Angličania v šoku: Na ulici ani v bare na terase si už nezapáliš. Cigarety zabíjajú viac ako pandémia, tvrdia úrady
- V najbližších 10 rokoch plánujú skoncovať s cigaretami úplne
- Cigarety zabili v rovnakom čase viac ľudí, než koronavírus
- V najbližších 10 rokoch plánujú skoncovať s cigaretami úplne
- Cigarety zabili v rovnakom čase viac ľudí, než koronavírus
Anglicko má ambície stať sa úplne nefajčiarskym v najbližších desiatich rokoch. Už dávnejšie zakázali fajčenie vo vnútorných priestoroch, nezapáliš si v žiadnej krčme, ani kaviarni, informuje The Guardian. Zatiaľ čo sa tento zákaz týka celej krajiny, ďalšie kroky sa rozhodli urobiť mestské samosprávy samostatne.
Celá krajina bude zákaz nasledovať o päť rokov
Severné Tyneside, Durham, Newcastle a Manchester vydali nové nariadenie, ktoré ľuďom zakazuje fajčiť na chodníkoch, kde majú bary, reštaurácie alebo kaviarne licenciu na terasu. Podobné pravidlá zaviedlo aj mesto Gateshead a pridať sa plánuje Oxfordshire.
„Zakázanie fajčenia vo vonkajších priestoroch podnikov je len prvým krokom z viacerých,“ uvádza Oxfordshire vo svojom vyhlásení. „Naša stratégia kontroly tabaku presahuje plány krajiny. Chceme vytvoriť zdravé vonkajšie prostredie, vhodné pre rodiny s deťmi, no v prvom rade chceme pomôcť tým, ktorí sa snažia prestať fajčiť.“
Anglicko ako celok plánuje zaviesť zákaz fajčenia na vonkajších terasách o päť rokov. V najbližšom čase chcú tvrdšie zabojovať proti predaju tabakových výrobkov neplnoletým. Ľudí chcú odradiť aj od fajčenia doma, v autách, v parkoch a v okolí škôl.
Boja sa, že kvôli úzkosti z pandémie začnú ľudia opäť fajčiť
S týmto plánom, prirodzene, nesúhlasia fajčiari. Simon Clark, riaditeľ fajčiarskej lobistickej skupiny Forest tvrdí, že mestské samosprávy ako Oxfordshire by nemali do fajčenia vôbec zasahovať: „To, či sa dospelý človek rozhodne fajčiť nie je záležitosťou mestských úradov. Ak fajčí vonku počas pracovnej doby, tak je to medzi ním a zamestnávateľom, rozhodne nie úradom.“
Predaj tabaku v Spojenom kráľovstve výrazne klesol po tom, čo zakázali fajčenie vo vnútri. Mestské samosprávy sa boja, že ak by bolo fajčenie vo vonkajších priestoroch povolené, tak začnú mnohí opäť fajčiť. Najmä tí, ktorí v minulosti prestali a teraz by sa k tomu mohli vrátiť kvôli psychicky ťažkému obdobiu, ktoré sme si všetci zažívali v lockdownoch.
Fajčenie zabilo v rovnakom čase viac ľudí než koronavírus
Deborah Arnott, výkonná riaditeľka spoločnosti Ash, ktorá sa zaoberá opatreniami v oblasti fajčenia a zdravia hovorí, že zákazy mali medzi obyvateľmi úspech: „Naše prieskumy ukazujú, že dve tretiny verejnosti chcú priestory pred podnikmi bez dymu. Ľudia to už dlho vnímajú ako problém, každý sa sťažuje, ak musí sedieť medzi fajčiarmi.“ Zatiaľ čo fajčiari hovoria, že tí, čo nefajčia majú sedieť vnútri, ak im dym vadí, Arnott nesúhlasí: „Ľudia chcú sedieť vonku. Cítia sa bezpečnejšie.“
Britský lekár a epidemiológ Chris Whitty, ktorý je pre Anglicko hlavným lekárom varuje, že následky fajčenia tabaku majú horší dopad než Covid: „Fajčenie pravdepodobne zabilo viac ľudí, než koronavírus v rovnakom čase. Vo všeobecnosti zabije tabak 90 tisíc Britov ročne. Na rakovinu pľúc zomrie jeden z piatich.“
„Na celom probléme ma najviac mrzí a znepokojuje to, že rakovina pľúc existuje iba kvôli niekoho zárobku,“ hovorí Whitty. „Obrovský počet ľudí zomrie, aby malý počet spoločností profitoval. Zarábajú na ľuďoch, ktorí sa stali v mladosti závislými a ich závislosť živia, aj keď vedia, že ich to zabije.“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: The Guardian