Indii už v boji s koronavírusom pomáha, kto môže. Tvorca kryptosiete Ethereum poslal vyše 1 miliardy dolárov

  • Len najväčšia transakcia Vitalika Buterina smerujúca do Indie mala hodnotu miliardy dolárov
  • Miliardár ju však neurobil v mene ether, ale cez meme coin shiba
Vitalik Buterin
Flickr.com/John Phillips, TASR/AP - Manish Swarup
  • Len najväčšia transakcia Vitalika Buterina smerujúca do Indie mala hodnotu miliardy dolárov
  • Miliardár ju však neurobil v mene ether, ale cez meme coin shiba

Kým v Európe koronavírus vďaka dodržiavaniu dlhých lockdownov, relatívne rýchlemu tempu očkovania najzraniteľnejšej populácie a príchodu teplého počasia postupne ustupuje, v Indii je situácia úplne opačná. 

S 23,7 miliónmi potvrdených prípadov sa už najľudnatejšia krajina dostala na druhé miesto dlhodobých rebríčkov najzasiahnutejších krajín (za USA), no šokujúci je najmä neustále stále stúpajúci trend. 

Štatistiky Worldometers.info ukazujú, že za včera v Indii pribudlo vyše 360-tisíc novoidentifikovaných nakazených a za 24 hodín zomrelo až 4 126 ľudí. 

India kolabuje, pece v krematóriách sa roztavujú pod obrovským náporom mŕtvych, telá pália aj v uliciach

Nemocnice tak logicky zažívajú kolaps, vonku postávajú pacienti v kritickom stave, pre ktorých nie je dostatok lôžok a samotným zdravotníkom dochádzajú aj zásoby kyslíka, na ktorý je možné napojiť dýchacie prístroje a podporu pre zničené pľúca pacientov. 

Svet posiela pomoc, miliardári peniaze

Veľká Británia sa preto rozhodla Indii, ktorá je stále súčasťou Commonwealthu, poslať tisícku pľúcnych ventilátorov ako aj zariadenia, ktoré kyslík do fliaš dokážu izolovať priamo zo vzduchu. Informovala o tom priamo vláda. 

Spojené štáty reagovali podobne, prezident Joe Biden prisľúbil pomoc v hodnote takmer pol miliardy dolárov, píše The Times of India. „Presne tak, ako India poslala do USA pomoc, keď boli naše nemocnice vo vypätí na začiatku pandémie, sme odhodlaní Indii pomôcť v čase, keď to potrebuje ona,“ povedal Biden.

Indii však pomáhajú aj jednotlivci. Napríklad spoluzakladateľ krypto platformy Ethereum, Rus Vitalik Buterin, ktorý je jedným z najmladších miliardárov na svete vôbec. Príbeh 27-ročného muža sme priniesli len nedávno.

Zoznám sa s najmladším krypto-miliardárom na svete. Rus Vitalik Buterin stojí za hitom menom Ethereum

Buterin do Indie posiela v prepočte viac než 1 miliardu dolárov. Smerovali do Fondu pomoci Indii s COVID-om a rôznych charitatívnych organizácií. 

Ako však píše Forbes, transfer prekvapivo neprebehol v dolároch, ani jeho obľúbenej kryptomene ether (ETH). Vitalik Buterin namiesto toho do Indie poslal množstvo tzv. meme coinov ako je Shiba, Dohelon a Akita Inu. K nim sa dostal zväčša potom, ako mu ich darovali tvorcovia týchto kryptomien, ktorí ho pravdepodobne považovali za svoju inšpiráciu a vzor. Nepochybne totiž vďaka nasledovaniu jeho cesty dokázali rozprávkovo zbohatnúť. 

Len jediná transakcia Shiba tokenov mala hodnotu 1,2 miliardy dolárov. 

Tá sa dostala do rúk Sandeepovi Nailwalovi, ktorý indický Fond pomoci založil. Samozrejme, treba podotknúť aj to, že Nailwal je spoluzakladateľom protokolu Polygon, ktorý ponúka riešenia práve na platforme Ethereum. Obaja teda určite komunikovali aj v minulosti. 

https://twitter.com/sandeepnailwal/status/1392562768692252673

Nailwal následne ubezpečil všetkých shiba investorov, že peniaze použije zodpovedne, keďže kryptomeny na takéto masívne transakcie a predaje dokážu reagovať obrovskou volatilitou a poklesom hodnoty. 

Samotná kryptomena shiba však nemá žiadnu závratnú hodnotu. Portál Coinbase aktuálne uvádza, že jeden token získaš už za 0,000016 dolárov, Buterin tak musel presunúť vyše 50,6 bilióna SHIB.

Netreba sa ničomu čudovať, shiba totiž vznikla ako prostá kópia dnes oveľa známejšieho dogecoinu, s ktorou ju spája aj väzba na populárneho japonského štvornohého miláčika.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá