Zlomia naši hokejisti „českú kliatbu“? Vo viac ako 60 zápasoch sme Čechov porazili iba párkrát

  • Bratské, „federálne“ derby medzi Slovenskom a Českom má vždy špecifický náboj
  • Niet divu, že hovoríme o českom prekliatí
  • Z posledných 6 zápasov sme nevyhrali ani jeden
  • Koľkokrát sme dokázali nad našim susedom vyhrať z vyše 60 vzájomných stretnutí?
Slovensko Česko hokej
TASR/ Jaroslav Novák a TASR/ AP/ Roman Koksarov
  • Bratské, „federálne“ derby medzi Slovenskom a Českom má vždy špecifický náboj
  • Niet divu, že hovoríme o českom prekliatí
  • Z posledných 6 zápasov sme nevyhrali ani jeden
  • Koľkokrát sme dokázali nad našim susedom vyhrať z vyše 60 vzájomných stretnutí?

Cítite sa tu ako zahraničná študentka dobre? Necítite sa tu nejako ukrivdená alebo menejcenne?,“ pýtajú sa v rámci prieskumu na českých univerzitách aj niektorých slovenských študentov. „Len v jednom prípade,“ odpovedá na to Slovenka študujúca geodéziu v Brne.

Pýtajúci sa v tom momente trochu vydesí a chystá sa zapisovať nepríjemnú výpoveď. „Keď hráme Slováci a Česi hokej,“ dodá Slovenka.

Ide o skutočný príbeh. Rivalitu medzi Slovákmi a Čechmi sme si pred pár rokmi v prakticky slovenskom univerzitnom meste Brno vyskúšali aj na vlastnej koži, krčma rozdelená čiarou na slovenskú a českú stranu, ktorá na chvíľu dokázala rozdeliť aj kamarátov a vzbudiť v nich takú rivalitu, akoby mali na ľad nastúpiť oni sami.

Asi takto to vo všeobecnosti vyzerá u mnohých slovenských fanúšikov ľadového hokeja, žiadny zápas neberieme tak osobne ako ten proti našim českým bratom, žiadny nechceme vyhrať tak veľmi, ako práve tento.

zdroj: TASR/ Martin Baumann *** Local Caption *** 83. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji

Bohužiaľ, je to práve s Čechmi, kedy často hovoríme o prekliatí či akejsi fóbii zo súpera, nad ktorým sa nám jednoducho nedarí.

Skúsili sme vypátrať a pozrieť sa na všetky vzájomne zápasy od rozpadu Československa a vypočítať, koľkokrát sme nad našim väčším bratom dokázali uspieť a či je česká kliatba skutočná.

Najvyššia prehra v dejinách a niekoľkoročné čakanie na prvé víťazstvo

Hokej sa hral už za slovenského štátu, ktorý existoval v období druhej svetovej vojny. Aj vtedy sme sa stretli s našimi bratmi, presnejšie s protektorátom Čechy a Morava, ktorý nám v nemeckom Garmisch-Partenkirchen uštedril prehru 0:12. Doposiaľ ide o oficiálne najvyššiu prehru nášho národného hokejového tímu v histórii.

No prejdime skôr do modernejšej, terajšej doby a začnime od 90. rokov, kedy sa cesty našich krajín opäť rozdelili, a tým aj československá hokejová reprezentácia.

Kým českí hokejisti ostali hrať po rozpade Československa naďalej v elitnej hokejovej skupine A, ktorá chodí na majstrovstvá sveta, Slovákov hodili do nižšej C, z ktorej sme sa museli postupne prebojovať. Mnohí Slováci i samotní vtedajší hokejisti to dodnes označujú za krivdu a v podstate máme ďalší dôvod naviac, prečo tým Čechom ukázať, že aj my na Slovensku vieme hrať hokej.

zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Keďže prvé dva roky sme sa museli cez tímy ako napríklad aj Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko či dokonca Holandsko prebojovávať do elitnej kategórie, na majstrovstvách sveta sme sa Čechmi stretli až o čosi neskôr.

