PRIESKUM: Zbúrať Dom odborov chce väčšina Bratislavčanov, na Trnavskom mýte vyhráva Nový Istropolis

  • Až 4 z 5 Bratislavčanov sú za odstránenie starého Domu odborov Istropolis a vybudovanie Nového Istropolisu
  • Najviac chcú komunistickú stavbu zachovať staršie generácie, bojujú za ňu aj aktivisti
  • Nový Istropolis chce Trnavské mýto prekopať od základu, pribudne aj o 50 % viac zelene
istr2
Immocap
  • Až 4 z 5 Bratislavčanov sú za odstránenie starého Domu odborov Istropolis a vybudovanie Nového Istropolisu
  • Najviac chcú komunistickú stavbu zachovať staršie generácie, bojujú za ňu aj aktivisti
  • Nový Istropolis chce Trnavské mýto prekopať od základu, pribudne aj o 50 % viac zelene

Na prvý pohľad by sa zdalo, že projekt Nový Istropolis, ktorý má nahradiť chátrajúcu budovu Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte, je poriadne kontroverzný. Zatiaľ čo na sociálnych sieťach sú reakcie na Nový Istropolis prevažne pozitívne, médiá občas píšu o rôznych iniciatívach aktivistov, ktorým sa zámer nepáči.

Pri priestoroch a stavbách, ktoré slúžia primárne verejnosti, by sa však malo prihliadať práve na verejnú mienku. A ako vyplýva z prieskumu agentúry ISPOS, drvivá väčšina Bratislavčanov má na pripravovaný projekt pozitívnu mienku a k Novému Istropolisu sa stavia pozitívne.

Čo chce Bratislava?

Podľa prieskumu IPSOS na vzorke 1 004 Bratislavčanov je až 82 % opýtaných za odstránenie starého komplexu a vybudovanie Nového Istropolisu, ktorý zachová hodnotné umelecké prvky pôvodnej stavby. Bežná verejnosť je tak Novému Istropolisu naklonená, zvyšok volí starý Dom odborov, a to najmä kvôli kultúrnej hodnote.

 

Immocap však nemá v úmysle starý Dom odborov vymazať z existencie, práve naopak. Nový Istropolis má vychádzať z architektonického odkazu starého objektu, zastaralý verejný priestor však posunie na nový level. Vo finále by tak mali byť spokojní aj tí, ktorým starý Dom odborov prirástol k srdcu.

zdroj: Immocap – Architekti Nového Istropolisu si na verejných priestoroch v exteriéri dali záležať minimálne tak, ako na interiéri. Trnavské mýto by tak mohlo konečne ožiť.

Nový Istropolis v skratke

Hlavným cieľom developera je nadviazať na architektonickú hodnotu, ktorú Dom odborov dnes Bratislave prináša. Nový Istropolis preto bude formou, farbami aj materiálmi pripomínať pôvodnú budovu, ktorá aktuálne chradne na vstupnej bráne do centra mesta.

Bratislava má šancu, ktorú nesmie premeškať: Nový Istropolis môže zachrániť Trnavské mýto

Na pomoc si zavolali špičkové medzinárodné architektonické štúdiá KCAP a Cityförster, ktoré sa zamerali na prepojenie budovy s okolitým verejným priestorom. Pôvodnú architektonickú hodnotu doplnili o princípy holandskej školy, ktoré sú podčiarknuté veľkorysým množstvom zelene a verejnými prvkami ako lavičky či fontána alebo umelecké diela. Exteriér s interiérom bude prepájať aj presklená fasáda.

zdroj: Immocap – Rozľahlá zeleň a stovky štvorcových metrov použiteľného priestoru. Obe dnes pred starým Istropolisom akútne chýbajú.

„Silným okamihom v projekte je aj foyer, no nie je len obyčajným vstupom do divadla či koncertnej sály, ale stáva sa obývačkou mesta – prídete si sem posedieť pri umeleckých kúskoch, na kávu alebo sa stretnete s klientom,“ uzatvára Jeroen Dirckx z holandského architektonického štúdia KCAP, ktoré je spolu s nemeckým štúdiom Cityförster autorom návrhu projektu Nový Istropolis.

Významným aspektom dnešných developerských projektov je aj ekológia. Nový Istropolis je plne energeticky efektívny a v súlade s dnešnými enviromentálnymi princípmi. Samozrejmosťou je aj zelený park. Immocap chce do celého priestoru investovať približne 250 miliónov eur.

