Ľudia otupejevjájú a môže za to alkohol. Ukázalo sa, že aj minimálne množstvo je pre mozog škodlivé

  • Rozsiahla štúdia vo Veľkej Británii dokázala, že aj malé množstvo alkoholu má negatívny vplyv na mozgovú činnosť
  • Alkohol negatívne vplýva na celý mozog, nie len na konkrétne oblasti
  • Do štúdie sa zapojilo 25 378 ľudí
alkohol drink
Unsplash/ Kelly Sikkema, Unsplash/ Louis Hansel
  • Rozsiahla štúdia vo Veľkej Británii dokázala, že aj malé množstvo alkoholu má negatívny vplyv na mozgovú činnosť
  • Alkohol negatívne vplýva na celý mozog, nie len na konkrétne oblasti
  • Do štúdie sa zapojilo 25 378 ľudí

Na Slovensku už stáročia koluje názor, že pohár vína je prospešný pre zdravie. Odborníci, ktorí danú problematiku študujú, označujú dané tvrdenia za mýtus. Hlas „ľudových“ liečiteľov je však stále silnejší. Najnovšia štúdia ich ale ľahko vyvedie z omylu. Dokázalo sa v nej, že aj malý dúšok vína škodí tvojmu mozgu. 

Štúdia sa konala vo Veľkej Británii, zúčastnilo sa jej 25 378 ľudí. Predmetom skúmania bol vplyv alkoholu na mozog. Ako informuje denník The Guardian, vedci zistili, že konzumácia alkoholu má negatívne dôsledky na mozgovú činnosť. Štúdia dokazuje, že čím viac alkoholu vypijeme, tým je objem mozgovej hmoty nižší. 

https://www.startitup.sk/alkohol-je-cestou-do-zahuby-toto-sa-deje-v-tvojom-mozgu-ked-si-myslis-ze-po-pohariku-ti-je-lepsie/

V štúdii sa ďalej ukázalo, že pre mozog neexistuje bezpečné množstvo skonzumovaného alkoholu. Laicky povedané – aj malé množstvo alkoholu negatívne ovplyvňuje mozgovú činnosť. „Neexistuje žiadna hranica, ktorá značí, koľko alkoholu škodí, a teda – akékoľvek množstvo je zlé,“ uviedla hlavná autorka štúdie Anya Topiwala.  

Šedá hmota „bledne“ 

V štúdii sa preukázalo, že alkohol negatívne vplýva najmä na šedú hmotu. Ukázalo sa, že čím bol objem skonzumovaného alkoholu za týždeň vyšší, tým bola nižšia hustota šedej hmoty. Alkohol má ovplyvňovať až 0,8 % zmeny objemu šedej hmoty. I keď sa to môže zdať ako nízke číslo, napríklad cigarety či nadváha ovplyvňujú šedú mozgovú hmotu štvornásobne menej. 

Tolerancia alkoholu za volantom nula celých nula celých nula nula je na Slovensku minulosťou. Vie o tom však málokto

Anya Topiwala, hlavná autorka štúdie, ďalej upozorňuje, že „zasiahnutý je celý mozog, nie len jeho konkrétne oblasti“. Vedci napríklad spozorovali negatívny účinok alkoholu na bielu hmotu. V štúdii sa nepreukázalo, že by určitý druh alkoholu predstavoval menšie riziko pre mozog. Je teda úplne jedno, či si milovník vína alebo obľubuješ pivo, tvojmu mozgu škodia všetky druhy alkoholu rovnako. 

Alkohol je, žiaľ, najlepším kamarátom veľkého množstva Slovákov

Slováci za rok 2020 vypili podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat 12 litrov čistého alkoholu na hlavu. Podľa prieskumu OECD užijú muži ročne 17,4 litra čistého alkoholu na obyvateľa, zatiaľ čo ženy vypijú ročne približne 5,3 litra na obyvateľa. Na alkohol Slovák minie približne 2,3 % celkových výdavkov domácnosti.  Z výskumu tiež vyplýva, že najradšej doma popíjame pivo (80 %), nasleduje víno (12 %) a najmenej sú konzumované liehoviny (8 %).

Slováci sú v pití alkoholu na prekvapivej priečke, ukazuje čerstvá štatistika. Česko je už tradične vysoko

Z prieskumu OECD vyplýva, že 36,2 % dospelých Slovákov má raz za mesiac sklony k nadmernému užitiu alkoholu. Ďalej sa ukázalo, že ženy, ktoré majú vysokoškolský titul, majú až o 30 % väčšie sklony k nárazovému užívaniu alkoholu. Na Slovensku je problémom aj užívanie alkoholu u mladistvých. Z daného prieskumu vyplýva, že približne 21b % dievčat a 23 % chlapcov vo veku 15 rokov bolo pod vplyvom alkoholu najmenej dvakrát v živote. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian , Medrxiv, OECD, Eurostat

Najnovšie videá

Trendové videá