No už v 1994, teda druhý rok samostatnosti, sme na seba narazili prvýkrát na inom, ešte väčšom, medzinárodnom podujatí a to olympijských hrách v nórskom Lillehammeri. V boji o 5. miesto nás Česi zdolali 1:7.

Ešte v tom istom roku sme sa s českým tímom stretli trikrát v rámci hokejových turnajov, ako je Slovakia cup, Deutschland cup a takzvaný Pragobanka cup, ktorý sa konal v Zlíne.

Vo všetkých troch sme nad našimi bratmi taktiež prehrali, najskôr 4:7, potom 0:7 a najtesnejší výsledok sa zrodil v Nemecku, kedy sme po prvých dvoch tretinách vyhrávali 2:0, no v tej poslednej Česi zápas otočili a skončil 3:4.

Ďalší rok sme sa na spomínanom turnaji v Zlíne stretli opäť, zápas skončil z nášho pohľadu 2:8 pre Čechov.

Rok 1997 bol prvý, kedy sme proti sebe hrali už na majstrovstvách sveta, do ktorých sme sa prebojovali. Na tomto šampionáte vo Fínsku sme v základnej skupine podľahli Čechom 1:3.

O rok na to, na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, sme si zmerali sily vo štvrťfinálovej skupine a opäť sme neboli príliš ďaleko od prvého bodového zisku nad našim väčším federálnym bratom, avšak zápas znova skončil víťazstvom Česka, tesne 0:1.

zdroj: TASR/ Vladimír Benko

V roku 1998 sme odohrali proti českému tímu aj tri priateľské stretnutia, prvý sme prehrali 0:2 v Třinci, druhý 0:5 vo Vsetíne, no v treťom ostravskom zmeraní síl sme konečne uhrali aspoň remízu, zápas skončil 3:3. A netrvalo dlho, v Liptovskom Mikuláši 1999, prišla v ďalšom priateľskom zápase aj naša prvá výhra nad Čechmi 2:4.

Po vyše 6 rokoch samostatnosti sme až 11. vzájomný zápas zvládli. Bilancia s českým tímom teda v tej chvíli bola 9 prehier, 1 remíza a 1 výhra.

Hneď na druhý deň po Liptovskom Mikuláši sme odohrali s Čechmi ďalší priateľský, prípravný zápas v Žiline, kde sme prehrali tesne 1:2.

zdroj: SITA/ AP/ Petr David Josek

Koniec 90. rokov a najlepšie roky slovenského hokeja

Na nášho suseda sme narazili aj na majstrovstvách sveta v tomto roku (1999), ktoré sa konali v Osle, no výsledok s ním bol podstatne iný ako v prípravných zápasoch a podľahli sme mu vysoko 2:8.

Ešte v tom istom roku sme po turnaji odohrali s Českom ďalšie dva priateľské zápasy, prvý sme prehrali 3:6 a druhý remizovali vo Zvolene 3:3.

90. roky a 20. storočie sme tak uzavreli so vzájomnou bilanciou 12 prehier, 2 remízy a 1 výhra.

V roku 2000 sme sa opäť, dodnes celkom tradične, stretli s Čechmi dvakrát v rámci prípravy pred majstrovstvami sveta. Najskôr sme doma v Žiline uhrali remízu 5:5 a na druhý deň na Morave vyhrali 2:1.

Škoda, že sme takéto výsledky s nimi neuhrali radšej na majstrovstvách sveta 2000 v Petrohrade, kde sme na seba narazili najskôr v osemfinálovej skupine, kde sme prehrali 2:6, a potom v samotnom finále majstrovstiev sveta, kde sme v bratovražednom boji o zlato prehrali 5:3.

Ešte v tom istom roku sme si neskôr zmerali s Čechmi sily v Brne, kde sme prehrali 1:6. Na ďalší rok (2001) sme im pred šampionátom v príprave najskôr podľahli 1:3 a potom v Martine zvíťazili 8:4, čo je dodnes najvyšší počet gólov, aký sa nám podarilo Čechom dať.

No prišli majstrovstvá, kde sme na seba narazili vo štvrťfinále a prehrali 2:0. Pripomíname, že mimo prípravných zápasov sme nad Českom ešte stále ani raz nevyhrali.

