V minulosti nastavoval politikom zrkadlo, dnes čelí škandálu. Kto je vlastne Juraj Šeliga a aká bola jeho politická cesta?

  • Juraj Šeliga je pre mnohých symbolom slušnosti, najnovšia kauza mu však môže naštrbiť reputáciu
  • V minulosti kritizoval mnohých politikov, dnes je to on, kto musí znášať otázky od novinárov
20180423_TK_ZaSlusneSlovensko_0549517700
  • Juraj Šeliga je pre mnohých symbolom slušnosti, najnovšia kauza mu však môže naštrbiť reputáciu
  • V minulosti kritizoval mnohých politikov, dnes je to on, kto musí znášať otázky od novinárov

Juraj Šeliga je pre mnohých symbolom slušného Slovenska. Vďaka organizácii protestov Za slušné Slovensko, ktoré po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vytiahli na námestia desiatky tisíc ľudí, sa stal známou tvárou.

Ako symbol boja proti korupcii a aj proti vládnemu Smeru sa s prehľadom dostal do parlamentu. Je spoluzakladateľom a podpredsedom strany, ktorú vo voľbách viedol bývalý prezident Andrej Kiska. Ten sa minulý rok predsedníctva vzdal, dnes na čele strany Za ľudí stojí Veronika Remišová. Dnes ale čelí škandálu.

Kedysi bojoval za „slušné Slovensko“, dnes má na krku škandál. Šeligu novinári prichytili v situácii, ktorú bude musieť vysvetľovať

Juraj Šeliga, Jana Žitňanská zo strany Za Ľudí a bratislavský župan Juraj Droba (SaS) mali porušiť opatrenia. Denník Plus 7 dní ich mal odfotografovať v interiéri jedného z bratislavských barov. Fotografie mali vzniknúť v čase medzi 22:30 a 0:00, teda v čase, kedy platí zákaz vychádzania. Rovnako majú byť zatvorené aj interiéry podnikov.

Podľa župana Drobu šlo o pracovné stretnutie. Považuje to za chybu, ale vyvodzovať zodpovednosť neplánuje. Evidentne sme sa mali stretnúť v kancelárii,“ vysvetľoval Šeliga týždenníku Plus 7 dní po tom, čo ho kontaktovali.

Zodpovednosť vyvodil

Na tlačovej besede sa Šeliga ospravedlnil. „Ospravedlňujem sa za zlý príklad, ktorý som občanom ako podpredseda národnej rady svojim správaním so svojimi kolegami dal,“ povedal. Tvrdí, že síce šlo o pracovné stretnutie, ale neospravedlňuje ho to.

Rozhodol sa vzdať postu podpredsedu NRSR. „Musím voči sebe vyvodiť zodpovednosť,“ povedal Šeliga. „Verím, že občania moje ospravedlnenie príjmu,“ dodal. Aj Jana Žitňanská sa rozhodla opustiť svoje miesto predsedníčky Výboru pre sociálne veci a rodinu NR SR.

zdroj: Na snímke nový podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) s ochranným rúškom na tvári Juraj Šeliga (Za ¾udí) poèas ustanovujúcej schôdze NR SR v piatok 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok *** Local Caption *** politika slovenský parlament Národná rada NR NRSR parlamentné vo¾by 2020 8. volebné obdobie ustanovujúca schôdza prvé zasadnutie poslanci novozvolení mandáty zaèiatok nový zákonodarný zbor prvá 1. schôdza vo¾ba podpredsedov parlamentu

Podľa Šeligu je vzdanie sa funkcie podpredsedu NR SR dostatočné, svojho mandátu sa vzdať nechystá. Tvrdí, že stretnutie v podniku bola jednorazová záležitosť, viackrát sa to vraj nestalo. Podľa neho nešlo o žiadnu oslavu ani žúr, trvá na tom, že šlo o pracovné stretnutie.

Kde sa vzal aktivista?

Kde sa vôbec vzal Juraj Šeliga? 30-ročný právnik pochádza z Dolného Kubína, vyštudoval Právnickú fakultu Trnavskej univerzity v Trnave a je tiež absolventom John Jay Institute vo Filadelfii (vzdeláva budúcich lídrov verejného sektora). Neskôr pôsobil ako interný doktorand a aktivista, píše Forbes.

Skutočne známou tvárou sa však stal až po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Spolu s Karolínou Farskou a inými mladými ľuďmi vytiahli do ulíc veľké množstvo ľudí, ktorí žiadali odchod Roberta Fica a pád vtedajšej vlády. Šeliga pôsobil aj ako hovorca organizácie.

zdroj: TASR /Marko Erd

Už vtedy sa špekulovalo o jeho politických ambíciách. Môže za to zrušenie naplánovaného protestu v uliciach po tom, čo sa Šeliga s Farskou stretli s Andrejom Kiskom. Už vtedy Za slušné Slovensko fungovalo ako organizácia aj so svojimi regionálnymi štruktúrami.

Zrušený protest vyvoláva otázniky dodnes

Protest však nebol zrušený po vzájomnej dohode alebo hlasovaní – bratislavská vetva pod vedením Šeligu a Farskej svoje rozhodnutie regionálnym štruktúram oznámili asi 10 minút predtým, ako poslali vyhlásenie médiám. Oficiálne dôvody boli vágne. Tvrdili, že sa „stupňujú politické tlaky“, a že sú tu aj „obavy o bezpečnosť“.

