj nezaočkovaní – tak ako doposiaľ, na tom sa nezmenilo absolútne nič.
Navyše, ako sme už spomenuli, očkovanie sa stáva kľúčom od dverí do mnohých krajín, ktoré môžu v prípade nezaočkovaných postupovať rôzne a viacej komplikovane (testy alebo určitá karanténa na úvod pobytu). To Bubo jednoducho neovplyvňuje a nie je to ani žiadny apartheid v podaní štátov, ale opatrnosť a snaha udržať chod krajiny v normále.
Podpora po slovensky
Napriek tomu, že Bubo si opäť naordinovalo každoročnú dávku nenávisti, obvinení a „už nikdy s vami nepôjdem!“ komentárov, nie sú jediní, ktorí sa rozhodli konať a motivovať k návratu do normálneho života.
Iniciatívy sa napríklad chytila aj najväčšia banka na Slovensku, Slovenská sporiteľňa. Pre Startitup sa vyjadrila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, Marta Cesnaková: „Kampaň na očkovanie plánujeme podporiť aj finančne.“
Môžeme dúfať, že viacero slovenských firiem, gastropodnikov a spoločností nájde odvahu podporiť túto citlivú tému, a aj vďaka nim si onedlho vychutnáme normálny život.
Sme na Slovensku pripravení na západnú kultúru?
Slováci sa radi sťažujú, o tom nemusíme diskutovať – nemáme diaľnice ako v Nemecku, dôchodky ako v severských krajinách, alebo zdravotný systém ako v Španielsku. Keď sa ale slovenská firma rozhodne priblížiť trendu, ktorý nastolil západ, dočká sa obvinenia z rasizmu, diskriminácie a podpory, aby nám pichli „rýchlokvasený hnus“.
V posledných prieskumoch sme mohli vidieť, že na Slovensku sme stále pomerne silno orientovaní smerom na východ. Mnoho komentujúcich si zrejme neuvedomuje, aký prístup k očkovaniu zvolili vo východných krajinách.
Skvelým príkladom je napríklad Čína, kde sa počet úmrtí a vedľajších účinkov rieši minimálne. Pritom treba brať do úvahy realitu, že očkovanie si obyvatelia Číny nevyberajú – sú jednoducho zaočkovaní.
V Rusku je zaočkovanosť 5 %, čo vyjadruje na jednej strane „dôveru“ obyvateľstva voči vakcíne, ale vzhľadom na direktívnu vládu Ruska aj dôveru voči ich samotnému riešeniu.
Všetko je samozrejme o pohľade a zvolenej realite – tak, ako sa dá krok Buba vidieť ako diskriminácia, dá sa vidieť aj ako snaha súkromnej spoločnosti prispieť k návratu do normálneho života.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie