Známe kúpalisko s unikátnou vodou malo celé roky fungovať nelegálne. Prípad Podhájska rieši polícia ako trestný čin
- Kúpalisko čerpá vodu z vrtu, no už ju nevracia do podzemia
- Zásoby unikátnej vody sa môžu minúť a Slovensko tak príde o jeden zo svojich unikátov
- Z pokuty je napokon trestný čin, kúpalisko malo podľa vyšetrovania inšpekcie životného prostredia čerpať vodu nelegálne
- Kúpalisko čerpá vodu z vrtu, no už ju nevracia do podzemia
- Zásoby unikátnej vody sa môžu minúť a Slovensko tak príde o jeden zo svojich unikátov
- Z pokuty je napokon trestný čin, kúpalisko malo podľa vyšetrovania inšpekcie životného prostredia čerpať vodu nelegálne
Aktualizované: Pôvodne sa na náhľadovom obrázku článku nachádzala ilustračná fotografia, na ktorej bol vyobrazený rezort PLAZA BEACH REZORT. Fotografiu sme bezodkladne po doručení podnetu nahradili za aktuálnu fotografiu, za vzniknutú situáciu sa ospravedlňujeme.
Ešte v auguste 2020 sme ťa informovali, že na kúpalisku v Podhájskej zasahuje polícia. Najnovšie zistenia Inšpekcie životného prostredia ukazujú, že kúpalisko naozaj kradlo vodu zo vzácneho vrtu a navyše nelegálne vypúšťalo odpadovú vodu do miestneho potoka.
Kúpalisko podľa inšpekcie nemá patričné povolenie na odber vody z geotermálneho vrtu a na jeho využívanie v bazénoch. Inšpektorom sa dokonca mali preukázať falošnými povoleniami na čerpanie vody. Polícia sa už prípadom zaoberá a vyšetruje ho ako trestný čin. Informuje o tom rezort životného prostredia.
Kradli vodu celé roky
„Negatívny postoj voči termálnemu kúpalisku v Podhájskej zaujali inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Tí zistili, že toto termálne kúpalisko nemá oprávnenie čerpať vodu z geotermálneho vrtu, ani využívať ju v bazénoch. Taktiež sa preukázalo, že vypúšťali vodu z bazénov, ktorá bola biologicky a chemicky znečistená,“ uvádza ministerstvo na Facebooku s tým, že vo veci konajú orgány činné v trestnom konaní.
Geotermálny vrt v Podhájskej, na ktorý je napojené kúpalisko, patrí štátu. Prevádzkovateľ areálu však štátu podľa informácií ministerstva nič neplatil. Naopak, na kúpalisko vyberal vstupné.
Voda z geotermálneho vrtu je unikátna a jej zásoby nie sú neobmedzené. Vodu z bazénov, ktorá bola znečistená návštevníkmi, však kúpalisko nevypúšťalo vyčistenú späť do podzemia, ale ju jednoducho vylievalo do miestneho potoka Liska. To je samo osebe nebezpečné, keďže ide o slanú vodu, navyše biologicky a chemicky znečistenú.
Povolenie vypršalo
Kúpalisko dostalo povolenie na odber vody z vrtu PO-1 ešte v roku 1992. Horúca voda mala prúdiť cez skleníky v uzavretej sústave a ochladenú vodu využívalo kúpalisko. To následne malo ochladenú a vyčistenú vodu vypúšťať do zeme cez druhý vrt. Toto povolenie však skončilo v roku 1994.
Podľa inšpekcie navyše nešlo o jednu firmu, vodu do bazéna si neoprávnene odčerpávala aj spoločnosť, ktorá prevádzkuje miestny penzión Energy. Voda neprúdila len do slkeníkov, ale aj do nelegálnej výmenníkovej stanice, odkiaľ tečie do bazénov.
„Voda, ktorá odovzdala teplo v skleníkoch, tečie cez potrubie do odplyňovacej stanice, odkiaľ by mala ísť do reinjektážneho vrtu. Opak je však pravdou. Na toto potrubie sú napojení prevádzkovatelia bazénov, ktorí používajú aj ochladenú a odplynenú vodu. Týmto spôsobom je v bazénoch mineralizovaná voda v ideálnej teplote, keďže vyvierajúca má teplotu až 80 stupňov Celzia,“ uvádza v správe inšpekcia životného prostredia.
Ministerstvo tiež upozorňuje, že takýmto spôsobom by sa prameň jedného dňa mohol vyčerpať a prevádzke bazénov by bol koniec.
„Dohľad nad legálnosťou využívania geotermálneho zdroja je nevyhnutný aj kvôli geologickému charakteru podložia v Podhájskej. Ide o uzavretú štruktúru, kde sa voda nedopĺňa z povrchových vôd.
Geotermálna voda z treťohorných morí sa nachádza vo vápencoch, ktoré sú uzavreté v nepriepustnom nadloží a podloží. Tieto zásoby sú vyčerpateľné, a preto je nevyhnutné vracať využitú termálnu vodu ďalším vrtom do podzemia. Inak sa geotermálny zdroj zastaví a nebude sa môcť už nikdy využívať,“ konštatuje rezort.
Stále je otvorené
Termálne kúpalisko Podhájska sa nachádza na juhu Slovenska neďaleko Nových Zámkov a otvorené je celoročne. Návštevníkov kúpaliska tvoria nielen Slováci, ale aj turisti z Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska a iných krajín. Počas letnej sezóny je k dispozícii deväť bazénov a tobogán. Súčasťou termálneho kúpaliska je aj novotvorený Wellness centrum Aquamarin. Celodenný vstup na kúpalisko pre dospelú osobu vychádza na 8 eur.
Inšpektori si posvietili aj na spoločnosť, ktorá využíva geotermálnu vodu na ohrev skleníkov, v ktorých pestuje rajčiny. Firma čerpá vodu z rovnakého vrtu, no prúdi v uzavretom systéme a vracia sa naspäť do podzemia, neporušili teda žiadny zákon.
Zdroje: MŽP, SIZP