Kontroverzný experiment: Našli vedci elixír mladosti? Na myšiach fungoval, človek by sa mohol dožiť aj 120 rokov
- Izraelskí vedci predlžujú život myší o 23%
- Táto metóda môže fungovať aj na ľuďoch
- Izraelskí vedci predlžujú život myší o 23%
- Táto metóda môže fungovať aj na ľuďoch
Izraelskí vedci urobili kontroverzný experiment na myšiach. Väčším prísunom proteínu SIRT6, ktorý pri starnutí ubúda, predĺžili dĺžku života u 250 myší o 23 %. Podľa vedcov táto metóda môže fungovať aj na ľuďoch, uvádza izraelský portál The Times of Israel.
V recenzovanom výskume, ktorý bol uverejnený v časopise Nature Communications, odhalili predĺženú dĺžku života a tiež uviedli, že myši bohaté na tieto bielkoviny boli mladšie a menej náchylné na rakovinu.
„Zmena v strednej dĺžke života je významná, ak si uvedomíte, že ekvivalentný skok v priemernej dĺžke života človeka by spôsobil, že by sme žili v priemere takmer do 120 rokov,“ uviedol profesor Haim Cohen z univerzity Bar-Ilan.
Lieky na „mladosť“?
Hladina proteínu SIRT6 u myší môžu vedci zvýšiť ich genetickou modifikáciou. Zatiaľ čo na zvýšenie aktivity proteínu u ľudí by boli potrebné lieky. Cohenovo laboratórium pracuje na identifikácii takýchto liekov, ktoré by umožnili bezpečné zvýšenie proteínu SIRT6 u ľudí. Je všeobecne známe, že hladiny SIRT6 s vekom klesajú. Ukazuje sa však, že stimulácia produkcie proteínu by mohla byť prospešná.
V roku 2012 sa Cohen stal prvým výskumníkom, ktorý skutočne zvýšil hladinu u zvierat a zvýšil priemernú dĺžku života, a tým spôsobil, že myšie samce žili o 15% dlhšie. Ale tento experiment nemal žiadny vplyv na samice myší.
V najnovšom výskume a v spolupráci s medzinárodnými vedcami vrátane profesora Rafaela de Cabo z Amerických národných inštitútov zdravia bol zaznamenaný skok v priemernej dĺžke života myší aj u samíc. Je to väčšie u myší, ktoré v súčasnosti žijú o 30% dlhšie ako samce z kontrolnej skupiny. Samice myší žijú o 15% dlhšie ako ich náprotivky v kontrolnej skupine.
Pri posudzovaní mladistvosti vedci zistili, že príznakom starnutia u myší je strata schopnosti generovať energiu po krátkom pôste, za ktorý môže odvod energie z tukov a kyseliny mliečnej. Naopak, staršie myši s vysokým SIRT6 mohli ľahko generovať energiu z týchto zdrojov. Okrem toho mali menej cholesterolu, bol menší výskyt rakoviny a dokázali rýchlejšie bežať.
„Tento objav ukazuje, že proteín SIRT6 riadi mieru zdravého starnutia. To vedie k tomu, že zvýšenie jeho aktivity by mohlo starnutie potenciálne spomaliť,“ uviedol Cohen. Poznamenal však, že v súčasnosti neexistujú nástroje, ktorými by sme tento experiment aplikovali na človeka.
„Vyvíjame malé molekuly, ktoré môžu zvyšovať hladinu SIRT6 alebo zvyšovať aktivitu existujúcich množstiev proteínu. Môžu sa v budúcnosti použiť na riešenie problému starnutia,“ dodáva s tým, že výsledky sa môžu ukázať ako úspešné o dva až tri roky.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: timesofisrael.com, nature.com