Aj preto sa neskôr časť aktivistov rozhodla iniciatívu opustiť, píšu Aktuality.sk. „S odstupom času si myslím, že to bola chyba, mali sme pokračovať. Keby sme sa rozhodovali dnes, za seba hovorím, že to nezruším,“ povedal vtedy Šeliga.

Organizátor protestov v Piešťanoch Roman Mancel tvrdil, že protest bol zrušený aj kvôli stretnutiu s Andrejom Kiskom. Šeliga a Farská to odmietali, tvrdili, že s Kiskom o tom ani nehovorili. Protesty pritom v čase zrušenia naberali na sile. Za slušné Slovensko po tejto kauze začali pomaly opúšťať ľudia, nastali rozpory medzi aktivistami. Na protesty chodilo čoraz menej ľudí.

Po stretnutí s vtedajším prezidentom sa navyše organizácia vzdala požiadavky na predčasné voľby. Aj to pobúrilo mnohých aktivistov, ktorí za tým videli nečistý úmysel. „Ľudia za tým hľadajú viac, ako to v skutočnosti je,“ tvrdil vtedy Šeliga.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Už o niekoľko mesiacov však z organizácie odišiel a po boku Andreja Kisku zakladal stranu Za ľudí. „Sľúbil som iniciatíve Za slušné Slovensko, že pokiaľ som v nej a pokiaľ beží mobilizačná kampaň pred eurovoľbami, nebudem sa zaoberať nejakou svojou politickou budúcnosťou. No úprimne poviem, že o vstupe do politiky som uvažoval, veď nakoniec, novinári sa ma na to pýtali často, tak som nad tým premýšľal,“ povedal Šeliga pre Denník N.

Konzervatívny a umiernený

Stranu Andreja Kisku si vraj vybral po zvážení viacerých ponúk. Sám seba považuje za umierneného konzervatívca, práve v tom sa mu mal projekt ex-prezidenta pozdávať.

Ku konzervatívcom mal Šeliga vždy blízko, v minulosti bol asistentom poslanca KDH Pavla Abrhana. Na Kiskovi si vraj cenil aj jeho sebareflexiu. „A jedna vec, ktorá ma ako keby mimoriadne potešila a zanechala vo mne dobrý dojem, je schopnosť byť sebareflexívny. Keď Andrej Kiska urobil chybu, tak povedal, že urobil chybu a ospravedlnil sa. Nevidím tam také to ego, ktoré je niekedy vidieť,“ povedal Šeliga pre Aktuality.sk.

V rozhovore pre Týždeň sa ho novinár pýtal, či neslúži len ako marketingový ťah pre Kiskovu stranu. „Povedal, že to tak nebude, že ma sleduje už dlhšie a páči sa mu moja rozhodnosť a snaha zmeniť veci k lepšiemu. Oceňuje to a nechce len marketingovú tvár. Chce mladého človeka, ktorý má znalosť v práve, je rozhodnutý „makať“ a pomôcť vyhrať voľby spolu s ním. Povedal som, že nechcem byť marketingový ťah,“ tvrdí Šeliga. 

Aj po rokoch tvrdil, že s Kiskom sa pred zrušeným protestom na spoločnej politickej budúcnosti nedohodli. „Jasné, že sme o tom nepremýšľali. To je fáma. My sme na to stretnutie išli s tým, že sme mu išli povedať, kto vlastne sme, čo chceme a išli sme povedať, že pán Ráž nemôže byť podľa nás minister vnútra. Na tom stretnutí bolo dokopy dvanásť ľudí a nebola tam žiadna debata o tom, kto by mal vyhrať predčasné voľby,“ tvrdil pre Aktuality.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Keď sa ho novinár pýtal, či sa nebojí, že raz bude Karolína Farská na uliciach protestovať proti nemu, odpovedal jednoznačne. „Ja sa viem zaručiť za to, čo budem robiť ja. Môže sa stať, že vznikne nejaký problém, tak ako v živote prichádzajú problémy, ale je hrozne dôležité, ako sa človek k tomu postaví,“ povedal.

Kto ich platil?

V parlamente Šeliga získal funkciu podpredsedu parlamentu. Zatiaľ čo na námestiach volal po osobnej zodpovednosti politikov za škandály, vo svojej politickej kariére až taký revolucionár nie je.

K škandálom vlády, ktorej súčasťou je jeho strana, sa zväčša vyjadruje vágne, o jeho vyjadrení v súvislosti s Matovičovými cestami do Ruska písal aj Denník N. Strana Za ľudí sa aj počas poslednej vládnej krízy vyjadrovala nejasne, neprijímala jednoznačné rozhodnutia.

Proti Šeligovi už roky zbrojí aj konšpiračná scéna. Môžu za to najmä vyjadrenia Roberta Fica, ktorý protesty označoval za iniciatívu Andreja Kisku a niekoľkokrát tvrdil, že sú platené z peňazí od milardára Georga Sorosa, písala Pravda.

Všetky tieto teórie Šeliga odmietal. Iniciatíva Za slušné Slovensko svoje výdavky uvádzala na transparentnom účte, pričom na náklady protestov sa skladali ľudia.

Zdroje: Startitup.sk, Forbes, Aktuality.sk, Denník N, Aktuality.sk, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá