Výrobca Sputnika V označil stanovisko ŠÚKL-u za falošné správy. Sám pritom šíri klamstvá a dezinformácie
- Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V Gamalejov inštitút je známy svojou komunikáciou na sociálnej sieti Twitter
- Okrem toho, že od nákupu vakcín tvrdí, že vakcína je registrovaná v SR šíri aj ďalšie dezinformácie a nepravdivé informácie
- Vo svojich príspevkoch napáda vedcov, regulačné úrady aj konkurenciu
- Sputnikom sa na Slovensku budeme očkovať už čoskoro. Heger prezradil dátum
- Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V Gamalejov inštitút je známy svojou komunikáciou na sociálnej sieti Twitter
- Okrem toho, že od nákupu vakcín tvrdí, že vakcína je registrovaná v SR šíri aj ďalšie dezinformácie a nepravdivé informácie
- Vo svojich príspevkoch napáda vedcov, regulačné úrady aj konkurenciu
- Sputnikom sa na Slovensku budeme očkovať už čoskoro. Heger prezradil dátum
Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V Gamalejov inštitút je známy svojou komunikáciou na sociálnej sieti Twitter. Okrem toho, že od nákupu Sputniku Igorom Matovičom tvrdí, že vakcína je riadne registrovaná na Slovensku, šíri aj ďalšie dezinformácie a nepravdivé informácie. Upozornil nato portál InfoSecurity.
Za falošné správy označil ŠUKL aj Denník N
Výrobca Sputniku na sociálnej sieti označil aj stanovisko ŠUKL-u a článok Denníka N za falošné správy a agresívnym tónom ich napádal. Rovnako postupoval aj pri brazílskom regulačnom úrade Anvisa, ktorému sa Rusi dokonca vyhrážali žalobou. Twitterový účet pritom preukázateľne šíri dezinformácie napríklad štatistiku z Maďarska, ktorú označili vedci za propagandu.
Gamalejov inštitút tiež očierňuje iné spoločnosti vyrábajúce vakcíny, pričom zdôrazňuje zdravotné rizika vakcín a tvrdí, že jeho vakcína je bezpečná. „Na rozdiel od iných vakcinačných platforiem neexistujú žiadne dlhodobé štúdie bezpečnosti pre novo vyvinuté vakcíny mRNA,“ napáda twitterový účet vakcíny na báze mRNA Pfizer či Modernu.
Pourážal aj vedcov
Okrem toho sa pustí do ostrej konfrontácie aj s vedcami, ktorí ho nejakým spôsobom kritizujú. Po správach Anvisy, že Sputnik V môže obsahovať adenovírus, ktorý je schopný replikácie, napísala americká virologička Angela Rasmussen, že vakcína je nebezpečná. Ľudia s oslabenou imunitou by mohli dokonca aj zomrieť.
Twitterový účet po chvíľke zareagoval a obvinil virologičku z falošných správ. Po ostrej výmene názorom medzi vedkyňou a účtom Sputnika virologička napísala: „Nechystám sa ani zapojiť do propagandistickej kampane na zvýšenie profilu Sputniku na úkor konkurencie, ale môžem povedať, že to poškodzuje svetové snahy o očkovanie.“
Účet manipuluje aj dátami o vlastnej účinnosti, a tvrdí, že ruská vakcína je účinná na 97,6 %. Dokonca na 100 % efektívna pri predchádzaní závažného priebehu či úmrtia. Dáta, ktoré by dokazovali tvrdenia Sputniku chýbajú, Rusi postupujú mimoriadne netransparentne, keď neboli schopní dodať ani potrebné dáta regulačným úradom na Slovensku alebo v Brazílii.
„Prichádza dnešná antivaxerská propaganda od výrobcu vakcín? Bohužiaľ áno. Výrobca vakcíny Sputnik V tweetuje absolútne nezmyselné štatistiky v snahe spochybniť bezpečnosť vakcín od svojich konkurentov,“ uvádza Carl Bergstrom, profesor z Washingtonskej univerzity na správanie Sputniku V.
Kremeľ využíva podobné taktiky často
Kremeľ je tiež známy svojou antivakcinačnou kampaňou, ktorá mierila na konkurentov Sputnika, najmä na vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Ruská štátna televízia vysielala príspevky, podľa ktorých sa človek po zaočkovaní AstaZenecou zmení na opicu.
To, že ruská propaganda cielila na vakcíny pre Staritup potvrdil v rozhovore aj riaditeľ Stratpolu Matej Kandrík. „Áno, objavujú sa a niektoré môžeme nájsť aj na facebookovej stránke ruskej ambasády na Slovensku. Napríklad v nedávnom príspevku tvrdili, že vakcíny od spoločnosti Pfizer spôsobujú masové úmrtia. Čo samozrejme nekorešponduje s realitou, ale táto informácia sa šíri. Potom je tu, samozrejme, sieť webových stránok, portálov a profilov na Facebooku, ktoré tieto správy zdieľajú a preberajú. Vakcíny sú kontinuálne napádané,“ vysvetlil Kandrík.
Očkovať sa Sputnikom V budeme od 1. júna
Ruskou vakcínou sa pritom budú môcť občania SR zaočkovať už čoskoro. Od 1. júna by sa malo dať na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V. Čaká sa už len na finalizáciu online objednávacieho systému. Informoval o tom v pondelok na tlačovom brífingu premiér Eduard Heger. Zároveň dodal, že na mimoriadne zasadnutie Európskej rady ide s tým, že Slovensko víta záväzok Európskej únie (EÚ) podporovať vakcínami aj chudobnejšie krajiny. Z hľadiska bezpečnosti únie by to ale mali byť podľa Hegera predovšetkým susediace štáty s hranicami EÚ.
Zdroj: InfoSecurity