Chorvátsko mení opatrenia, Slovákom sa vstup do krajiny výrazne uľahčí

  • Do Chorvátska môžu turisti z krajín Európskej únie a schengenského priestoru pricestovať od stredy 2. júna bez následnej povinnosti podstúpiť karanténu
  • Nemusia sa preukázať ani negatívnym testom, stačí, ak od ich zaočkovania prvou dávkou vakcíny uplynulo 22 dní
chorvatsko, more, dovolenka
Pexels/Mikhail Nilo, TASR/Dano Veselský
  • Do Chorvátska môžu turisti z krajín Európskej únie a schengenského priestoru pricestovať od stredy 2. júna bez následnej povinnosti podstúpiť karanténu
  • Nemusia sa preukázať ani negatívnym testom, stačí, ak od ich zaočkovania prvou dávkou vakcíny uplynulo 22 dní

O jednoduchších podmienkach vstupu do krajiny informovalo tamojšie ministerstvo pre cestovný ruch. Dosiaľ sa povinnosť absolvovať karanténu alebo negatívny test pri príchode do Chorvátska nevyžadovala len od osôb, ktorým boli podané už obe dávky očkovacej látky.

Pricestovať tak po novom môžu do krajiny ľudia zaočkovaní vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a Sputnik v období od 22 do najviac 42 dní po podaní prvej dávky. V prípade vakcíny od spoločnosti AstraZeneca je to 22 – 84 dní po prvej dávke.

Pre tých, čo naďalej potrebujú na vstup do krajiny negatívny test, platí možnosť preukázania sa buď PCR testom nie starším ako 72 hodín alebo antigénovým testom vykonaným najviac 48 hodín pred cestou.

Tieto pravidlá neplatia pre deti mladšie ako 12 rokov, ktoré cestujú v sprievode osôb s negatívnym testom, očkovacím preukazom či potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19.

zdroj: Unsplash/nihat.siran

 

Rezort cestovného ruchu uviedol, že Chorvátsko má teraz možnosť postupne urýchliť prípravy na tohtoročnú turistickú sezónu. Až viac ako 80 % zahraničných turistov dovolenkujúcich v tejto krajine ležiacej pri Jadranskom mori totiž prichádza práve z krajín EÚ.

Na otváranie hraníc reagujú aj naše cestovné kancelárie, tie do svojej ponuky zaradia od druhej polovice júna lety na chorvátsky ostrov Brač.

Vlakom do Chorvátska

Toto leto si budeš môcť do Chorvátska odviezť vlakom aj svoje auto či motorku. Umožní to priamy spoj do chorvátskeho Splitu z Bratislavy, ktorý pripravuje ZSSK a rakúsky dopravca Österreichische Bundesbahnen (ÖBB).

Toto vlakové spojenie bude fungovať od júna 2021. Ako informovalo ministerstvo dopravy prostredníctvom sociálnych sietí, zo slovenského hlavného mesta do chorvátskeho letoviska bude vlak odchádzať od 18. júna do 10. septembra 2021, a to vždy v utorky a piatky.

zdroj: ZSSK

V opačnom smere zo Splitu do Bratislavy od 19. júna do 11. septembra 2021 vždy v stredy a v soboty. Vlak s kapacitou 10 miest na prepravu osobných automobilov bude radený z klimatizovaných vozňov na sedenie a z klimatizovaných lôžkových vozňov.

Pôjdeš toto leto vlakom do Chorvátska?

Predpredaj lístkov je už spustený na všetky dátumy jazdy vlaku. Ceny za prepravu sa začínajú od 29,90 eur v prípade miesta na sedenie pre dospelého. Lôžko Double pre dospelého vychádza na cca 89,90 eur, v prípade Single lôžka ide o 139,90 eur. Lôžko Triple pre dieťa do 15 rokov stojí 55 eur, v prípade Double je to 75 eur.

Predaj lístkov na svoje vlakové spoje do chorvátskej Rijeky, Splitu a Záhrebu spustil aj RegioJet. Za jednosmerný cestovný lístok vrátane rezervácie a všetkých služieb zaplatíš cenu od necelých 23 eur.

regiojet
zdroj: TASR/Dano Veselský

Ak preferuješ na ceste do Rijeky spací vozeň, prichystaj si približne 30 eur. Cesta do Splitu ťa bude stáť od 34,90 eur, v prípade spacieho vozňa zaplatíš 42 eur. Je tu aj možnosť rezervovať si špeciálne tiché kupé či celé kupé pre uzatvorenú skupinu cestujúcich.

Na tieto vlaky budú nadväzovať aj špeciálne autobusy, ktoré ťa potom odvezú do desiatok destinácií na celom pobreží Jadranu. Autobusom sa odvezieš napríklad do letovísk ako Kotor v Čiernej Hore a Neum v Bosne a Hercegovine.

COVID pas ako nový štandard

COVID pasy, ktoré navrhla eurokomisia, aby Európanom v lete umožnila bezpečne cestovať, budú bezplatné, so zárukou ochrany osobných dát a dostupné pre všetkých. Informuje Európska komisia.

V digitálnej alebo tlačenej podobe budú slúžiť ako dôkaz o tom, že ich držitelia boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, absolvovali test s negatívnym výsledkom, alebo už chorobu prekonali.

zdroj: SITA/AP, Bela Szandelszky

Kompetentní deklarujú, že počas overovania nedôjde k výmene ani k uchovávaniu žiadnych tvojich osobných údajov. Podľa EK od 10. mája túto bránu úspešne otestovalo 22 krajín EÚ.

Všetky členské štáty, ktoré úspešne absolvovali technické skúšky a sú pripravené osvedčenia vydávať a overovať, už môžu systém používať na dobrovoľnej báze. Už v utorok sa sedem členských štátov – Bulharsko, Česko, Dánsko, Grécko, Chorvátsko, Nemecko a Poľsko – rozhodlo pripojiť k bráne a začať s vydávaním prvých osvedčení. V nadchádzajúcich dňoch a týždňoch sa k bráne pripoja postupne aj ďalšie krajiny.

Komisia bude všetkým krajinám EÚ, ktoré sa k bráne pripoja, poskytovať potrebnú technickú a finančnú podporu. Jej celoeurópske spustenie je naplánované na 1. júla, no tie členské štáty, ktoré potrebujú viac času, dostanú k dispozícii ďalších šesť týždňov na postupné zavedenie pravidiel. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: hrturizam.hr, europa.eu, ZSSK, RegioJet, bts.aero, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá