8 zaujímavých faktov o mužovi, ktorý prelomil Enigmu a vyhral druhú svetovú vojnu
- Alan Turing je otcom modernej počítačovej vedy a kryptológie a jeho rola v druhej svetovej vojne ho zaradila medzi významné osobnosti histórie. V tej dobe sa samotný Turing potýkal s komplikovanými situáciami v živote, čo na konci viedlo k jeho samovražde. Cez to všetko to bol génius a veľa vynálezov modernej doby má korene práve v princípoch, ktoré založil. Dnes by mal už Alan Turing 104 rokov a tu sú niektoré zaujímavé fakty o jeho živote.
- Alan Turing je otcom modernej počítačovej vedy a kryptológie a jeho rola v druhej svetovej vojne ho zaradila medzi významné osobnosti histórie. V tej dobe sa samotný Turing potýkal s komplikovanými situáciami v živote, čo na konci viedlo k jeho samovražde. Cez to všetko to bol génius a veľa vynálezov modernej doby má korene práve v princípoch, ktoré založil. Dnes by mal už Alan Turing 104 rokov a tu sú niektoré zaujímavé fakty o jeho živote.
Jeho genialita sa prejavila už v ranom veku
Alan sa narodil v roku 1912 a ohuroval učiteľov už na základnej škole. Jeho schopnosti boli neuveriteľné. Dokázal riešiť zložité rovnice a matematické problémy aj napriek tomu, že sa ich nikdy neučil. Niet pochýb o tom, že tento muž bol predurčený stať sa legendou v oblasti technológií.
Vynašiel počítač?
V roku 1936 vymyslel Turing prvý príklad moderného počítača, Turingov stroj (Turing Machine – pozn. redakcie) bol stroj, ktorý dokázal vypočítať všetko, čo sa vypočítať dalo. V tej dobe sa jednalo o inovatívny nápad a jeho počin nakoniec viedol k vytvoreniu moderných počítačov.
Vymyslel CAPTCHA
Okrem svojej práce v oblasti informatiky tiež robil rozsiahly výskum v oblasti umelej inteligencie a kryptológie. Bol prvým človekom, ktorý určil štandardy na odlíšenie ľudí od strojov. Tento typ skúšky výzva-odpoveď poznáme dnes pod názvom CAPTCHA (z angličtiny: “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart”- pozn. redakcie) a je to systém, ktorý sa používa na určenie toho, či je daný používateľ človek.
Prelomil kód Enigma počas druhej svetovej vojny
Jeho vytrvalá práca nakoniec viedla k prelomeniu kódu Enigma počas druhej svetovej vojny, čo malo za následok záchranu tisícov životov a možné “predčasné” ukončenie vojny. Dňa 4. septembra 1939, začal pracovať na prelomení kódu v Bletchley Park. Práca na tomto tajnom projekte bola zvečnená vo filme z roku 2014, Kód Enigmy. Zariadenie, ktoré Turing zostrojil, bolo schopné dekódovať tajné zašifrované správy. To pravdepodobne spôsobilo, že vojna sa skrátila o dva až štyri roky.
Jeho samovražda je otázna
Alan Turing zomrel 8. júna 1954. Spáchal samovraždu tak, že zjedol otrávené jablko, v ktorom sa mal nachádzať kyanid. Jablko však nikdy nebolo otestované na kyanid, čo vedie k mnohým konšpiračným teóriám. Dokonca aj Alanova matka tvrdila, že otrava jablkom bola náhodná, dokonca úmyselná, no zo strany niekoho iného. Samovražda bola pravdepodobnejšia verzia, a to najmä vzhľadom k udalostiam, ktoré sa v jeho živote udiali. Turing bol dlhý čas prenasledovaný kvôli tomu, že bol homosexuál a trpel tým, že nemohol otvorene a slobodne prejavovať svoju sexuálnu orientáciu. Nikto však nečakal hroznú správu o samovražde.
Turing bol chemicky kastrovaný
Byť homosexuál v tejto dobe znamenalo porušovať zákon. Homosexualita bola vo Veľkej Británii zakázaná a mnoho ľudí skončilo v liečebňach, vo väzení, alebo dobitých na ulici. Keď Alan otvorene priznal svoj sexuálny vzťah s Arnoldom Murrayom, bol britskou vládou obvinený z hrubej obscénnosti. Na výber dostal dve možnosti. Buď by dostal trest odňatia slobody, alebo by bol chemicky vykastrovaný. Alan si zvolil druhú možnosť, aby mohol pokračovať vo svojej práci. Po dobu jedného roka musel užívať ženské hormóny, ktoré spôsobili jeho impotenciu a zväčšenie pŕs. Britský premiér Gordon Brown sa neskôr verejne ospravedlnil za to, že Turing musel trpieť prenasledovanie zo strany vlády v tej dobe.
Bol múdrejší ako technológia
Turingove objavy znamenali najväčší technologický pokrok v tej dobe, no súčasná technológia vtedy nedokázala držať krok s jeho mozgom. V roku 1948 napísal prvé šachové programy pre počítače, no žiadny počítač ich nedokázal spustiť, preto tvoril Alan algoritmy ručne.
Bonus
Vedeli ste, že logo spoločnosti Apple vyplýva nielen z príbehu Isaaca Newtona, ale že to je zároveň pocta Alanovi Turingovi? Odhryznutý kúsok jablka symbolizuje práve spôsob, akým údajne spáchal samovraždu.
zdroj: interez.sk, zdroj fotografií: interestingengineering.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko