Zabudni na dychovú skúšku. Hladinu v krvi ti možno čoskoro budú merať slúchadlami
- Chrániče sluchu detekujú zlúčeniny etanolu uvoľňovaním plynov z kože ucha
- Celý proces však trvá pomerne dlho
- Chrániče sluchu detekujú zlúčeniny etanolu uvoľňovaním plynov z kože ucha
- Celý proces však trvá pomerne dlho
Predstav si, že namiesto klasického – nafúkal som, by si používal úplne inú vetu. Vedci totiž vyvinuli slúchadlá, ktoré dokážu odhadnúť hladinu alkoholu v krvi na základe „transkutánneho plynu“ uvoľňovaného cez pokožku.
Zdĺhavý proces
IFL Science informuje, že Japonec Kohji Mitsubayashi a jeho tím iba upravili verziu komerčných chráničov sluchu a vybavili ich snímačom schopným detekovať pary etanolu z kože. Senzor umiestnený v slúchadlách, alebo chráničoch sluchu, bude reagovať svetlom zakaždým, keď odhalí paru z etanolu.
Taktiež je vybavený machanizmom, ktorý poskytne výpočet hladiny etanolu v krvi. Čím intenzívnejšie bude svetlo, tým vyššia je koncentrácia etanolu. Spomínaný prístroj už prešiel aj testami. Slúchadlá merali obsah alkoholu približne s rovnakou presnosťou ako tradičný alkohol tester.
Malo to však jeden háčik. Meranie alkoholu v krvi pomocou slúchadiel trvalo omnoho dlhšie. Celý proces trval viac ako dve hodiny, informuje Daily Mail. Pre policajtov je teda zatiaľ podobný mechanizmus pomerne nepraktickým. Nikto z vodičov by asi nechcel odstavený pri ceste čakať na výsledok cez dve hodiny.
Skríning uší?
Aj napriek zdĺhavému procesu sa prístroju musí pripísať jedno veľké pozitívum, ktorým je presnosť. Ukázalo sa, že slúchadlá dokážu detekovať koncentráciu etanolu približne rovnako presne ako dychové testery.
Výsledky tak naznačujú, že prístroj môže byť novým alternatívnym spôsobom detekcie etanolu skríningom uší. Veríme, že bývalý premiér pochopí, že v tomto prípade skríning uší predstavuje odhaľovanie alkoholu v krvi, nie pozitivitu na COVID-19. Slováci by sa totiž celoplošnému špáraniu v ušiach pravdepodobne nepotešili.
Kedy sa ale dočkáme na cestách slúchadiel a nie dychovej skúšky, je zatiaľ vo hviezdach.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: IFL Science, Daily mail