Zabudni na suveníry v podobe mušlí či piesku. Obľúbená dovolenková destinácia zaviedla poriadne mastné pokuty
- Suvenír z dovolenky v podobe piesku či mušlí je bežnou súčasťou letných dovoleniek
- Na Sardínii ťa to však môže vyjsť draho
- Suvenír z dovolenky v podobe piesku či mušlí je bežnou súčasťou letných dovoleniek
- Na Sardínii ťa to však môže vyjsť draho
Prichádza obdobie dovoleniek a oddychovania na pláži. Odjakživa bolo zvykom, že si turisti či dovolenkári domov nosili mušle. Takéto nevinné suveníry ťa však na Sardínii môžu vyjsť draho.
Ako uvádza BBC, krádež piesku a mušlí na Sardínii ťa môže stáť až 3 000 eur. Dnes táto pokuta hrozí až 41 osobám. Aj napriek tomu, že sa daná pokuta môže zdať privysoká, miestni obyvatelia sa už roky sťažovali na krádež ich prírodného majetku.
Nelegálny obchod s pieskom
Na Sardínii je biely piesok veľmi cenený, pričom odobratie samotného piesku, mušlí či okruhliakov bolo zakázané v roku 2017. Turisti, predovšetkým Európania, medzi ktorých patria aj Taliani, zvyknú plniť pieskom fľaše a neskôr ho online vydražia. Tento obchod je však nelegálny.
Práve preto v rámci prebiehajúceho vyšetrovania vojenská a colná polícia na Sardínii monitoruje letiská a prístavy. Taktiež skúmajú webové stránky, kde by sa mohol nelegálny obchod objaviť, uvádza Sky News.
Polícia uviedla, že za posledné dni sa im podarilo odhaliť desiatky ponúk, kde ľudia predávali predmety zozbierané z pobrežia stredomorského ostrova. Zaistené veci sa podľa možností vracali do oblastí, z ktorých boli odvezené.
Turistov, ktorí prenášali do svojich domovov piesok vo fľašiach, zachytili počas colných kontrol pomocou röntgenových lúčov. Podľa regionálneho zákona im hrozí pokuta, pričom ako polícia ozrejmila, len za tento rok rozdali pokuty vo výške 13 000 eur.
Tieto trestné činy vedú ku klimatickej kríze
Pierluigi Cocco, vedec zaoberajúci sa životným prostredím a obyvateľ sardínskeho hlavného mesta Cagliari, pre BBC uviedol, že pláže boli hlavným dôvodom, prečo turistov láka Sardínia.
Podľa neho nemusí ísť vždy o nelegálny obchod. Niektorým ľuďom podľa neho odnášanie piesku domov slúžilo ako spomienka na dovolenku. Vysvetlil však, že pravidelné odnášanie piesku by mohlo v priebehu rokov prispieť k zníženiu počtu pláží.
Vzhľadom na to, že zvyšovanie hladiny mora vedie k zmene podnebia, predstavovalo by to environmentálnu hrozbu. Na Facebooku dokonca vznikla stránka „Vylúpenie a vyplienenie Sardínie“, kde ľudia na túto tému diskutujú.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Sky News, BBC, Facebook