Firma ponúka možnosť investovať do akcií aj 13-ročným deťom. Akurát ich naučíme zadlžovať sa, varujú experti
- Obchodovanie s akciami nie je ničím novým
- Novinkou je však poskytovanie tejto možnosti mladistvým
- Obchodovanie s akciami nie je ničím novým
- Novinkou je však poskytovanie tejto možnosti mladistvým
Agentúra Reuters informovala, že spoločnosť Fidelity Investments v utorok spustila bezplatný sprostredkovateľský účet pre 13- až 17-ročných ľudí, ktorý im umožní obchodovať s akciami prostredníctvom mobilnej aplikácie. Spoločnosť sa tak snaží hneď v počiatkoch zachytiť ďalšiu generáciu investorov.
Rodičia si deti skontrolujú
Účty Fidelity Youth Account sú tak prvými sprostredkovateľskými účtami, určenými výhradne pre dospievajúcich. K dispozícii sú mládeži, ktorých rodičia alebo opatrovníci patria ku zákazníkom Fidelity. Tínedžerom tiež ponúkajú finančné vzdelávanie a nakupovať a predávať môžu iba domáce akcie.
Predtým, než celý plán spustili, účty testovali s deťmi zamestnancov firmy. Od polovice roku 2020, do konca apríla bolo otvorených 759 účtov. CNBC tiež informuje, že rodičia majú možnosť jednotlivé aktivity detí kontrolovať.
Firma sa dokonale prezentuje tým, že je len málo značiek, ktoré by svoju pozornosť venovali aj detským investorom. „Čokoľvek, čo deti inšpiruje ku tomu, aby o téme hovorili alebo sa o ňu zaujímali, je z dlhodobého hľadiska dobré,“ cituje portál CNBC finančného poradcu Toma Henskea.
Čo psychika dieťaťa?
Odborníci, najmä psychológovia, zaujali trocha odlišný postoj. Experti totiž varujú, že ak sa do investovania pustia malé deti, môže to negatívne ovplyvniť zvyšok ich života.
„Hádzať deti do hlbiny, je naozaj riskantný spôsob toho, ako ich naučiť plávať. Ak začnú deti investovať skôr než skutočne pochopia, čo vôbec robia, môžu robiť obrovské chyby. Buď zlyhajú, čo ich do konca života odradí alebo sa im podarí pár šťastných odhadov, kvôli ktorým budú mať o investovaní skreslené predstavy,“ cituje odborníka portál Iprima.
Mnohí však poukazujú aj na negatívny dopad na psychiku detí. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že v dôsledku nesprávnych krokov môžu prísť o ťažko našetrené peniaze. Podľa psychológov to môže mať veľmi negatívny dopad na ich psychiku.
Iprima tiež uvádza, že je výhodou že mladí ľudia nemôžu v tomto prípade obchodovať na pákových burzách. Tam totiž človek narába s požičaným kapitálom, čím by sa mladiství mohli v prípade investičnej chyby dostať do dlhu. Deti tak na Fidelity vždy prídu maximálne o peniaze, ktoré na americkú burzu sami vložia.
Či je však podobný plán správnym a ký bude mať skutočne dopad na tínedžerov, sa ukáže až odstupom času.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNBC, Iprima, Reuters