  • verejných priestorov s prístupnou zeleňou bude oproti súčasnosti až o 50 % viac
  • zväčší sa hlavné námestie pred kultúrno-kongresovým centrom
  • v projekte bude opätovne integrovaná fontána Pavla Mikšíka z existujúceho Domu odborov, aj stožiare a lampy vonkajšieho osvetlenia a vlajkosláva Jozefa Vachálka
  • zachovaná bude aj vzácna vitráž Milana Dobeša z existujúceho Domu odborov
  • okrem adaptácie ďalších umeleckých diel sa vo foyer objaví citácia podhľadu stropu z existujúceho Domu odborov
  • využitý bude aj kubánsky mramor z vonkajšieho obloženia existujúceho Domu odborov, ktorý v súčasnosti prechádza podrobným technickým auditom

zdroj: Immocap – Sofistikovaná holandská architektúra má reprezentovať najdôležitešie kongresové centrum na Slovensku.
zdroj: Immocap

Kultúrne a kongresové centrum Nový Istropolis

Nový Istropolis sa má skladať zo 7 objektov, v ktorého srdci bude hlavná budova, moderné Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). To, že Bratislave takéto centrum chýba, si Bratislavčania po niekoľkoročnej snahe občianskeho združenia uvedomili približne pred rokom – štát súhlasil a prisľúbil pomoc do výšky 60 miliónov eur na jeho výstavbu.

Hlavná sála s dvoma balkónmi bude pozostávať z modulárnych častí a bude sa dať predeliť vertikálnymi akustickými stenami na tri rôzne fóra na dvoch podlažiach – dve na prízemí a jedno na balkóne. Hlavná sála tak ponúkne organizátorom flexibilitu a rozmanitosť, a zatiaľ čo na jednom fóre sa môže konať konferencia, na ďalších môže simultánne prebiehať koncert alebo filmová projekcia.

Návrh novej sály z dielne londýnskeho svetoznámeho štúdia Charcoalblue počíta s výrazným navýšením kapacity sály. Kým do hlavnej sály aktuálneho Domu odborov sa zmestí niečo cez tisíc divákov, britskí experti navrhujú sálu až pre 3 000 sediacich a v kombinácii sedenie a státie sa zmestí viac ako 5 000 ľudí. Samotný systém sedenia bude možné variabilne kombinovať, zdvíhať a presúvať podľa typu podujatia, aby vedela sála pojmúť čo najviac návštevníkov.

Nový Istropolis bude disponovať sálou, ktorá bude výnimočná aj pre celú strednú Európu, lebo nám záleží, aby sme Bratislavu posunuli na úroveň európskych metropol. Veríme, že aj vďaka tomu sa do hlavného mesta podarí prilákať zaujímavé špičkové podujatia, ktoré budú stimulom nielen pre ekonomiku mesta a krajiny, ale prinesú aj nové inšpirácie a zážitky,“ povedal Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap.

Prečo je to dôležité? Bratislava aktuálne nemá reprezentatívny priestor pre stretnutia na vysokej úrovni. Či už ide o vysoko postavený biznis, vedu či geopolitiku, ktoré by si v kultúrno-kongresovom centre usporadúvali podujatia, takíto návštevníci sú podľa ekonómov veľmi špecifickí a najmä hodnotní pre miestny cestovný ruch, keďže patria medzi bonitnú ekonomickú skupinu.

Moderné kultúrne-kongresové centrum Nový Istropolis, ktoré má ambíciu stať sa Národným kultúrnym a kongresovým centrom, môže na Trnavskom mýte stáť a fungovať už o 5 rokov.

zdroj: Immocap – Národné kongresové a kultúrne centrum.
Prečo je lepšie starý Dom odborov Istropolis zbúrať?
  • súhlasia s tým Bratislavčania, viac ako 82 % je za
  • objekt je v katastrofálnom stave a nie je možné ho rekonštruovať; dispozične nezodpovedá požiadavkám na moderné centrum a je plný toxického azbestu
  • zanedbaný verejný priestor, ktorý ponúka Dom odborov, skrátka nezodpovedá štandardom moderného európskeho mesta – snažiť sa zachraňovať budovu v kontexte otrasného exteriéru je šialené
  • Dom odborov slúžil pre zjazdy Komunistickej strany Slovenska a je odstrašujúcim príkladom totalitného režimu, ktorý obmedzoval ľudské práva a slobody

Nový Istropolis sa tak Bratislavčanom páči a drvivá väčšina ho s radosťou vymení za chátrajúcu opachu z čias komunizmu. Vyzerá, že Nový Istropolis svoju víziu komunitného priestoru naplní – prednedávnom odhalil aj dve nové námestia, mestské a komunitné vo vnútrobloku, ktoré doplnia hlavné pred priestorom. Okolitý priestor bude navyše zónou bez áut.

Najnovšie videá

Trendové videá