Česká spoločnosť vyvíja vakcínu proti koronavírusu. Určená ale nebude pre ľudí, ale pre domácich miláčikov
- Česká spoločnosť vyvíja vakcínu proti koronavírusu
- Vakcína nebude určená pre ľudí, ale pre zvieratá
- V Rusku už vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá zaregistrovali
- Česká spoločnosť vyvíja vakcínu proti koronavírusu
- Vakcína nebude určená pre ľudí, ale pre zvieratá
- V Rusku už vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá zaregistrovali
Česká spoločnosť Bioveta vyvíja vakcíny proti COVID-u 19. Vakcíny však nie sú určené pre ľudí, ale pre zvieratá – konkrétne pre mačky a psy. Spoločnosť už získala od Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) potrebné povolenie na manipuláciu so SARS-CoV-2. Informoval o tom portál Idnes.cz.
Česká spoločnosť reagovala na potenciálnu hrozbu prenosu koronovarísu zo zvieraťa na človeka. „Prenos infekcie covidu-19 na psy a mačky žijúce v domácnostiach s nakazeným človekom bol už preukázaný v niekoľkých krajinách sveta. Práve vakcína, na ktorej chce spoločnosť Bioveta pracovať, má tomuto prenosu zabrániť,“ povedala pre Idnes.cz. vedúca úseku reklamy a podpory predaja Barbora Heliová.
Upozornila, že u nakazených zvierat by mohlo dôjsť k tvorbe nových mutácií, ktoré by mohli byť prenosné. Vakcíny, ktoré spoločnosť vyrába, by mali byť určené predovšetkým pre mačky a psy. Ako dodáva portál Idnes.cz, vylúčené nie je ani aplikovanie vakcíny u iných domestikovaných šeliem.
„Zvieratá sú síce často bezpríznakové, ale môžu sa vyskytovať aj klinické príznaky ochorenia, napríklad horúčka, kašeľ, zvracanie či hnačka,“ vysvetľuje zástupca riaditeľa Vladimír Vrzal.
Rusi sú zase o krok vpred
Česi ale nie sú zďaleka prví, ruské úrady vakcíny proti koronavírusu určenú pre zvieratá zaregistrovali ešte v marci. Ako informuje TASR, danú vakcinačnú látku vyvinuli „odborníci z ruskej Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor)“.
„Rusko zaregistrovalo Carnivak-Cov, sorbátom inaktivovanú vakcínu proti koronavírusovej infekcií pre mäsožravé zvieratá… Ide o prvý a zatiaľ jediný produkt na svete proti ochoreniu COVID-19 u zvierat,“ pýšil sa zástupca riaditeľa Rosseľchoznadzoru. Citovala ho agentúra TASS.
Klinické testy danej vakcíny sa začali v októbri 2020. Preukázalo sa, že po podaní vakcíny sa u psov, mačiek, noriek a líšok vytvorili protilátky. Vakcína sa stala populárnou, záujem o ňu prejavili aj iné štáty, napríklad Grécko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko či Irán.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Idnes.cz, TASR