Pribudlo 233 nakazených, tisíce ľudí na Slovensku odmietajú druhú dávku AstraZenecy, varujú experti

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 233
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 276
AstraZeneca
TASR/Radovan Stoklasa
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 233
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 276

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 437 945 za predchádzajúci deň pribudlo 19 498 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 682 859 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 9 094 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 233 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 265 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 3,20 % z 7 276 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,37 % z 70 972 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (60), nasleduje Žilinský (51), Trenčiansky (37), Nitriansky (22), Košický (20), Trnavský (17), Bratislavský (15) a Banskobystrický (11). Je medzi nimi 108 mužov a 125 žien. Celkový počet nakazených mužov je 185 148 a žien 202 744.

V nemocniciach je hospitalizovaných 828 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 723 ľudí. Na JIS je 86 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 102 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 10 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 248 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 403.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 772 844 pričom takto bolo pozitívne testovaných 387 892 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 34 477 296, z čoho bolo pozitívne testovaných 382 476 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 683 284. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Odmietajú AstraZenecu

Za posledných sedem dní zrušilo svoju registráciu 2528 žiadateľov s prideleným termínom druhého očkovania látkou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch.

Kompletný očkovací cyklus pri vakcínach Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a Vaxzevria pozostáva z dvoch rovnakých dávok, medzi ktorými je časový odstup. Informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Na Slovensku to je nasledovne:

  • Comirnaty (Pfizer/BioNTech) – 28 dní
  • COVID-19 Vaccine Moderna – 28 dní
  • Vaxzevria (AstraZeneca) – 10 až 12 týždňov

„Správne načasovanie druhej dávky je veľmi dôležité, pretože ľudské telo si imunitu vytvára postupne. Z klinických štúdií vyplýva, že vakcína Vaxzevria vykazuje pri odstupe 12 týždňov medzi 1. a 2. druhou dávkou vyššiu účinnosť, ako pri podaní druhej dávky do 6 týždňov,“ objasňuje ŠÚKL.

Odborníci informujú, že každý liek či vakcína má nežiaduce účinky, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého.  Pri mRNA vakcínach – Comirnaty a COVID-19 Vaccine Moderna boli pozorované častejšie a intenzívnejšie nežiaduce reakcie po podaní druhej dávky. Naopak, po vakcíne Vaxzevria boli po druhej dávke nežiaduce reakcie pozorované menej často a sú menej intenzívne.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Na vytvorenie dostatočnej imunity sa podanie druhej dávky vakcíny odporúča každému. Výnimku tvorí skupina ľudí, ktorým sa po podaní očkovacej látky rozvinula závažná alergická reakcia – anafylaktický šok. Takáto reakcia sa najčastejšie dostaví do 15 minút po podaní vakcíny.

Očkovanie sa neodporúča v prípade prebiehajúceho akútneho infekčného ochorenia, s teplotou nad 38 °C. Ak druhú dávku nemôžete dostať v určenom termíne, odporúča sa, aby ste ju dostali v čo najkratšom možnom čase. Očkovací cyklus nemusíte znova opakovať od začiatku.

„Ak ste medzi prvou a druhou dávkou prekonali ochorenie COVID-19, v očkovacom cykle môžete pokračovať po 7 dňoch od ukončenia bezpríznakového priebehu ochorenia a po 14 dňoch od ukončenia ochorenia s príznakmi. Veľmi často dostávame otázky o kombinovaní dávok jednotlivých vakcín.“

Momentálne však neexistuje dostatok údajov, na základe ktorých by bolo možné vyvodiť jednoznačné stanovisko o bezpečnosti a účinnosti takéhoto postupu. Kombinovanie dávok vakcín sa skúma v rámci špecializovaných klinických štúdií, výsledky ktorých by mali byť k dispozícii v priebehu týždňov až mesiacov.

Hlavným dôvodom pozastavenia očkovania vakcínou Astra Zeneca je, že očkovacích látok nie je dostatok. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ubezpečil však, že na očkovanie druhou dávkou je odložený dostatočný počet vakcín. Jedným z dôvodov pozastavenia očkovania je podľa ministra aj úmrtie 47-ročnej ženy, ktorá skonala po očkovaní touto vakcínou, úmrtie pritom stále prešetrujú. Lengvarský dodal, že rezort s vakcínou Astra Zeneca v očkovacej schéme naďalej ráta.

„Po zistení presných počtov dodávok vakcín v ďalšom období budeme pracovať na tom, aby mal občan voľný výber vakcín, vrátane neregistrovaných,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva. Tento systém by podľa neho mohol nabehnúť od prvého júna.

„Dovtedy všetci, ktorí sú objednaní na prvú dávku vakcíny od Astra Zenecy, dostanú Pfizer,“ dodal Lengvarský.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, MZSR, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá