Pribudlo 246 nakazených, Lengvarský povedal ako Slovensko vyrieši medzinárodný trapas s očkovacími certifikátmi
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 246
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 836
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 246
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 836
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 455 553 za predchádzajúci deň pribudlo 18 255 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 692 237 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 080 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 246 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 180 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 4,22 % z 5 836 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,32 % z 56 846 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (52), nasleduje Prešovský (44), Košický (34), Banskobystrický (27), Trenčiansky (26), Trnavský (26), Nitriansky (23) a Bratislavský (14). Je medzi nimi 127 mužov a 119 žien. Celkový počet nakazených mužov je 185 275 a žien 202 863.
V nemocniciach je hospitalizovaných 796 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 672 ľudí. Na JIS je 81 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 90 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 14 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 262 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 405.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 778 680 pričom takto bolo pozitívne testovaných 388 138 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 34 564 195, z čoho bolo pozitívne testovaných 382 742 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 723 550. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Slovensko vypadlo z dohody
Kým Česko sa medzičasom dohodlo s Poľskom, Maďarskom, Rakúskom a Nemeckom na vzájomnom uznávaní potvrdenia o očkovaní, Slovensko z dohody vypadlo. Dôvodom je chýbajúci národný očkovací certifikát v jednotnej podobe.
Vzniknutú situáciu hasí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý oznámil, že každý slovenský občan, ktorý bol zaočkovaný, sa vo veľmi krátkom čase stane majiteľom „prechodného“ certifikátu a od 26. júna aj štandardného európskeho Green Passu. Na zverejnenom videu o tom ubezpečuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Ako dopĺňa, Slovensko sa ako člen Európskej únie dohodlo, že 26. júna zavedie spoločné európske Green passy. V stredoeurópskom priestore však zároveň vznikla iniciatíva skoršieho otvárania hraníc na základe vzájomného uznávania národných certifikátov.
„Samozrejme, v skorej dobe tak urobíme aj my. Môžem všetkých ubezpečiť, že občania, ktorí budú zaočkovaní, už tento týždeň dostanú takýto dokument, ktorý bude samozrejme platný pri prechode hraníc s krajinami, ktoré s nami susedia,“ uviedol minister. Stále pritom platí, že takéto potvrdenie si môžu vypýtať od svojho všeobecného lekára a čoskoro ho bude možné získať aj z databáz rezortu zdravotníctva.
Slovenský europoslanec Michal Šimečka upozornil, že sa s ostatnými europoslancami ešte koncom apríla obrátili s problematikou certifikátov na vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí). Šimečka pripomenul, že Slováci dostávajú chaotickú zmes desiatok rôznych potvrdení o očkovaní.
„Chýba anglický preklad, líši sa formát aj rozsah údajov, na niektorých miestach dokonca odmietajú dať pečiatku a podpis,“ napísal na sociálnej sieti.
Preto podľa neho Slovensko vypadlo z dohody, pričom okolité krajiny si už od minulého víkendu vzájomne uznávajú potvrdenia. „Je to ďalšie zo zbytočných zlyhaní vlády, ktoré komplikuje život našim občanom pri cestách do zahraničia,“ doplnil.
Europoslanci sa Remišovej pýtali, ako sa Slovensko pripravuje na digitálne zelené certifikáty. „Veronika Remišová nás ubezpečila, že na implementácii digitálnych preukazov štátne orgány pracujú, ale bližšie informácie nechce komunikovať, kým nebude všetko pripravené,“ skonštatoval Šimečka.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCZI, SITA, TASR, korona.gov.sk