Kultúrna perla na Spiši dostane poriadnu finančnú injekciu. Na obnove bude spolupracovať aj s Islandom

  • Na obnovu historickej Kúrie Zuzana pôjde jeden milión eur
  • Kaštieľ v Markušovciach patrí medzi kultúrne perly na Spiši
Markušovce
TASR/Oliver Andráš, František Iván
  • Na obnovu historickej Kúrie Zuzana pôjde jeden milión eur
  • Kaštieľ v Markušovciach patrí medzi kultúrne perly na Spiši

Na Slovensku máme viac ako 400 kaštieľov. Z toho približne tretina upadá. V minulosti boli obkolesené krásnymi parkmi a záhradami. Plnili funkciu bývania i reprezentačnú. Majitelia ich zariaďovali luxusným nábytkom, vzácnymi maľbami či loveckými trofejami.

Dnes sa z mnohých kaštieľov stali múzeá, galérie, kultúrne centrá, hotely. Približne šesť kilometrov od Spišskej Novej Vsi leží jeden z najreprezentatívnejších kaštieľov v našej krajine. Kaštieľ v Markušovciach je pôvodne renesančný, neskôr prebudovaný v rokokovom štýle, postavený tunajším zemepanským rodom Máriássyovcov.

Miliónový grant

Tentoraz prinesie nové zážitky, rekonštruovať sa bude Kúria Zuzana. Z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru, ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, a tiež zo štátneho rozpočtu pôjde na obnovu historickej kúrie jeden milión eur. Informoval o tom predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„Asi mi dáte za pravdu, že areál kaštieľa v Markušovciach patrí medzi kultúrne perly na Spiši. Spolu s letohrádkom Dardanely už prešiel rekonštrukciou. Na rozdiel od Kúrie Zuzana, ktorá je vo veľmi zlom technickom stave a pre návštevníkov je takmer neprístupná. Ale to sa už čoskoro zmení,“ píše na svojej sociálnej sieti.

Župné Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi získalo na rekonštrukcie tejto budovy grant z európskeho finančného mechanizmu a nórskych fondov. Ďalšiu polovicu peňazí, vyše milión eur, dofinancuje Košický samosprávny kraj.

„Vďaka tomu sa verejnosť vráti na všetky tri podlažia Kúrie. Vznikne tu moderná interaktívna expozícia, o ktorú sa postará renomovaná islandská spoločnosť Gagarín. Už názov projektu (Kúria Zuzana – Zážitok v múzeu) napovedá, že rekonštrukciou neobnovíme len budovu, ale aj jej ducha.“

Islandský partner

Podľa jeho slov finančná podpora pokryje aj organizovanie kurzov, workshopov, tvorivých dielní a pod. Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi na premene kúrie spolupracuje s islandským partnerom Gagarín ehf, Strednou odbornou školou drevárskou v Spišskej Novej Vsi a s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Slovenský Raj & Spiš. S rekonštrukciou Kúrie Zuzana by sa malo začať už začiatkom leta a hotová by mala byť do konca roka 2022.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Kaštieľ sa v Markušovciach týči od polovice 17. storočia. Sídlila v ňom humanistická škola. Vyučovali sa tam bežné predmety a jazyky vrátane slovenčiny. Na škole prednášali kňazi a predpokladá sa, že na svojej ceste do Bieleho Potoka sa tam zastavil aj Ján Amos Komenský. 

Francúzsky park

Súčasťou areálu je krásny francúzsky park, na konci ktorého stojí ďalší rokokový architektonický skvost – letohrádok Dardanely. Postaviť ho dal v 18. storočí Wolfgang – Farkaš Máriássy. Pomenoval ho podľa úzkeho prielivu, ktorý oddeľuje európsku časť Turecka od časti ázijskej.

Letohrádok mal len jeden účel. Bol špeciálne postavený kvôli uvítaniu rímsko-nemeckého cisára Jozefa II., ktorý sa chystal na cestu po monarchii a rozhodol sa zastaviť aj na Spiši. Chcel sa ubytovať v Markušovciach a letohrádok mal splniť všetky jeho požiadavky a očakávania. Jozef II. nakoniec na Spiš nedorazil. Uprednostnil Paríž, kde údajne chcel vyriešiť manželské nezhody jeho sestry Márie Antoinetty a jej manžela Ľudovíta XVI.

Historická hospodárka budova

Zážitok v múzeu sa odohráva v areáli kaštieľa v Markušovciach, kde je okrem letohrádku situovaná aj historická hospodárska budova. Oproti kaštieľu a letohrádku je táto budova v havarijnom stave. Účelom tohto projektu je teda kompletná renovácia celej budovy a následné vytvorenie zázemia pre odborných zamestnancov múzea a širšiu odbornú verejnosť.

Na Slovensku si teraz môžeš kúpiť hrad či kaštieľ za cenu trojizbáku v Bratislave

Ďalšími súčasťami projektu bude otvorenie historických expozícií venovaných životu šľachtickej rodiny Máriássyovcov, histórii spracovania dreva, nábytkárskeho priemyslu a v neposlednom rade prezentovanie tradičnej ľudovej kultúry na Spiši vrátane dotknutých menšín.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: KSK, TASR, SITA, FB Trnka

Najnovšie videá

Trendové videá