Kollár hovorí o výstavbe nájomných bytov, ktoré sľúbil. Ich cena je bezkonkurenčná. Odborník: Papier znesie všetko
- Kollár opäť hovorí o výstavbe bytov, prezradil detaily
- Podľa odborníka na reality sú predpokladané ceny priaznivé
- Kollár opäť hovorí o výstavbe bytov, prezradil detaily
- Podľa odborníka na reality sú predpokladané ceny priaznivé
Boris Kollár má ambiciózny plán. Hoci viac ako rok od volieb o svojej túžbe stavať nájomné byty mlčal, teraz na seba opäť upútal pozornosť.
Na Facebook napísal, že jeho nájomné byty budú o 30 až 50% lacnejšie, ako tie trhové. „Čo to v praxi bude znamenať? Že na zabezpečenie si slušného bývania sa už nebude nutné zadlžovať, ani vynakladať väčšinu svojho príjmu len na to, aby mal človek vôbec strechu nad hlavou,“ píše.
Príspevok komentovali stovky ľudí, niektoré správy boli podporné, iné skôr kritické. Jeden z komentujúcich napísal, že si „byty aj tak zaplatíme z daní“.
Kollár mu na to odpovedal, že byty nebudú štát stáť nič. Niektorí mu vyčítali, že pred voľbami sľuboval, že byty budú stáť len 200 eur. Predseda hnutia Sme rodina im odpovedal, že byt za takúto sumu si budú môcť prenajať napríklad v Prešove.
Kollár v ďalšom statuse tvrdil, že sa s výstavbou začne už čoskoro. Ceny nájomných bytov by mali byť o 30 až 50 % nižšie, ako sú tie trhové a byty by sa mali stavať tam, kde je po nich dopyt.
Podľa Kollára je v ich pláne nezaťažiť štátny rozpočet. „Je úplný nezmysel, že človek môže o nájomný byt prísť a skončiť na ulici. To môžu tvrdiť neprajníci tohto projektu, ktorí ale nevedia, o čom hovoria. Ako je to už zakotvené v samotnom názve „nájomné bývanie s garanciou štátu“, toto bývanie bude štátom garantované tak, že minimálne 25 rokov sa pravidlá nebudú meniť,“ tvrdí Kollár.
„Rovnako tak bude garantovaná aj výška nájomného. Ceny nájomného budú stanovené nariadením vlády, takže ľudia sa určite nemusia báť ani vyhadzovu, ani zmien ceny nájmu,“ tvrdí.
Podľa neho bude prideľovanie bytov transparentné a ľudia si ich budú môcť zarezervovať elektronicky. Podľa strany bude nájomné bývanie vo vysokom štandarde a nepôjde o sociálne byty.
Kto to zaplatí?
Práve sľuby o výstavbe až 25-tisíc bytov boli Kollárovou kampaňou do parlamentu. Minulý rok pre ta3.sk tvrdil, že s výstavbou chce začať už tento rok.
Z čoho však bude výstavbu financovať? Kollár podľa Denníka N viackrát spomenul, že zdrojom by mal byť aj druhý dôchodkový pilier. Tento nápad kritizovali ekonómovia. Okrem iného chce využiť peniaze z eurofondov, ktoré sú určené na covid pomoc.
Výstavbu štátnych bytov pretlačil Kollár aj do programového vyhlásenia vlády. O tom, ako si výstavbu štát predstavuje, sme ešte minulý rok pripravili článok. Úrad pre verejné obstarávanie vtedy varoval, aby sa obzvlášť dozeralo na verejné obstarávanie.
Podľa špecialistu na hodnotu a predaj nehnuteľností Milana Čierťažského sú predpokladané ceny naozaj výhodné. „Môžem hovoriť najmä za Bratislavu, keďže toto je trh, na ktorom sa pohybujem. Osobne si myslím, že cena, ktoré je uvedená v danom vyjadrení by bola pre konečných užívateľov bytov skutočne výhodná,“ povedal pre Startitup.sk.
„Bratislava je špecifická, cena sa výrazne mení vzhľadom na konkrétnu lokalitu. No aj v prípade, že by sme bežné trhové ceny spriemerovali, daný návrh vyzerá naozaj veľmi pozitívne. Samozrejme, v tejto chvíli zostáva otázne, či sa byty postavia, kedy sa postavia a aká vo finále bude skutočná cena prenájmu. Papier znesie veľa, príspevok na sociálnej sieti ešte viac,“ uzatvára Čierťažský.
Zdroje: TA3, Denník N, Startitup.sk