Prišiel pre nás zlatý rok 2002. Samozrejme, vtedy ešte nik nevidel, že bude zlatý, olympiáda nám rozhodne nevyšla (Čechov sme na nej nestretli) a tentokrát z troch priateľských, prípravných zápasov pred majstrovstvami sme Čechom podľahli dvakrát a raz uhrali remízu.

Na samotnom šampionáte vo Švédsku sme sa nestretli, možno i chválabohu, a odniesli sme si z neho historicky prvé a doposiaľ jediné zlaté medaile ako majstri sveta.

Ešte v tomto nezabudnuteľnom, zlatom roku sme sa s Čechmi stretli v jednom priateľskom meraní síl i na hokejovom turnaji v Moskve, oba zápasy sme prehrali, v Moskve pomerne vysoko 1:6.

Aj tu je dobre vidno našu frustráciu a prekliatie s českým tímom. V roku, kedy sme dokázali poraziť Kanadu, Švédov či Rusov a získať titul majstra sveta, sme z piatich zápasov nad Čechmi nevyhrali ani jeden.

Naša vzájomná bilancia po zlatom roku 2002: 21 prehier, 3 remízy a 3 výhry, z toho ani jedno víťazstvo na majstrovstvách sveta, len v prípravných zápasoch.

zdroj: TASR/ Pavel Neubauer. Druhé prípravné hokejové stretnutie medzi Slovenskom a Českom sa odohralo 10. apríla 2002 v Martine.

Naše najlepšie šnúry proti Čechom

Do roku 2003 išlo Slovensko ako majster sveta nabudené a bez pochýb sa dá hovoriť o jednom z našich najsilnejších tímov histórie. V tradičných prípravných zápasoch pred ďalšími majstrovstvami sme s Čechmi najskôr remizovali a potom zvíťazili 5:3 v Trenčíne.

Na majstrovstvách, ktoré sa v tomto roku konali v Helsinkách, sme s Čechmi najskôr remizovali v osemfinálovej skupine 3:3 a potom ich v boji o bronz historicky, konečne, prvýkrát po 10 rokoch existencie porazili na majstrovstvách sveta a to rovno v boji o medailu 2:4.

Naše tímy na seba narazili najbližšie až dva roky nato v priateľskom zápase v Nitre, kde sme Čechov porazili najvyšším gólovým rozdielom v histórii, o päť gólov, výsledkom 5:0.

V rokoch 2003 a 2005 sa nám tak podarilo niečo jedinečné, čo sme nikdy predtým a zatiaľ ani nikdy potom už nezopakovali, z posledných piatich zápasov proti Čechom sme ani raz neprehrali.

No po nitrianskom súboji sa opäť vrátili viac-menej staré časy, ktoré odštartovala tesná prehra v prípravnom zápase 1:2 v Brne. Na majstrovstvách vo Viedni 2005 sme potom podľahli Čechom 1:5 a na zimnej olympiáde o rok neskôr v Turíne 1:3.

V roku 2006 sme sa stretli len v rámci prípravy na majstrovstvá, kde sme prvý zápas v Ostrave prehrali 1:2 a potom v Žiline uhrali remízu 2:2.

V roku 2007 prišli najskôr dve prehry v prípravných zápasoch 2:5 a 1:3, no na samotných majstrovstvách sme Čechov zdolali v osemfinálovej skupine 3:2. V tom istom roku sme ešte zapečatili sezónu druhým víťazstvom nad Čechmi neskôr v priateľskom zápase v Prahe 3:2 po predĺžení.

V 2008 sme si s bratmi pripísali len jednu vysokú prehru 0:7 v Prahe. O rok na to sme nečakane vyhrali oba prípravné zápasy 4:1 a 5:1, no na samotných majstrovstvách 2009 sme si doslova museli vytrpieť zahanbujúci debakel 0:8.

