Vedci odhalili ďalšiu rizikovú skupinu. Ak do nej patríš, máš o 51 % väčšiu šancu, že chytíš koronavírus
- Nová štúdia odhalila, že ženy trpiace syndróm polycystických vaječníkov – majú vyššie riziko nákazy koronavírusu
- Syndrómom trpí 5 až 10 % žien v plodnom veku
- Odborníci navrhujú, aby bol syndróm zaradený medzi rizikové faktory pre COVID-19
- Nová štúdia odhalila, že ženy trpiace syndróm polycystických vaječníkov – majú vyššie riziko nákazy koronavírusu
- Syndrómom trpí 5 až 10 % žien v plodnom veku
- Odborníci navrhujú, aby bol syndróm zaradený medzi rizikové faktory pre COVID-19
S pandémiou koronavírusu bojujeme už viac ako rok a napriek tomu existuje ešte veľa nezodpovedaných otázok. Na niektoré sa dozvedáme odpovede postupne, na ďalšie ešte odpovede nepoznáme. To isté platí o rizikových skupinách, ktoré sa postupne rozširujú. Spočiatku sa predpokladalo, že rizikoví sú najmä pacienti s vyšším vekom. Neskôr sa k ním pridali pacienti s chronickými chorobami alebo obezitou.
Dnes už vieme, že vyššie riziko nesú aj ľudia, ktorí sú fyzicky neaktívni a teraz nová štúdia odhalila ďalšiu rizikovú skupinu. Sú ňou ženy, ktoré trpia syndróm polycystických vaječníkov alebo PCOS prípadne PCO. Upozornila na to CNN.
Riziko odhalila nová štúdia publikovaná v časopise Európskej endokrinologickej spoločnosti. Tieto ženy v porovnaní s ostatnými ľuďmi v ich skupine (na základe veku alebo pohlavia) nemali žiadne komorbidity – tie sú totiž oficiálne vedené ako rizikové. Mnohé z nich sú zdravé a mladé ženy.
PCOS postihuje 5 až 10 % žien
Portál Lekár.sk uvádza, že syndróm postihuje 5 až 10 % žien v plodnom veku, a to najčastejšie od 15 do 44 rokov. Ženy, ktoré ním trpia majú nerovnováhu hormónov, ktorá môže viesť k nepravidelnému menštruačnému cyklu, silnému krvácaniu počas menštruácie, cystám na vaječníkoch, nerovnomernému ochlpeniu, problémom so spánkom, hmotnosťou alebo otehotnením. Polycystické ováriá bývajú častou príčinou neplodnosti. Ženy tiež môžu mať vysokú hladinu mužského hormónu androgénu.
„PCOS je úplne podceňovaný. Je považovaný za nejaký reprodukčný problém, ktorý nie je klinicky relevantný. Je to však úplne nesprávne… Na pacientov je potrebné pozerať ako na vysoko rizikovú populáciu,“ uviedol Wiebke Arlt, riaditeľ Inštitútu pre metabolizmus a systémový výskum na University of Birmingham vo Veľkej Británii pre CNN, ktorý sa na výskume podieľal.
CNN uvádza, že viac ako polovica pacientiek s PCOS má cukrovku, ktorá sa prejaví do 40 rokov. Až 80 % žien, ktoré trpia syndrómom majú nadváhu. Majú tiež vyššie riziko inzulínovej rezistencie, srdcových chorôb a rakoviny maternice. Mnoho z nich má vysoký krvný tlak a nízku hladinu vitamínu D. Tieto komplikácie PCOS sú tiež spojené s vyšším rizikom závažného priebehu koronavírusu.
Syndróm by mal byť zahrnutý do rizikovej skupiny, tvrdí vedkyňa
Odborníci tvrdia, že PCOS je dlhodobo prehliadaný a nielen počas pandémie. „Mojou radou je, že by bolo potrebné zahrnúť ženy s PCOS do potenciálne vysokej rizikovej skupiny,“ povedala doktorka Katherine Sherifová, vedúca oddelenia zdravia žien na lekárskej fakulte Jeffersonovej univerzity a popredná odborníčka na PCOS, ktorá do výskumu nebola zahrnutá. Dodala, že ak Anthony Fauci (známy imunológ a poradca Bieleho domu pozn. red.) povedal: „Musíte sa pozrieť na vysoko rizikové skupiny, ako je PCOS.“ Ľudia by podľa nej mali tomu venovať viac pozornosti.
Podľa Arlta a Sherifovej je syndróm často zľahčovaný a uvádza sa len ako porucha vaječníkov. PCOS pritom ovplyvňuje celé telo a podľa Arlta ide o „celoživotné metabolické ochorenie“. „Čím vyššie je metabolické riziko, tým vyššie je riziko ťažkého priebehu koronavírusu,“ uviedol Arlt. „Ľudia sa zaoberali obezitou a cukrovkou typu 2, hypertenziou a srdcovými chorobami, ale na PCOS sa systematicky nepozerali. Pretože to jednoducho nepovažujú za metabolický rizikový faktor. To by sme chceli zmeniť.“
Ženy s PCOS majú 51 % vyššiu šancu nákazy
Arlt a jeho ďalší kolegovia z University of Birmingham vo Veľkej Británii zistili, že ženy s PCOS majú o 51 % vyššiu šancu na potvrdenú alebo domnelú infekciu COVID-19 ako ženy bez nej. Retrospektívna kohortná štúdia zahŕňala obdobie prvej vlny pandémie COVID-19 vo Veľkej Británii.
„Vyššia pozorovaná náchylnosť na infekciu COVID-19 (26 %) v skupine s PCOS pretrvávala aj po úprave, podľa jednotlivých kardio-metabolických rizikových faktorov, o ktorých je známe, že sú spojené v rámci PCOS a ktoré boli nedávno priamo spojené so zvýšenou citlivosťou na COVID-19 vrátane obezity, zhoršenej regulácie glukózy a prebytku androgénu,“ píšu vedci v štúdii.
Vedci vykonali štúdiu pomocou záznamov o zdravotnej starostlivosti od januára do júna 2020 a identifikovali viac ako 21 000 pacientov s PCOS a kontrolnú skupinu s viac ako 78 000 pacientmi.
Zdroje: CNN, European Society of Endocrinology, Lekár.sk