Vyliečení z COVIDu v Indii čelia ďalšej hrozbe. Mozgy a oči napáda čierna pleseň, šíri sa ako mor

  • V Indii počítajú denný prírastok nakazených v státisícoch
  • Zdravotnícky systém je na kolenách, poslednú ranu mu dáva zákerná infekcia, ktorá sa objavuje u vyliečených pacientov
india, koronavírus, kremácia
TASR/AP Photo/Aijaz Rahi
  • V Indii počítajú denný prírastok nakazených v státisícoch
  • Zdravotnícky systém je na kolenách, poslednú ranu mu dáva zákerná infekcia, ktorá sa objavuje u vyliečených pacientov

Akoby bola vlna nákazy koronavírusom málo. India sa musí vyrovnávať s ďalšou ranou. Krajina, ktorá sa počas posledných týždňov zmieta v nekonečnom zovretí koronavírusu, čelí ďalšej zdravotníckej hrozbe. V mozgu uzdravených pacientov sa začala vyvíjať „čierna huba“, píše futurism.com.

Mukormykóza je väčšinou extrémne zriedkavá infekcia. Je spôsobená zakorenením plesní v mozgu, pľúcach alebo dutinách človeka. Postihnúť tak môže oči, nos, ale aj samotný mozog. Zákroky, ktorými lekári zachraňujú životy, často spočívajú v chirurgickom odstránení napadnutého oka, píše BBC.

Ako sa infekcia dostane do tela? Oslabený imunitný systém sa nedokáže brániť plesni mucor, ktorá sa v Indii bežne nachádza v pôde, v hnijúcom ovocí či zelenine, hnoji či v rastlinách.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Imunitný systém zdravého človeka sa zvyčajne dokáže brániť, no teraz sa infekcia hrozivo šíri. Lekári sa snažia pacientov zachrániť, choroba má totiž hrozivú, až 50 percentnú úmrtnosť.

Nočná mora

Lekári nazývajú túto chorobu „hrozivou nočnou morou vo vnútri pandémie“. Problém je zrejme v liečbe, ktorou lekári zachraňujú pacientov s koronavírusom. Steroidy, ktoré im nasadzujú, často pomôžu prekonať COVID, avšak oslabujú imunitný systém. Týka sa to najmä ľudí, ktorí trpia cukrovkou. Práve oni tvoria veľké percento pacientov, ktorí bojujú s mukormykózou. Ohrození sú tiež ľudia trpiaci rakovinou alebo HIV/AIDS.

zdroj: TASR/AP Photo/Aijaz Rahi

Niektorí pacienti, ktorých zákerná choroba napadne, sú už takí chorí, že ich nemôžu ani operovať. Počas minulej vlny koronavírusového ochorenia sa pritom takéto prípady objavovali zriedka. Dnes ich majú v každej nemocnici desiatky týždenne. V minulosti bola táto infekcia zriedkavá, lekári v jednej nemocnici liečili maximálne 10 prípadov za dva roky.

Aké sú príznaky zákernej choroby? Upchatý a krvácajúci nos, opuch a bolesť v oku, ovisnuté očné viečka, rozmazané videnie alebo jeho úplná strata a čierne škvrny okolo nosa.

Oči vymenia za prežitie

Pacienti do nemocníc zväčša prichádzajú neskoro, až v čase, kedy strácajú zrak. Vtedy už veľa možností nie je. Ak chcú lekári zachrániť infikovaného, musia mu vyoperovať napadnutú časť tela, zväčša oko. Sú aj prípady, kedy pacienti prišli o obe oči a zaznamenané sú aj situácie, kedy lekári museli vyoperovať čeľustnú kosť.

Jediným liekom je špeciálna injekcia, ktorej jedna dávka stojí asi 48 dolárov. Tá sa musí podávať každý deň až osem týždňov. Miestna vláda nepovažuje ohniská za alarmujúce. Správy z celej krajiny však hovoria, že zvýšený počet infikovaných sa objavuje naprieč krajinou. Choroba postihuje aj mladých ľudí, ktorí ani netrpia ochorením, ktoré by malo za dôsledok zníženie imunity.

Indický zdravotnícky systém je už teraz na kolenách. Len včera v krajine pribudlo 366 161 nových prípadov, píše CNN. V krajine sa od začiatku pandémie infikovalo už viac ako 22 miliónov ľudí. Denne tam umierajú tisíce ľudí. India má nedostatok lôžok v nemocniciach, pľúcnych ventilácii a taktiež personálu. Pacienti zomierajú v čakárňach alebo doma ešte skôr, ako sa k nim dostane lekár.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: futurism.com, BBC, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá