Miliónový „plávajúci park“. Takúto atrakciu svet ešte nevidel, postavená je na betónových tulipánoch
- Výstavba Little Island stála neuveriteľných 260 miliónov dolárov
- Stavba vznikla z popudu mediálneho magnáta Barryho Dillera
- Nachádza sa na rieke Hudson v New Yorku
- Výstavba Little Island stála neuveriteľných 260 miliónov dolárov
- Stavba vznikla z popudu mediálneho magnáta Barryho Dillera
- Nachádza sa na rieke Hudson v New Yorku
Na rieke Hudson v západnom New Yorku po siedmich rokoch otvorili nový plávajúci park s názvom Little Island. Stojí na pilieroch pripomínajúcich obrovské biele tulipány.
Kvety, stromy, stánky s občerstvením či amfiteáter stoja na neuveriteľných 132 betónových pilieroch. Stĺpy majú rôznu výšku a park s rozlohou jedného hektára, kde sa nachádza množstvo kľukatých chodníkov, má vyzývať ľudí k objavovaniu nových zákutí. Informoval o tom portál CNN Travel.
Welcome to New York City’s “Little Island” — we’re exploring the Big Apple’s unique new landmark! pic.twitter.com/EkQhRSxr3a
— Good Morning America (@GMA) May 20, 2021
Súčasťou je aj amfiteáter
Každý betónový „tulipán“ vyrobili v Greenwichi v štáte New York a na miesto ich prepravili po rieke Hudson. „Nachádzajú sa tam rôzne výhľady na mesto, na vodu či na celú krajinu. Pri pohybe po tomto priestore vstrebáte rôzne zážitky,“ povedala pre Bloomberg riaditeľka parku Trish Santini.
Little Island podľa nej od polovice budúceho mesiaca ponúkne aj zábavu vo forme hudobných, divadelných a tanečných vystúpení. Do amfiteátra sa zmestí až 687 divákov.
Ostrov bol podľa Reuters postavený na pilieroch bývalého móla, ktoré je s Manhattanom spojené chodníkom, ktorý privedie návštevníkov z módnej štvrti Meatpacking District. Ide o miesto, odkiaľ vyštartoval luxusný zaoceánsky parník Lusitania, ktorý bol potopený nemeckou ponorkou v roku 1915, zahynulo na nej 1 198 osôb.
Štedrý sponzor
Little Island bude otvorený celoročne od šiestej hodiny ráno do jednej v noci. Zatiaľ na ňom bude môcť byť naraz 800 ľudí. Správcovia chcú kapacitným obmedzením zabezpečiť bezpečnosť. Do parku je možné vstúpiť cez dva rozľahlé mosty. Túto jedinečnú stavbu navrhol anglický architekt Thomas Heatherwick, ktorý je aj autorom neďalekej rozhľadne Vessel v novo vznikajúcej štvrti Hudson Yards, alebo napríklad aj londýnskej húsenice Rolling Bridge.
Stavba vznikla z popudu mediálneho magnáta Barryho Dillera, ktorý ju aj z veľkej časti financoval. Okrem 260 miliónov dolárov, ktoré výstavba parku stála, prispela Dillerova rodinná nadácia aj ďalšími 120 miliónmi na prevádzku parku na najbližších 20 rokov.
New York City a štát New York prispeli na výstavbu a prevádzku ďalšími 21 miliónmi dolárov. S výstavbou sa začalo v roku 2014, bolo proti nej však vznesených niekoľko žalôb. Kritici uvádzali, že do plánov nebola zahrnutá verejnosť a nové mólo by mohlo ohroziť miestnu vodnú faunu a flóru.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN Travel, Bloomberg, Reuters