V Bratislave za posledných 6 mesiacov výrazne klesla životná úroveň, v poklese patrí medzi najhoršie mestá. Praha tiež dopadla veľmi zle
- Pandémia ovplyvnila aj životnú úroveň v jednotlivých mestách, ukazuje to najnovší rebríček The Global Liveability Index 2021
- Rakúsku metropolu Viedeň na vrchole rebríčka po niekoľkých rokoch vystriedal Auckland v Novom Zélande
- Bratislava a Praha patrili k mestám, ktoré zaznamenali najväčší pokles. Dôvodom je zdravotníctvo
- Najhorším mestom pre život na svete ostáva Damask v Sýrii
- Pandémia ovplyvnila aj životnú úroveň v jednotlivých mestách, ukazuje to najnovší rebríček The Global Liveability Index 2021
- Rakúsku metropolu Viedeň na vrchole rebríčka po niekoľkých rokoch vystriedal Auckland v Novom Zélande
- Bratislava a Praha patrili k mestám, ktoré zaznamenali najväčší pokles. Dôvodom je zdravotníctvo
- Najhorším mestom pre život na svete ostáva Damask v Sýrii
Pandémia koronavírusu ovplyvnila mnohé veci a ako ukazuje rebríček The Global Liveability Index 2021, tak aj životnú úroveň v jednotlivých mestách. Rakúsku metropolu Viedeň na vrchole rebríčka po niekoľkých rokoch vystriedal Auckland v Novom Zélande.
Viedeň nebola jediná, ktorá si pohoršila, česká metropola Praha a slovenská metropola Bratislava sa zaradili do desiatky miest, ktoré sa v rebríčku najviac prepadli.
„Veľký otras“ v rebríčku kvôli dopadu koronavírusu
Ekonomická a geopolitická organizácia The Economist Intelligence Unit (EIU), ktorá sa zaoberá analýzou a predpoveďami, vypracovala už tradičný rebríček The Global Liveability Index 2021.
Rebríček porovnáva mestá na základe viac ako 30 kvalitatívnych a kvantitatívnych faktorov zaradených do piatich kategórií: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra.
Kvôli pandémii pridal EIU nové ukazovatele, ako napríklad dôraz na zdroje zdravotnej starostlivosti, ako aj obmedzenia týkajúce sa miestnych športových podujatí, divadiel, hudobných koncertov, reštaurácií a škôl.
Práve koronavírus otriasol rebríčkom, v ktorého top desiatke sa tento rok nenachádza žiadne mesto Európskej únie.
„Veľký otras“ v rebríčku bol podľa Simona Baptista, globálneho hlavného ekonóma na EIU, zapríčinil koronavírus, ktorého dopad v rebríčku je zrejmý. „Došlo k pomerne veľkým otrasom čo sa týka top 10, ale aj v celom rebríčku na základe situácie koronavírusu,“ uviedol pre CNBC.
Severná Amerika, západná a aýchodná Európa naďalej v celkom skóre dosiahli lepšie výsledky ako Južná Amerika alebo Ázia.
Skóre ovplyvnil lockdown či nárast prípadov
Mestám, ktoré boli v lockdowne alebo zaznamenali prudký nárast prípadov koronavírusu počas sledovaného obdobia došlo k zníženiu ich skóre na základe niekoľkých kritérií, čo viedlo k tomu, že mnoho európskych miest kleslo na nižšie priečky, vysvetlil Baptist.
Ako príklad uviedol práve Viedeň, ktorá v bola v rebríčkoch 2018 – 2020 na prvom mieste. Tento rok sa neumiestnila ani v top 10 a obsadila 12. pozíciu. Rebríčku tento rok dominovali ázijsko-pacifické mestá. Tie zostali relatívne otvorené s dobrou dostupnosťou služieb a nízky počet prípadov zas nezaťažoval zdravotnú starostlivosť.
Top 10 miest s najväčšou životnou úrovňou na svete a ich skóre podľa Globálneho indexu živosti 2021 je:
- Auckland, Nový Zéland (96,0)
- Osaka, Japonsko (94,2)
- Adelaide, Austrália (94,0)
- Wellington, Nový Zéland (93,7)
- Tokio, Japonsko (93,7)
- Perth, Austrália (93,3)
- Zürich, Švajčiarsko (92,8)
- Ženeva, Švajčiarsko (92,5)
- Melbourne, Austrália (92,5)
- Brisbane, Austrália (92,4)
Až 9 z 10 miest s najväčším poklesom zaznamenali v EÚ
V Nemecku zažili Frankfurt, Hamburg a Dusseldorf najväčší pokles v poradí zo všetkých 140 miest v rebríčku. Z desiatich miest, ktoré zaznamenali najväčší pokles za posledných šesť mesiacov, bolo deväť z Európskej únie. Medzi nimi práve Bratislava a Praha. Slovenská metropola sa nachádza na 77. mieste a zaznamenala pokles o 20 miest. Česká metropola sa nachádza na 72. mieste a ide o pokles až o 27 miest.
Veľkú rolu zohral nárast prípadov a vyťaženosť zdravotníctva. „Nie je prekvapením, že skóre zdravotnej starostlivosti v našom rebríčku bolo pandémiou ovplyvnené. Porovnávané pred šiestimi mesiacmi sa priemerné skóre mesta v zdravotníctve znížilo o takmer päť bodov. Podmienky zdravotnej starostlivosti sa výrazne zhoršili v Prahe,“ uvádza EIU.
Naopak, darilo sa hlavne americkým mestám, ktoré zaznamenali výrazný zostup. Z desiatky miest, ktoré zaznamenali najväčší zostup v rebríčku, bolo sedem zo Spojených štátov, dve zo Španielska a jedno z Austrálie.
Najhorší znova sýrsky Damask
Najhorším mestom pre život na svete ostáva Damask v Sýrii, kde stále prebieha vojnový konflikt už niekoľko rokov. Druhé najhoršie mesto pre život je Lagos v Nigérii, na tretej priečke je Port Moresby v štáte Papua-Nová Guinea.
„Neustále nízke skóre stability vďaka prebiehajúcim občianskym nepokojom a vojenským konfliktom je príčinou umiestnenia väčšiny týchto miest v dolnej desiatke,“ dodáva EIU.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Economist Intelligence Unit (EIU), CNBC