Ešte v tom istom roku sme neskôr odohrali aj priateľský zápas v Košiciach, ktorý Česi vyhrali až po samostatných nájazdoch.

https://www.youtube.com/watch?v=RNhuppEYHgA

Olympiáda vo Vancouveri, MS na Slovensku a striebro

Prišiel rok 2010 a pamätná olympiáda vo Vancouveri, kde naši boli historicky najbližšie k olympijským medailám v histórii, napokon skončili na 4. mieste. Počas olympijského turnaja sme sa v základnej skupine stretli aj Čechmi, kedy sme prehrali 1:3.

Pred majstrovstvami toho roku sme v oboch tradičných, vzájomných, prípravných stretnutiach Čechom podľahli, 2:6 a 2:3.

Naša bilancia s českým tímom po roku 2010: 33 prehier, 6 remíz a 10 výhier.

Ďalší vzájomný duel sa odohral na svetovom šampionáte 2011, ktorý sa konal u nás doma na Slovensku. Slováci vtedy podľahli Čechom tesne 2:3 a aj vďaka tomuto výsledku obsadili až 10. miesto. S kariérou v reprezentácii sa pred domácimi fanúšikmi lúčil Pavol Demitra.

V roku 2012 sa v Bratislave a v Prahe konal takzvaný Euro Hockey Challenge. Na turnaji sme dvakrát narazili aj na našich bratov spoza Moravy, ktorí nás v oboch prípadoch porazili, najskôr 1:3 a potom až po samostatných nájazdoch.

Na majstrovstvách toho roku vo Fínsku sme im to ale vrátili, a to priamo v semifinále, ktoré sme vyhrali 3:1. Slováci si z týchto majstrovstiev odniesli striebro, našu poslednú medailu z MS.

Posledná výhra nad Čechmi pred rokmi v Třinci

Vo víťaznej šnúre nad Čechmi sme pokračovali aj ďalší rok (2013), kedy sme v rámci Euro Hockey Challenge (EHCh) vyhrali nad našimi bratmi oba zápasy, 3:2 a 3:0.

O rok nato nás už ale čakali prehry, najskôr na olympiáde v Soči, kedy sme podľahli Čechom v osemfinále 3:5 a potom na majstrovstvách sveta v Minsku 2:3 po predĺžení.

Ďalší EHCh 2015, ktorý sa konal v Jihlave, sme oba zápasy nad domácimi prehrali, hoci jeden až po samostatných nájazdoch.

V 2017 sme si najskôr zmerali sily v priateľskom, prípravnom súboji v Třinci, ktorý sme zvládli 2:0 – ide o naše posledné víťazstvo nad Českým tímom. O deň nato sme prehrali v Žiline 1:2.

zdroj: TASR/ František Iván

Na majstrovstvách sveta sme sa po 4 rokoch stretli až v dánskej Kodani 2018, kedy sme v základnej skupine prehrali s Čechmi 2:3 po predĺžení.

V 2019 sa konali majstrovstvá sveta na Slovensku, no Čechov sme tentokrát v skupine nemali a my sa z nej ani nedostali. Odohrali sme ale pred šampionátom opäť dva prípravné zápasy v rámci EHCh, oba s prehrou o dva góly, 1:3 a 0:2.

V roku 2020 športový a hokejový svet zabrzdila korona. Tento rok sme s Čechmi odohrali pred šampionátom naše tradične dva prípravne duely, ktoré sme napriek pomerne sympatickému výkonu znova oba prehrali – 0:2 a 1:2.

zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Pred dnešným duelom je teda bilancia vzájomných zápasov slovenských a českých hokejistov podľa našich výpočtov nasledovná: Odohrali sme medzi sebou už 66 zápasov, z čoho sme 46 prehrali a len 14 vyhrali, zopár z nich sa rozhodlo až v predĺžení či v nájazdoch, zvyšné jednoducho skončili remízou.

V priemere tak vyhráme nad Čechmi každý štvrtý zápas.

Posledných 6 sme ale prehrali, dnes by sme si teda mohli túto už dosť nepriaznivú štatistiku ešte viacej nekaziť.

zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: SZĽH, Český hokej, Sportinak.sk, Sme, Hockey archive info, Nový Čas

Najnovšie videá

Trendové videá