Gašpar, Kováčik a ďalšie veľké ryby sa môžu dostať na slobodu, pripúšťa Kolíková. Môže za to skrátenie lehôt pre väzbu
- Návrh Sme rodina chce upraviť maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby na najviac päť mesiacov
- Ministerka spravodlivosti uvádza, že v prvom rade je nutná odborná debata
- Návrh Sme rodina chce upraviť maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby na najviac päť mesiacov
- Ministerka spravodlivosti uvádza, že v prvom rade je nutná odborná debata
Prednedávnom predložilo hnutie Sme rodina do parlamentu vlastný návrh, ktorý súvisí s úpravou kolúznej väzby, ako aj lehôt iných väzieb. Návrh konkrétne predložila poslankyňa Národnej rady SR, Petra Hajšelová.
Tá v rozhovore pre denník Pravda uviedla, že problematika kolúznej väzby bola predmetom diskusií dávno predtým, ako vedeli, či pán Pčolinský bude, alebo nebude väzobne stíhaný. Predseda Národnej rady Boris Kollár však pre TA3 uviedol, že je pre neho neprípustné a nepochopiteľné to, že bývalý riaditeľ SIS sa nachádza dva mesiace v kolúznej väzbe a ešte nebol zbavený mlčanlivosti.
Na 5 mesiacov
Spomínaný návrh Hajšelovej upravuje maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby na najviac päť mesiacov.
Základná lehota väzby v prípravnom konaní je v súčasnosti sedem mesiacov. Ak je vedené trestné stíhanie pre zločin, celkové predĺženie počas prípravného konania je možné až na 19 mesiacov.
V Hajšelovej návrhu tiež stojí skrátenie základnej lehoty iných typov väzby zo sedem mesiacov na šesť. Okrem toho chce skrátiť aj lehoty väzby v prípravnom konaní a v konaní pred súdom. Ministerka spravodlivosti Kolíková navrhuje skrátiť základnú dĺžku trvania kolúznej väzby na päť mesiacov v prípade dôvodnej obavy z kolúzneho správania obvineného.
Ak nebude takéto správanie preukázané, nebude ju možné ďalej predĺžiť. Základná sedemmesačná lehota s možnosťou predĺženia by zostala pri obvineniach z trestného činu spáchaného zločineckou alebo teroristickou skupinou, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej či teroristickej skupiny alebo pre trestný čin, pri ktorom hrozí doživotie. Rovnako tiež v prípade obvineného, u ktorého bolo preukázané kolúzne správanie.
Je nutná odborná debata
Ku spomínanej téme sa Kolíková vyjadrila aj počas rozhovoru pre Aktuality. Z neho vyplýva, že pripúšťa, že skrátenie lehôt pre väzbu, môže znamenať aj okamžité prepustenie viacerých väznených prominentov.
Na otázku moderátora, aký je momentálny stav veci okolo kolúznej väzby medzi ňou a Kollárom, odpovedala neisto. „Sme v takej veľmi intenzívnej komunikácii. Aj sme sa minulý týždeň stretli. Predseda parlamentu mi za Sme rodina predstavil, ako by si predstavovali úpravu vládneho návrhu zákona,“ uviedla v rozhovore ministerka spravodlivosti.
Dodala tiež, že si vie predstaviť zmenu, prinajmenšom v jednej z navrhovaných časti. Vysvetlila tiež, že jedna z vecí o ktorých sa debatuje je, že navrhli výnimky zo skráteného režimu pre vymedzené trestné činy. Objasnila, že skupiny, pri ktorých by neplatil skrátený režim, by boli napríklad trestné činy, pri ktorých hrozí doživotie, tie ktoré súvisia s terorizmom, či organizované a zločinecké skupiny.
Na otázku moderátora, či tam spadá aj korupcia Kolíková odpovedala: „Podľa toho, či by bola spáchaná vrámci organizovaného zločinu alebo zločineckej skupiny. V tom prípade by sa mohlo jednať aj o korupciu.“
Kolíková tiež vysvetlila, že ku dohodám dôjde po tom, ako si opäť vypočuje Borisa Kollára, špeciálneho aj generálneho prokurátora. Podľa nej je nutná odborná debata.
Ministerka spravodlivosti tiež dostala otázku, či si vie predstaviť, že po prejdení návrhu Sme rodina, by sa z väzby dostali von ľudia ako Tibor Gašpar, Dušan Kováčik a Vladimír Pčolinský. „Pozrite sa, ja si viem predstaviť veľa vecí. Dôležité je ale to, aby ten kto je prepustený z väzby, bol prepustený preto, lebo dôvody väzby nie sú,“ hovorí Kolíková.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: pravda.sk, TA3, Aktuality